Forum Forum dla firmKsięgowość

Zaliczka na podatek dochodowy

Zaliczka na podatek dochodowy

lucjamik / 2017-02-13 10:11
Witam,

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i ze względu na przeciętne dochody, księgowością zajmuję się samodzielnie. Zastanawiam się, czy wyliczając zaliczkę na podatek dochodowy za miesiąc styczeń mogę uwzględnić w obliczeniach składki ZUS płacone w styczniu za miesiąc grudzień 2016. Teoretycznie składka społeczna ZUS jest kosztem, który poniosłam w styczniu. Czy mogę również odliczyć od podatku składkę zdrowotną? Kolejnym nasuwającym się pytaniem jest to, czy zaliczka na podatek zapłacona w styczniu za miesiąc grudzień powinna być traktowana jako zaliczka płacona w roku 2017 i tym samym odejmowana w końcowych wyliczeniach zaliczki za styczeń? Uprzejmie proszę o podpowiedź. Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-02-13 10:31
Pytania świadczą o tym, że od bardzo niedawna to Pani czyni :-)

Oczywiście mówimy o PIT wg. skali...

Odliczanie składek nie dotyczy składek teoretycznych, ale 'fizycznie' poniesionych w danym roku podatkowym.

Tak, przy wyliczaniu zaliczki za I 2017 można odliczyć składki opłacone w styczniu 2017, nieważne za jaki miesiąc były one należne.
Społeczne od przychodu, a odliczalną część składki zdrowotnej od podatku.

Nie, zaliczka za grudzień 2016 nie powinna być uwzględniana przy ustalaniu zaliczek (owego narastania) za rok 2017.
wiwan / 2017-02-13 10:42
Proszę. Dodam jeszcze, by było jasne, że odliczamy odliczalną część składki zdrowotnej też w stawce grudniowej w Pani przypadku. Czyli 248,82 zł. Przy odliczeniu lutowym już 255,99 zł.

Oczywiście przy założeniu, że:
- opłacanie będzie terminowe, tj. w miesiącu następującym po miesiącu, za jaki jest skł. należna
- opłaca Pani składkę minimalną, ale nie znam przypadku by ktoś płacił (dobrowolnie) wyższą.

Najnowsze wpisy