Na skróty
  • WAŻNE:
Forum Forum prawnePracy

Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę a odprawa.

Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę a odprawa.

skomentuj
zwolniony / 195.116.90.* / 2009-02-14 09:34
Witam,
mam pytanie, otrzymałem wypowiedzenie o takiej treści:

"Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem przez pracodawcę.

Na podstawie art. 33 kodeksu pracy rozwiązuję z Panem z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia umowę o prace zawartą w dniu xx.xx.xxxxr."

i dalej jest informacja od kiedy okres wypowiedzenia i w jakich dniach przysługuje mi urlop i wolne dni na szukanie pracy...

Nie ma natomiast informacji, że przysługuje mi prawo do odwołania się do sądu pracy.

Miałem umowe o prace na 3 lata na pełny etat.
Kiedy zapytałem czy zwalniaja mnie bo byłem na l4 odpowiedzieli ze powodem jest fakt iż kiepsko firma stoi.

1. Czy nalezy mi się odprawa?
2. Czy pracodawca powinien napisać powód zwolnienia?
3. Czy przy takim wypowiedzeniu jeśli zarejestruje się w urzędzie pracy to otrzymam od razu zasiłek czy dopiero po 3 miesiącach?
Wyświetlaj:
willu 1111 / 79.184.230.* / 2012-01-31 23:56
Mam pytanie,nie byłem zatrudniony jeszcze byłem na okresie probnym ale bez umowy,wpadła skarbowka(czego nie wiedziałem)stalem za barem(pizzernia)panie zamowiły jedzenie pobrałem pieniadze i nie nabiłem na kase,nie dałem paragonu tym paniom i pozniej innym(wymóg szefa nie nabijac tylko co jakis czas)co mi za to grozi ze strony skarbówki?byłem bez umowy teraz szef od razu chce mi umowe wystawic boje sie podpisac żeby nie pociagnął mnie do odpowiedzialnosci,wykonywałem jego polecenia na co nie mam dowodu ze tak kazał:(
tom29 / 2012-01-25 14:48
Witam
Otrzymałem wypowiedzenie umowy o pracę bez podania przyczyny tego wypowiedzenia posiadałem umowę na okres 10 lat więc orientuję się iż wówczas takiej przyczyny pracodawca nie musiał podawać.
Moje pytanie dotyczy tego czy na świadectwie pracy lub innym dokumencie pracodawca musi wypisać przyczynę mojego wypowiedzenia sugerując iż to z mojej winy ono ustało abym nie mógł dochodzić prawa do odprawy?.
I co w przypadku kiedy nie zgadzam się ze zdaniem pracodawcy zaznaczam iż umowę mam ważną do 28.01.12. i do tej pory nie otrzymałem wyjaśnień mojego wypowiedzenia.
Pracuje w tej firmie od 4 lat i zatrudnia ona około 300 pracowników.
szklarek / 2012-01-25 19:43 / Tysiącznik na forum
Rozumiem, że zwolnienie nie jest grupowe, dotyczy tylko Pana.
W świadectwie pracy musi on podać rzeczywistą podstawę prawną- w przypadku wypowiedzenia z jego winy tj. np redukcji stanowiska powinno być to art. 30, par.1, pkt. 2 KP - wypowiedzenie, z dopiskiem "przez pracodawcę" ORAZ art.10 ust.1 Ustawy z 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Co do samego wypowiedzenia - co do zasady można się odwoływać od niego w ciągu 7 dni, gdy jest ono wadliwe (np. nie na piśmie, z nieprawidłowym okresem wypowiedzenia, albo gdy dotyczy pracownika chronionego).
Przy braku podanej przyczyny- nie można odwoływać się z powodu...nieprawdziwej przyczyny.
W razie niewypłacenia odprawy- można jednak w ciągu 3 lat wystąpić o jej wypłatę.
tom29 / 2012-01-30 15:48
Dzisiaj odebrałem świadectwo pracy i widnieje w nim zapis :art. 30, par.1, pkt. 2 KP - wypowiedzenie, z dopiskiem "przez pracodawcę"
Jednak poinformowano mnie iż nie mam prawa do odprawy mino iż przepracowałem na umowie 10 letniej 3,5 roku ponieważ podczas podpisania umowy podpisałem również dokument z informacją iż wypowiedzenie będzie 2 tygodniowe bez względu na to która ze stron będzie chciała umowę rozwiązać.
Czy ten zapis pozbawia mnie prawa do odprawy ?. Jeśli tak to który przepis KP o tym stanowi.
PS. zakład zatrudnia około 300 osób.
szklarek / 2012-01-30 19:03 / Tysiącznik na forum
Absolutnie nie pozbawia- prawo do odprawy nie jest zależne od rodzaju umowy o pracę( określona/nieokreślona), ani od okresu jej wypowiedzenia.
Jest zależne od tego, czy przyczyna leży tylko po stronie pracodawcy i od jego wielkości.
Sama zaś jej wysokość- od stażu zakładowego- czyli również nie od okresu wypowiedzenia.

Podpisana przez Pana klauzula umożliwia w ogóle rozwiązanie za wypowiedzeniem- jej brak w umowie powodowałby, że umowa musiałaby by być rozwiązana bez wypoiwedzenia (np. na skutek dyscyplinarki ) lub dotrwać do końca biegu tych 10 lat. W każdym innym razie wymagałaby porozumienia stron.

