Forum Forum prawneCywilne

Zabranie połowy renty rodzinnej przez matke.

Zabranie połowy renty rodzinnej przez matke.

halundaj / 2015-04-24 20:09
Witam, mam 20/21 lat i otrzymuje rente po zmarlym ojcu. Od 18 roku zycia dostaje ja na wlasne konto. Moja matka zlozyla wniosek o przyznanie jej polowy tej renty. Dodam, iz moja matka nie pracuje, dostaje chyba jakis zasilek, ale wszystko idzie na alkohol. Mieszkam z babcią. Matka nie utrzymuje mnie od ok 16 roku życia. Co mogę zrobic aby odzyskac te 50% renty i dalej otrzymywac calosc?
szklarek / 2015-05-05 10:42
Pozwać ją o alimenty i w ten sposób zrekompensować sobie ubytek renty.

Skoro ZUS/KRUS podzielił rentę po jej wniosku na dwie osoby uprawnione tzn. że matka spełnia warunki (jako wdowa jej uzyskania) i obecna sytuacja i jej postawa na to prawo nie wpływają.

No chyba, że jej uprawnienie wynika z tego, że ukończyła 50 lat albo stała się niezdolna do pracy nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania Ciebie, i ZUS/KRUS przyjął tu datę Twoich 18 urodzin- a dałoby się wykazać, że zaprzestanie to nastąpiło już owe 2 lata wcześniej np. przez oddanie do babci i zerwanie kontaktów- czyli że 50 lat lub niezdolność uzyskała matka np. po 6 latach.

Jeśli tak to najprostszą drogą było odwołanie od decyzji ZUS/KRUS dzielącej rentę w ciągu miesiąca od jej uzyskania.

Najnowsze wpisy