Forum Forum podatkowePIT

Zaliczka na podatek dochodowy. Uważaj na zmiany

Zaliczka na podatek dochodowy. Uważaj na zmiany

Wyświetlaj:
pitomaniak / 83.8.13.* / 2013-03-09 22:55
czy jezeli wplacalem zaliczki bez uwzglednienia kwoty wolnej od podatku to w rocznej deklaracji moge to jakos uwzglednic
belladonna / 2013-03-10 08:58 / Tysiącznik profesjonalny
Nie wiem z jakiego tyt. wpłacasz. A w PIT rocznym stosujemy skalę, więc jak mieścimy się w I progu pomniejszamy o kwotę zmniejszającą podatek :)
Mia85 / 31.130.111.* / 2013-01-18 20:41
Witam, Mam problem, gdyż dopiero dzisiaj zorientowałam się, że moja e-deklaracja za 2011 r. byla bledna. Żyłam w przekonaniu, że deklaracja doszła gdyż dostałam nr oraz wyświetlil się napis Potwierdzenie wysłania. Dopiero dzisiaj zorientowałam się że deklaracja nie dotarła do US, gdyz zawierala bledy. Dzisiaj złożyłam czynny żal wyjasmniając całe zdarzenie, wraz z nr błędnej deklaracji. Prosze o informacje, jaka kare moge zaplacic jezeli mam nadpłate w zaliczce, a zaliczka wynosiła 3300 zł.
bkkb / 84.10.190.* / 2012-12-09 21:54
Kiedy będzie można odliczyć podatek dochodowy zapłacony za grudzień do 20 stycznia
belladonna / 2012-12-10 16:54 / Tysiącznik profesjonalny
ZALICZKĘ za grudzień odprowadzamy do 20 stycznia o ile do tego czasu nie złożymy zeznania (PIT-36 lub PIT-36L), bo jak złożymy, to zaliczki wpłacać nie trzeba (wpłacamy "do zapłaty" co wyjdzie z PIT do końca kwietnia) :)
visu44 / 2014-01-19 10:51
Tak też zrobiłem w rozliczeniu za 2012 rok i za 2013 tez tak zrobię bowiem US uznał ,że taki sposób postepowania jest prawidłowy tzn.w dniu 20 styczna składam rozliczenie roczne PIT 36 gdzie składamy deklaracje wspólnie z żoną ,odliczamy nalezne ulgi i zaliczke za grudzien płacimy jako rozliczenie roczne na poprzedni rok do 30 kwietnia .Kropka . Pozdrawiam
belladonna / 2014-01-19 11:00 / Tysiącznik profesjonalny
Ministerstwo twierdzi, ze jak złożysz PIT-36, czy PIT-36L do 20 stycznia = nie wpłacasz zaliczki za styczeń, ale termin płatności z zeznania to 20 styczeń (nie koniec kwietnia):)
tom 393 / 178.43.202.* / 2012-12-10 20:13
Nie wiem ,czy nie jest to złe rozumowanie ,bo wydaje mi się ,że podatek z PIT 36 będzie trzeba płacić do 20 stycznia i w ten sposób nie trzeba robić pit-u za grudzień .Wolał bym by było tak jak jest w Pana opcji ,bo moja firma też osiąga duży dochód w grudniu.
belladonna / 2012-12-10 22:46 / Tysiącznik profesjonalny
Wchodzisz tutaj:
http://www.archbip.mf.gov.pl/bip/8212.html
(strona ministerstwa, archiwalna bo niedawno zrobili nowa szatę, ale dotyczy 2012)
podatek dochodowy od osób fizycznych
otwiera się tabelka i czytasz...

cyt. "Podatnik nie wpłaca zaliczki za grudzień,
jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty
(tj. do dnia 20 stycznia następnego roku
podatkowego) złoży zeznanie i dokona
zapłaty podatku na zasadach określonych w
art. 45".

a co określa art.45?

zaglądasz do ustawy, która w tym artykule nadal mówi o 30 kwietnia i wyjątków z terminem płatności nie przewiduje (nie określa, że jest inny dla PIT złożonego do 20 stycznia, a inny dla PIT złożonego po 20 stycznia) :)
belladonna / 2012-12-12 16:42 / Tysiącznik profesjonalny
Znalazłam dzisiaj to:
http://www.gofin.pl/17,1,61,155037,ustalanie-zaliczki-na-podatek-za-grudzien-2012-r.html
pytanie 5 ciekawe :)

i temat płatności do 20 obalę, bo:
ustawodawca napisał:
"Art. 44
6. Zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45".

gdyby zapis się kończył pt.
"Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku."
to się zgodzę, ze wtedy termin płatności by był 20 styczeń... ale wg przepisu termin tego podatku ma być na zasadach określonych w art. 45.