Tu więcej o prawie do odprawy:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
tom29 / 2012-01-31 19:26
Witam
Moje pytanie dotyczy treści uzasadnienia wypowiedzenia na świadectwie pracy.
Czy jeśli widnieje na nim jedynie następująca treść: stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem (Art.30$1.pkt2 KP) to jest to automatyczne przyznanie przez pracodawcę iż to rozwiązanie nastąpiło z winy pracodawcy.
Czy wówczas należy się odprawa z uwzględnieniem spełnienia warunków: więcej niż 20 pracowników zatrudnionych w tym podmiocie,okres przepracowany to 3.5 roku,
okres wypowiedzenia wpisany w umowę 2 tyg., umowa zawarta na 10 lat.
Czy do uzyskania prawa do oprawy konieczny jest zapis ,, z winy pracodawcy"
Pozdrawiam
szklarek / 2012-01-31 20:28 / Tysiącznik na forum
Uściślijmy- w świadectwie podano tryb i okoliczności- czyli, że za wypowiedzeniem ( a nie np. za porozumieniem stron )- bo tylko tyle ten art.30,par.1,pkt 2 mówi ). Okolicznością jest to, że 'przez pracodawcę' , bo równie dobrze to Pan mógł złożyć wypowiedzenie. Wczoraj napisał Pan, że ta adnotacja jest w ś.p.
Również wczoraj napisałem, że podanie w tej rubryce dodatkowo art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych jest równoznaczne z tym, że powód leży po stronie pracodawcy.

Może zamiast niego znaleźć się dopisek "z przyczyn niedotyczących pracownika". Będzie to podstawą prawa do odprawy. Brak tego dopisku sugeruje, że wina leży po stronie pracownika (no, kiepski był pracownik).

Określa się jak Pan widzi jedynie stronę przyczyny, a nie szczegółowo przyczyny.

Powinien Pan żądać sprostowania świadectwa pracy i oczywiście odprawy 2miesięcznej. Na żądanie sprostowania jest 7 dni od otrzymania, on ma kolejne 7 dni na wydanie sprostowanego lub pisemnej odmowy sprostowania. Pisemna odmowa jest podstawą ewentualnego wniosku do sądu pracy o sprostowanie.

Rozumiem, że jest Pan w miarę młody- samo sprostowanie ś.p. do niczego więc panu nie służy, o ile uzyska Pan odprawę. Dużo większy byłby problem w wieku przedemerytalnym, bo takie świadectwo (tj. w obecnej postaci) uniemożliwiłoby uzyskanie świadczenia przedemerytalnego, chyba że pracodawca wystawiłby dodatkowe zaświadczenie.
mala_mi / 217.113.128.* / 2012-01-24 21:09
Witam
Ja mam podobne pytanie:dostałam wypowiedzenie umowy przyczyną jest redukcja etatu.Firma zatrudnia ponad 20 pracowników.Jestem na miesięcznym wypowiedzeniu i w danej firmie pracowałam prawie dwa lata(bez jednego miesiąca).W czasie kiedy tam pracowałam podpisywałam 3 umowy:pierwsza na 3 miesiące,druga na rok a trzecia była na czas nieokreślony.Czy należy mi się odprawa?
Dodam że na wypowiedzeniu jest informacja że pracodawca wypowiada umowę,którą zawarłam na czas nieokreślony czyli 1 lipca.Czyli według wypowiedzenia pracowałam tam zaledwie 7 miesięcy,a tak naprawdę prawie dwa lata.
szklarek / 2012-01-24 23:34 / Tysiącznik na forum
1. staż 'zakładowy' jest sumą długości wszystkich umów, wypowiada się umowę ostatnią, nie da się wypowiedzieć umowy, która dawno się zakończyła. Nie podaje się w wypowiedzeniu stażu 'zakładowego'.
2. opis sytuacji wskazuje na Pani prawo do odprawy. Jeśli w trakcie wypowiedzenia miną 2 lata Pani pracy w tym zakładzie- musi być ona już 2-miesięczna. Liczy się staż w dniu rozwiązania umowy, a nie jej wypowiadania.

Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
kosmita345 / 89.72.135.* / 2012-01-22 13:33
Witam,mam pytanie,czy jesli zaklad pracy zatrudnia nawet ponad 20 osób to musi udzielic odprawy jesli jest nie zadowolony z pracy pracownika i nie podal tego na pismie a ustnie ma taki obowiazek! to po co wpisywana jest informacja w umowach o mozliwosci rozwiazania umowy za dwu tygodniowym wypowiedzeniem jesli nie chroni pracodawcy nie rozumiem tego zapisu jedno przeczy drugiemu.
szklarek / 2012-01-23 11:46 / Tysiącznik na forum
To są niezależne kwestie. Podstawą odprawy jest to, że przyczyna rozwiązania uowy leży JEDYNIE po stronie pracodawcy.
Jeśli wypowiada umowę z powodu niezadowolenia z pracy pracownika- nie ma podstawy odprawy.
Przy umowie na czas określony NIE ma obowiązku podawania przyczyny ( ani ustnie, ani pisemnie ), a zapis o dwutygodniowym wypowiedzeniu jest przydatny- bo przy jego braku- umowa na czas określony musi dotrwać do końca okresu, na który została zawarta.
orak / 79.188.198.* / 2009-02-26 08:47
-odprawa Ci sie należy pod warunkiem że pracodawca zatrudniał ponad 20 pracowników,
-wypowiedzenie było z przyczyn niedotyczacych pracownika /np zła kondycja firmy/
-pracodawca nie musi pisać powodu zwolnienia ale pracownik powinien go znać
-zasiłek jest wypłacany od razu
skomentuj

Najnowsze wpisy