Forum Forum pracyDokumenty

Wysokość wynagrodzenia za czerwiec 2014 r na stażu - proszę o pomoc

Wysokość wynagrodzenia za czerwiec 2014 r na stażu - proszę o pomoc

som91 / 83.11.226.* / 2014-07-11 20:39
Witam,

Od 2 czerwca (poniedziałek) tego roku jestem na stażu z Urzędu Pracy. Przysługuje mi wynagrodzenie w wysokości 997,40 zł brutto. Wczoraj otrzymałem wpłatę od nich na konto w wysokości 960,10 zł brutto.

Mam pytanie, dlaczego dostałem mniejsze wynagrodzenie jeśli przepracowałem normalnie cały miesiąc jak każdy ?

To moja taka pierwsza praca, więc nie wiem, może to jest tak, że np. w lutym dostaje się mniejsze wynagrodzenie niż w maju bo jest mniej dni? Wydaje mi się, że powinna to być stała kwota, a nie ruchoma...

Proszę o pomoc, bo nie wiem czy w poniedziałek zwalniać się na godzinkę z pracy i iść załatwiać to do Urzędu Pracy, czy może wszystko się zgadza.
Wyświetlaj:
Marzencia / 91.146.202.* / 2015-02-10 18:12
Witam. Jestem na stażu od 12 stycznia tego roku z WUP jest to staż unijny. Przysługuje mi wynagrodzenie w wysokości 1680zł brutto. Dziś otrzymałam wpłatę w wysokości 1120zł Jak to się dokładnie liczy bo nie rozumiem. Proszę o odpowiedź.
wiwan / 2015-02-10 21:07
Już w tym wątku to padło. Stypendium stażowe tak jak zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany w transzach po każdym miesiącu kalendarzowym. Wypłacono więc teraz stypendium za styczeń.

Było ono należne za część stycznia jednak- konkretnie za 20 dni ( 31-11 ).
Stosuje się tu stawkę za jeden dzień = 1/30 stawki miesięcznej.

Zatem 20/30 x 1680 brutto = ....

A że jest unijne- to nie podlega PIT ani składce zdrowotnej, więc brutto = netto.
wiwan / 2014-07-11 22:35
Dziwna kwota, bo :

Jeśli staż jest 'unijny' tj. współfinansowany ze środków UE, to nie podlega on PIT, a co za tym idzie nie podlega też s. zdrowotnej.
Więc brutto za pełny miesiąc= netto.

Za niepełny miesiąc ustala się go jednak proporcjonalnie ( x/30). Nieważne, którego dnia fizycznie go u pracodawcy rozpoczęto, ważna data rozpoczęcia. Jeśli umowa stażu opiewa od 2 czerwca, to za czerwiec powinno być 29/30, czyli 964,15 w takiej sytuacji.

Jeśli zaś staż jest 'krajowy' to stypendium podlega zaliczce PIT i skł. zdrowotnej, co daje 851,63 zł netto za pełny miesiąc. Zasada proporcjonalności stypendium za pierwszy/ostatni niepełny miesiąc- taka sama, ale w stosunku do kwoty brutto. Netto, ze względu na skalę podatkową nie jest idealnie liniowo związane z brutto.
som91 / 83.11.226.* / 2014-07-11 23:08
Ok dzięki wielkie. Być może 964,15 zł, pisałem z głowy - mogłem się mylić o te grosze. Staż rozpoczęty od 2 czerwca.
Czyli z tego co mówisz wychodzi ze wszystko się zgadza. Za lipiec w takim razie już powinna być pełna kwota 851,63 zł netto
Pozdrawiam
wiwan / 2014-07-12 09:55
Skoro staż również formalnie rozpoczęty 2 to zdecydowanie za czerwiec stypendium proporcjonalne 29/30.

Przelew jest na kwotę netto, po stronie bezrobotnego nigdy nie leży obowiązek samodzielnego odprowadzenia zaliczki PIT/składki zdrowotnej.

Skoro przelew był w tej kwocie 964, tzn. że stypendium jest nieopodatkowane, tzn. że tzw. staż unijny, więc za lipiec będzie pełne 997,40.

Najnowsze wpisy