Ciekawe bo w przytoczonym linku osoba udzielająca odpowiedzi pisze:
cyt. "Zasady te wynikają z art. 45 ust. 1 i 4 updof".

a ja w art. 45 ust. 1 widzę JEDYNY termin - 30 kwiecień, więc chyba sobie ktoś zbytnio popłynął...
Ale takie przypadki "popłynięcia" to nie spotykam 1 raz :)

Z resztą, gdyby mi wychodziła zaliczka za grudzień 4 tyś. to ja bym z językiem na brodzie robiła PIT do 20 stycznia, żeby też zapłacić z PIT 4 tyś. do 20 stycznia, a nie jako zaliczkę? To by się kupy nie trzymało. Ja zrobię PIT do 20 stycznia z językiem na brodzie, po to, żeby to 4 tyś. zapłacić nie do 20 stycznia, a do 30 kwietnia, bo np akurat mi nie pasuje wydatkować to 4 tyś. w styczniu, gdyż w lutym jeszcze chce tym obrócić. I to dla mnie ma sens :)
Inna sprawa, że chyba 20 stycznia w 2013 wypada w niedzielę, więc w 2013 płatność ZALICZKI za grudzień przypadnie ostatecznie na poniedziałek 21 stycznia :)
Ela księgowa / 82.139.53.* / 2014-01-18 22:49
jeżeli zeznanie z uwględnieniem remanentów (lub inne np. w usługach - gdzie np. remanent "0") podatnik decyduje się złożyć max. do 20-go stycznia 2014 (żeby od razu np. wprowadzić ulgi i pomniejszyć zaliczkę, jaka ewent. wyszłaby za grudzień) - to i wyrównawczy podatek roczny, bo tak się to wówczas nazywa - a nie nazywa się już zaliczką - ma obowiązek wpłacić w nieprzekraczalnym terminie do 20.01.2014. i cały obowiązek wykazać jako uregulowany (czyli zero dopłat)...ale tylko jeśli wpłata za grudzień wpłynie na konta US dokładnie dnia 20.01.2014. Koniec kropka!
marcinek1312 / 80.55.149.* / 2012-12-27 15:45
a mi wyjdzie za rozliczenie roczne zwrot, natomiast mam do zapłaty zaliczkę za grudzień. Nie będę jej płacił bo rozliczę się do 21 stycznia., po czym będę czekał na zwrot. Tak wynika z przytoczonych przez ciebie przepisów. Przeanalizuj to raz jeszcze, bo niektórym te nowe przepisy się to opłacą. Dzięki temu nie muszę bezsensownie płacić do US tego co i tak mi zaraz zwróci w rozliczeniu rocznym :)
belladonna / 2012-12-27 20:09 / Tysiącznik profesjonalny
Tylko te przepisy nie mają jedynie zastosowania do PIT-36 (możliwość odliczania ulg), a tez do PIT-36L, gdzie, jak zaliczka za grudzień wychodzi, to i podatek do zapłaty w PIT, a nie zwrot:)
Przeanalizowałam na 1000 sposobów i płatność z PIT do 20 stycznia koliduje mi z art. 45, gdzie podatnik ma PIT złożyć do 30 kwietnia i płacić do 30 kwietnia, a ustawa nic nie pisze o wyjątkach w przypadku złożenia PIT do 20 stycznia (jedynie logicznie nawiązuje do zaliczki w art. 44, bo jak rozliczysz PIT CAŁOROCZNY i złożysz do 15 stycznia, to do ewentualnej zapłaty wychodzi z PIT, więc o zaliczkach za grudzień trudno mówić, bo sensu w tym przypadku brak) :)
Leszek749 / 91.94.200.* / 2013-01-16 15:01
Informacja z kip - niestety 21 stycznia 2013 to data zapłaty zaliczki za XII lub IV kw. 2012 lub zapłaty tego co wyjdzie w złożonym do tego dnia zeznaniu rocznym (art. 45 odnosi się do daty złożenia zeznania). W pewnych sytuacjach podatek obliczony w zeznaniu rocznym może być niższy niż wynikający tylko z tego co się uwzględnia licząc podatek za XII lub ostatni kwartał).
belladonna / 2012-12-15 15:08 / Tysiącznik profesjonalny
na innym forum wyciągnęłam pewne wnioski pt. ZASADY... czyli na dzień dzisiejszy mam w głowie mętlik, bo wygląda na to, że zasady mogą być rozpatrywane wg innych zasad ;)

