Forum Forum emerytalneZUS

Zaległe składki a umowa zlecenie

Zaległe składki a umowa zlecenie

disdurin / 77.65.85.* / 2016-02-24 16:08
Po studiach nie zarejestrowałam się jako bezrobotna. Teraz po ok. roku znalazłam pracę na umowę zlecenie. Zastanawiam się co w związku z tym z ZUSem, czy zalegam ze składkami?
Wyświetlaj:
w_zielinska / 2016-02-29 15:22
Cztery miesiące? Szukając kiedyś informacji na podobny temat dowiedziałam się, że prawo do świadczeń ma się przez miesiąc po ostatnim miesiącu, za który opłacono składki. Choć, fakt, ubezpieczenie było z KRUSu, czy to dlatego?
wiwan / 2016-03-01 17:16
Prawo do świadczeń NFZ po ustaniu ub. zdrowotnego jest niezależne od tego, gdzie ubezpieczony miał ub. społeczne- w ZUS, KRUS czy był mundurowym.

Standard to 30 dni, ale jak napisałem w tym wątku- dla studentów wynosi on 4 miesiące, a dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych nawet 6 miesięcy.

Wynika to z art. 67, ust. 4 i 5 USTAWY
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
wiwan / 2016-02-25 13:03
Pytanie jest o ub. społeczne czy ub. zdrowotne ?

Jeśli to pierwsze- to zdecydowanie NIE, nie było tytułu do ubezpieczeń, więc nie było składek należnych, a więc i zaległych.

Jeśli to drugie- to pojawia się kwestia tego, kto- rodzic, szkoła czy małżonek Cię ubezpieczali i czy w tym czasie korzystałaś z usług NFZ- tj. porad lekarskich w ramach kontraktu z NFZ, refundacji leków, pobytu w szpitalu w ramach kontraktu z NFZ.

Jeśli było to ubezpieczenie przez uczelnię- wygasło wraz z zakończeniem studiów, prawo do świadczeń trwało jeszcze 4 mc.
Jeśli przez rodzica- to wraz z końcem studiów powinien zgłosić Twoje wyrejestrowanie u swego płatnika. Okres prawa do świadczeń j.w.

Skorzystanie z usług NFZ po upływie tego okresu- rodzi prawo NFZ do dochodzenia zwrotu kosztów.

Najnowsze wpisy