Forum Polityka, aktualnościKraj

Zakładanie firmy. Czy przedsiębiorca musi mieć osobne konto bankowe?

Zakładanie firmy. Czy przedsiębiorca musi mieć osobne konto bankowe?

Wyświetlaj:
plebsik / 94.78.147.* / 2015-12-09 11:26
Warto mieć osobne konto. Ja sobie szukałem i znalazłem stronę gdzie jest wykaz banków i ich ofert, dzięki czemu mogłem sobie porównać i wybrać najlepszą dla siebie. W dodatku trafiłem na darmowe konto. Jakby ktoś był zainteresowany to to bardzo ułatwia sprawę: www.konto-bankowe-za-darmo.pl
Kamil209 / 217.153.117.* / 2015-04-17 13:40
Jeżeli zdecydujesz się założyć konto, to najlepiej za darmo. Tu masz listę takich kont http://www.konto-bankowe-za-darmo.pl/
viatrak / 89.74.66.* / 2015-03-28 14:26
Za rozdzieleniem kont prywatnych od firmowego przemawia argument odsetek od lokat oraz prowizji bankowych.
Odsetki z konta prywatnego liczone są ryczałtowo natomiast od firmowych zgodnie z wybranym modelem rozliczania firmy z US. Zatem jeżeli na koncie będzie dużo mieszanych operacji finansowych nie sposób ogarnąć co z czego wynika.
Na łączenie konta prywatnego z firmą pozwolić sobie może maleńka firma opłacająca tylko zobowiązania budżetowe. W innym wypadku skórka nie warta za wyprawkę.
dhjarowy / 2015-03-25 15:34 / portfel
Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r., poz. 128 j.t.), a dokładniej z art. 49 "
2. Rachunki rozliczeniowe oraz rachunki lokat terminowych mogą być prowadzone wyłącznie dla:
1) osób prawnych;
2) jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną;
3) osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek, w tym dla osób będących przedsiębiorcami.
3. Rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych mogą być prowadzone wyłącznie dla:
1) osób fizycznych;
2) szkolnych kas oszczędnościowych;
3) pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.".

Używanie rachunku oszczędnościowo - rozliczeniowego przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności zarobkowej może spowodować rozwiązanie takiej umowy przez bank z "ważnych przyczyn".

W związku z tym byłbym ostrożny z "niezakładaniem konta firmowego". Może się bowiem okazać, że pewnego dnia konto osobiste może nam odmówić posłuszeństwa z uwagi na zgodne z prawem działanie banku.

Pozdrawiam.

KRPJL
Mistrz Polikarp / 91.188.112.* / 2015-03-25 00:12
A po co firmowe? W tym złodziejskim kraju komornik i tak wszystko wyniucha!
pablito999 / 85.222.82.* / 2015-03-24 23:15
Ale przeciez moge miec wiecej niz jedno konto prywatne? Ja mam kilka kont, darmowych, zakladanych okazjonalnie w roznym celu, wiec dziwie sie sprowadzaniu do sytuacji "albo 1x prywatne i 1x firmowe albo tylko 1xprywatne", skoro mozemy miec "2xprywatne"

Najnowsze wpisy