REASUMUJĄC... w tym roku jak nie musisz, nie składaj PIT do 20 stycznia :)
Yar / 83.22.33.* / 2012-11-02 03:03
i to ma byc zmiana na korzysc podatnika? chyba zalezy ktorego. w moim przypadku 90% dochodu powstaje w grudniu. Kontrahencji placa jak chca i zamiast w grudniu - pieniadze dochodza do mnie przez kolejne 3 m-ce. Czyli: musze do 20 stycznia zaplacic podatek, od przychodu, ktory tak de facto jeszcze nie nastapil.
Zulus1! / 31.175.66.* / 2012-11-21 08:43
To złóż zeznanie do 20 stycznia. Termin płatności zeznania to 30 kwietnia. No chyba, że opłacasz zryczałtowany pod. doch.
fxvb / 89.174.101.* / 2012-11-07 11:37
zmień kontrahentów lub branżę...
DaMa242 / 83.28.161.* / 2012-06-09 19:49
Wysokość zaliczki na podatek dochodowy może zostać pomniejszona o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca nie może jednak odliczyć całej zapłaconej przez siebie składki zdrowotnej. Przysługuje odliczenie jedynie 7,5 proc. podstawy wymiaru składki (pełna kwota ubezpieczenia zdrowotnego to 9 proc. podstawy wymiaru). Ponadto, od zaliczki na podatek dochodowy można odliczyć kwotę zmniejszającą podatek, która w 2012 roku wynosi 556 zł 02 gr.

nie 7,5 procenta a 7,75 procenta z ubezpieczenia zdrowotnego odlicza się od podatku dochodowego
abi307 / 89.200.146.* / 2013-01-20 18:11
Z gazety Prawnej:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/674249,kiedy_nalezy_zaplacic_zaliczke_na_podatek_dochodowy_za_grudzien.html
Nowe zasady i terminy
Zgodnie z nowymi regulacjami zaliczki miesięczne podatnik wpłaca co do zasady w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego wpłaca w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. U podatników, u których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, zaliczka za grudzień 2012 r. płatna jest do 21 stycznia 2013 r. (20 stycznia przypada w niedzielę).

Przepis art. 25 ust. 1a ustawy o CIT stanowi także, że podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 27 ust. 1.

zobacz także:
Podatek od otrzymanej zaliczki przedsiębiorca rozliczy później »
Podatnicy mają więcej czasu na zmianę formy rozliczeń podatkowych »
W podobny sposób przepisy regulują kwestię wpłacania zaliczek kwartalnych (do których mają prawo podatnicy rozpoczynający działalność – w pierwszym roku podatkowym, oraz tzw. mali podatnicy, tj. ci, których przychody ze sprzedaży brutto nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro). Kwartalne zaliczki podatnik wpłaca w terminie do 20. dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczy zaliczka, zaś zaliczkę za ostatni kwartał roku podatkowego – w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 27 ust. 1.

