Forum Forum prawneCywilne

Zakup mieszkania a odpisanie podatku

Zakup mieszkania a odpisanie podatku

borowikse / 2011-11-08 08:29
Witam,

Przymierzam sie do zakupu mieszkania i mam nie maly bol glowy z podatkami zwiazanymi z zakupem ...Mianowicie nie wiem czy bede mogl cos odpisac od podatku tzn czy dostane zwrot za zakup, koszty remontu, a pozniej wynajem, dodam, ze jestem osoba fizyczna nie mam dzialalnosci. Probowalem sie dowiedziec tego w urzedzie skarbowym, ale szanowne panie nie potrafily mi na to pytanie odpowiedziec:) Jesli ma ktos jakies pojecie na ten temat, czy chocby podpowiedz gdzie moge takie informacje znalezc bylbym barzo wdzieczny.

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-11-08 09:52
Nie ma takiego zwrotu/ulgi.
Być może myli to Pan z ulgą podatkową dotyczącą podatku dochodowego ze sprzedaży POPRZEDNIEJ nieruchomości- polega ona na możliwości uniknięcia podatku, któremu podlega dochód/przychód, ze zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od roku jej nabycia, jeśli całość przychodu z tego zbycia przeznaczy się w ciągu 2 lat na soje inne cele mieszkaniowe- czyli nabycie innej nieruchomości, jej wykończenie itp.

Ulga ta ma zastosowanie do nieruchomości nabytych przed 2007 i po 2008 r.


Udokumentowane koszty remontu przydadzą się, gdy obecne mieszkanie zechce Pan sprzedać przed upływem 5 lat- zmniejszą przychód z tej transakcji.

Oraz wtedy, gdy wybierze Pan opodatkowanie najmu wg. zasad ogólnych, a nie ryczałt.
borowikse / 2011-11-08 13:05
Dziekuje bardzo za pomoc, mam jeszcze jedno pytanie. Ja obecnie pracuje za granica i wszystkie dokumenty potrzebne bankowi do udzielenia kredytu musialy przejsc przez tlumacza przysieglego to sie wiazalo oczywiscie z odpowiednia oplata. Czy koszty tlumacza, remontu bede mogl odliczyc od podatku tylko i wylacznie przy najmie mieszkania przy opodatkowaniu ogolnym? I czy sa moze jeszcze jakies koszty ktore mozna odliczyc.

Pozdrawiam
szklarek / 2011-11-08 18:24
Przy ryczałcie opodatkowany jest tylko przychód, koszty nie grają roli. Można jeszcze wynajmować w ramach Działalności Gospodarczej, a więc dodatkowo dochodzi możliwość podatku liniowego.

Tu artykuł:

http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/jak;placic;najnizszy;podatek;z;wynajmu;mieszkania,148,0,696724.html


Koszty tłumaczenia- udokumnentowane - owszem. Zasada- muszą być koszty poniesione w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi potem przychodami. A więc koszty notarialne nabycia, zapłacony PCC jeśli jest to mieszkanie z rynku wtórnego itp.

Po więcej w kwestiach podatkowych "zapraszam" tu, gdzie się lepiej znają :-) :

http://www.money.pl/forum/katalog,9,0,0,40,0,podatki.html

Najnowsze wpisy