Forum Forum dla firmKsięgowość

ZAKUP SAMOCHODU W LEASING ODLICZANIE CAŁEJ RATY

ZAKUP SAMOCHODU W LEASING ODLICZANIE CAŁEJ RATY

hyptro / 188.33.6.* / 2011-08-01 17:56
Chce dokonać zakupu samochodu dostawczego używanego Mercedes Vito do 50.000zł. Całą ratę leasingu chce odliczać co miesiąc od podatku. Proszę o szczegółową informację w jaki sposób mam to zrobić i czy jest to możliwe ? Co miesiąc odprowadzam ok. 1000zł do US. Nigdzie nie mogę znaleźć szczegółowych informacji krok po kroku odnośnie odliczania całych rat leasingowych. Czy odlicza się je od podatku dochodowego czy podatku VAT. Proszę o wskazówki.
Ella13 / 195.22.119.* / 2011-08-03 19:47
Raty się nie odlicza od podatku (dochodowego czy VAT). Księguje się ją po prostu w koszty, co w konsekwencji zmniejszy podatek. Jeśli to będzie leasing operacyjny to co miesiąc jest faktura z kwotą raty, księguje się ją jak normalną fakturę w koszty. Właśnie rozpracowuję leasing na samochód za 60 000 brutto przy opłacie wstępnej 6 000 brutto na 36 m-cy, rata miesięczna netto (w kol 10 KPiR) wychodzi ok. 1480 zł, do tego VAT ok 340 zł. Vat w przypadku sam cziężarowego (który przeszedl badania) można odliczyć w całości, a więc też w konsekwencji zmniejszy się podatek VAT do odprowadzenia do US. Reasumując w leasingu operacyjnym księgujemy po prostu fakturę. W leasingu finansowym jest trochę bardziej skomplikowanie, ale nie spotkałam się jeszcze z małym podatnikiem na KPiR, który wybrałby leasing finansowy. (chociaz na pewno tacy są).
Pozdrawiam w razie pytań proszę pisać elalin@gazeta.pl
pomogę
pozdrawiam
Ela

Najnowsze wpisy