Ułatwienia dla przedsiębiorców
Ideą, która przyświecała modyfikacji przepisów, było ułatwienie przedsiębiorcom zapłaty zaliczek na podatek dochodowy za ostatni miesiąc/kwartał roku podatkowego, w tym likwidacja obowiązku zapłaty zaliczki w podwójnej wysokości w ostatnim miesiącu/kwartale roku podatkowego (mając w perspektywie zapłatę zaliczki w podwójnej wysokości w celu zminimalizowania obciążenia finansowego podatnicy często dążyli do rozpoznania jak największej kwoty kosztów w przedostatnim miesiącu/kwartale roku podatkowego).

zobacz także:
Kwota wolna od podatku za granicą jest wolna w kraju »
Wpłaty do urzędu skarbowego: przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego »
Wydaje się jednak, że poprzez odesłanie do opisanych w art. 27 ust. 1 zasad zapłaty podatku ustawodawca zawarł w ustawie o CIT możliwość optymalizacji sprowadzającą się do tego, że samo tylko złożenie zeznania podatkowego przed upływem terminu płatności zaliczki za ostatni miesiąc/kwartał oznacza, że nie jest konieczna jej zapłata. Nie ma też potrzeby uregulowania podatku wynikającego z zeznania. Jak to możliwe?
abi307 / 89.200.146.* / 2013-01-20 18:10
Z gazety Prawnej:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/674249,kiedy_nalezy_zaplacic_zaliczke_na_podatek_dochodowy_za_grudzien.html
Nowe zasady i terminy
Zgodnie z nowymi regulacjami zaliczki miesięczne podatnik wpłaca co do zasady w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego wpłaca w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. U podatników, u których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, zaliczka za grudzień 2012 r. płatna jest do 21 stycznia 2013 r. (20 stycznia przypada w niedzielę).

Przepis art. 25 ust. 1a ustawy o CIT stanowi także, że podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 27 ust. 1.

zobacz także:
Podatek od otrzymanej zaliczki przedsiębiorca rozliczy później »
Podatnicy mają więcej czasu na zmianę formy rozliczeń podatkowych »
W podobny sposób przepisy regulują kwestię wpłacania zaliczek kwartalnych (do których mają prawo podatnicy rozpoczynający działalność – w pierwszym roku podatkowym, oraz tzw. mali podatnicy, tj. ci, których przychody ze sprzedaży brutto nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro). Kwartalne zaliczki podatnik wpłaca w terminie do 20. dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczy zaliczka, zaś zaliczkę za ostatni kwartał roku podatkowego – w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 27 ust. 1.

Ułatwienia dla przedsiębiorców
Ideą, która przyświecała modyfikacji przepisów, było ułatwienie przedsiębiorcom zapłaty zaliczek na podatek dochodowy za ostatni miesiąc/kwartał roku podatkowego, w tym likwidacja obowiązku zapłaty zaliczki w podwójnej wysokości w ostatnim miesiącu/kwartale roku podatkowego (mając w perspektywie zapłatę zaliczki w podwójnej wysokości w celu zminimalizowania obciążenia finansowego podatnicy często dążyli do rozpoznania jak największej kwoty kosztów w przedostatnim miesiącu/kwartale roku podatkowego).

zobacz także:
Kwota wolna od podatku za granicą jest wolna w kraju »
Wpłaty do urzędu skarbowego: przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego »
Wydaje się jednak, że poprzez odesłanie do opisanych w art. 27 ust. 1 zasad zapłaty podatku ustawodawca zawarł w ustawie o CIT możliwość optymalizacji sprowadzającą się do tego, że samo tylko złożenie zeznania podatkowego przed upływem terminu płatności zaliczki za ostatni miesiąc/kwartał oznacza, że nie jest konieczna jej zapłata. Nie ma też potrzeby uregulowania podatku wynikającego z zeznania. Jak to możliwe?
Ankaxxx / 91.222.125.* / 2014-02-13 09:11
Witam,
mam następującą sytuacje nie powiadomiłam pracodawcy o dochodach z najmu, dlatego to on wykorzystał kwotą wolna od podatku. Jak mam teraz wyliczyć kwoty na zaliczke podatku z tytułu najmu. Czy powinno to być :-za pierwszy miesiąc:
(350zł x18%)-556,02 = -493,02
i następny (700x18%)-556,02=-430,02
Czy to jest dobrze? I zaliczki nie będą uwzględniały żadnych kwot?
Nie wiem czy to jest dobrze proszę o pomoc

Najnowsze wpisy