Forum Forum prawnePracy

Zadaniowy czas pracy. Kiedy można stosować?

Zadaniowy czas pracy. Kiedy można stosować?

Money.pl / 2015-07-31 00:26
Komentarze do wiadomości: Zadaniowy czas pracy. Kiedy można stosować?.
Wyświetlaj:
Patryk78 / 46.232.128.* / 2015-07-31 00:26
Witam. Pracuję jako inżynier serwisu sprzętu medycznego. Jestem zatrudniony w systemie zadaniowego czasu pracy. Mam dwa pytania odnośnie rozliczania czasu pracy, ale najpierw moje wątpliwości. Po pierwsze pracodawca wymaga abym codziennie od 8 rano był pod telefonem w gotowości do wyjazdu lub do telefonicznego wsparcia klienta. Po drugie zadania są mi zlecane na bieżąco z koniecznością natychmiastowego ich wykonania. Niejednokrotnie jest tak, że pomimo bycia w gotowości od godziny 8 zadanie wyjazdu do klienta oddalonego o 200km otrzymuję np. o godzinie 14. Nie mogę tego zadania odłożyć na inny termin, tylko muszę jechać natychmiast. I tu pojawia się pierwsze pytanie czy przy takim trybie pracy można tu w ogóle mówić o zadaniowym czasie pracy? Przejdźmy dalej. Dojazd do klienta zajmuje mi ok. 3 godziny, praca na miejscu np. 6 godzin (a z tym bywa różnie) i powrót 3 godziny. Jestem w domu o 2 rano. Dla pracodawcy wszystko tu jest w porządku bo po pierwsze uważa że pracę rozpocząłem o 14 (nie liczy mojej gotowości) a po drugie nie płaci za nadgodziny bo przecież pracuję w zadaniowym czasie pracy. I tu drugie pytanie: czy gotowość do pracy powinna być liczona jako czas pracy? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.
szklarek / 2015-07-31 12:40
1. zadaniowy system czasu pracy nie wyklucza pełnienia dyżurów w rozumieniu art. 151'5 KP

Tu duże znaczenie ma to, czy jest to dyżur w domu, czy innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-szosty-czas-pracy/rozdzial-v-praca-w-godzinach-nadliczbowych/art-151

Tyle, że zdecydowanie nie może to być codzienną normą.

2. Czas dyżuru nie może naruszać dobowego (11 godzin) i tygodniowego (35 godzin) odpoczynku pracownika.
Patryk78 / 31.61.140.* / 2015-08-04 13:03
Witam i dziękuję za odpowiedź.
Kilka słów uzupełnienia. Siedziba pracodawcy jest w Warszawie, a ja jestem pracownikiem terenowym. W żadnym innym mieście niż Warszawa, nie ma biura regionalnego. Pracuję więc w trybie "home office". W domu mam wszystkie narzędzia biurowe (np.drukarka, skaner) jak również magazyn części zamiennych (zajmuje mi pół piwnicy). Czy w tej sytuacji można traktować mój dom jako miejsce wyznaczone przez pracodawcę? Zaznaczam, że bardzo chętnie przyjąłbym propozycje pracodawcy o zorganizowaniu mi biura gdzie mógłbym stawiać się codziennie o 8:30 i czekać na zlecenia i móc przechowywać części zamienne.
Co do dyżuru, to orientowałem się że dyżur jest to czas wyznaczony poza godzinami pracy. Więc jak to się ma do sytuacji, w której ja nie mam wyznaczonych godzin pracy. Nie może być przecież tak, że jestem w stanie permanentnego dyżuru od 8 do 20, a jak się trafi zlecenie (niezależnie o której godzinie) to dopiero to traktowane jest jako praca.
Dodatkowo z racji specyfiki wyznaczania zadań "ad hoc", nie jestem w stanie zaplanować czasu prywatnego od poniedziałku od 8 rano do piątku w nocy (bo zawsze trafić się może wyjazd), a przecież istotą zadaniowego czasu pracy jest swoboda organizacji pracy przez pracownika a nie pracodawcę. Dodam że w firmie jest nawet koordynator działu serwisu, który tymi zadaniami w sposób ciągły zarządza i wyznacza.
szklarek / 2015-08-05 11:44
Tak-dom pracownika to też jest miejsce wyznaczone przez pracodawcę, ale jest to niekorzystne z tego względu, że za czas dyżuru w innym miejscu niż dom- należny jest czas wolny od pracy w innym czasie- z art. 151'5 par. 3. A w razie braku kompensacji w naturze- kompensacja finansowa.

Za dyżur w domu- nie.

Jak napisałem- codzienny dyżur łamie zasady prawa pracy- choćby w zakresie norm współżycia itp. z art. 8 KP czy obowiązków pracodawcy z art. 94 - ust. 2, 2a. W Pana przypadku również normy odpoczynku.

De facto w tej sytuacji ma Pan permanentny POSTÓJ w rozumieniu art. 81 KP

Najnowsze wpisy