Założenie firmy

Zalozenie / 83.5.184.* / 2016-02-04 19:25
Witam, byłbym naprawdę bardzo wdzięczny za waszą pomocą ponieważ, nie do końca interesuję się sprawami urzędowymi z założeniem firmy, a więc teraz wytłumaczę z jakim pytaniem się borykam. Tak więc jestem informatykiem, napisałem skrypt który dość w ciekawy sposób rozwiązuje różne problemy bankowe. Jestem w trakcie rozmów z jednym z lokalnych banków na temat wprowadzenia tego, zyskami z programu mieli byśmy się dzielić w stosunku 10% dla mnie 90% dla banku. Jednak tutaj pojawia się moje pytanie, ponieważ w poniedziałek będę rozmawiał na ten temat z nimi i jeśli się uda, to jak to by wyglądało z urzędem? Rozumiem że muszę założyć firmę. W sumie to raczej było by najlepszym rozwiązaniem bo nie chciałbym się ograniczać tylko do nich. Ale jak to wygląda z czasem? Czy jeśli założę ją w następnym tygodniu to czy od razu mogę pobierać 10% dochodów z aplikacji? Czy trzeba dłużej na to czekać? Wiem że powinienem do kogoś zadzwonić z tą sprawą, ale tak byłem skupiony na całym tym programie, że teraz zdałem sobie z ta "drobniejsza" sprawa, a jest godzina 19 22, więc raczej w żadnej firmie już nie pracują. A jeśli nie będę nic wiedział na ten temat, boje się że szybko nie zasnę :). Tak więc pytanie do was: Czy mogę od razu pobierać 10% z zysków, zaraz po wyjściu z urzędu? Czy będę musiał zaczekać na to wszystko? Z góry dzięki za pomoc, nawet jakakolwiek, będzie dla mnie bardzo ważna. Pozdrawiam serdecznie : )
Wyświetlaj:
Zalozenie / 83.5.184.* / 2016-02-04 19:27
Autor: Dodam jeszcze, że teoretycznie jestem jeszcze studentem 2 roku informatyki, ponieważ nie wyciągnąłem jeszcze papierów z uczelni to może coś utrudnić?
wiwan / 2016-02-04 20:01
Czy koniecznie bank wymaga żebyś jako kontrahent był osobą prowadzącą DG i wystawiał bankowi comiesięczne faktury ? Skoro ta działalność (pisanie skryptów) nie będzie kontynuowana, a jedynie przychód z już skryptu napisanego. Przecież te 10 % może być wypłacane jako tantiemy za korzystanie z praw autorskich.
odautora / 83.5.184.* / 2016-02-04 20:20
Nie wiem jak to do końca będzie, ale ogólnie z początkowych rozmów program będzie cały czas rozwijany i dodatkowo będę miał na początku paru programistów od nich z którymi będę jeszcze dopracowywał program do jak najlepszej wersji
wiwan / 2016-02-04 20:39
Można uzyskiwać przychody od pierwszego dnia DG, czyli nawet już od dnia złożenia wniosku. Wniosek wsteczny w CEIDG nie jest możliwy. Jest możliwy z datą bieżącą albo przyszłą.

Na wybór formy opodatkowania jest różny czas- bo jest to 20 dzień następnego miesiąca po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu- jeśli chodzi o ryczałt*, dzień uzyskania pierwszego przychodu- jeśli chodzi o ryczałt. oczywiście można wyboru dokonać wcześniej tzn. już w zgłoszeniu CEIDG.

Kwestia statusu studenta nie ma tu znaczenia. Mogłaby mieć, gdyby chodziło o dotację na założenie, miejsce w inkubatorze itp. kwestie niezwiązane bezpośrednio z fiskusem.
Ps. Trzeba by się zastanowić jeszcze tj. dogrzebać w ustawie o PIT, czy ten udział w zyskach należałoby traktować jako dochód z DG, czy jednak jako dochód z praw autorskich.


* nie podejmuję się teraz dochodzić, czy przy skryptach jest on możliwy i czy jednak ten udział w zyskach nie jest w rozumieniu ustawy
odautora / 83.5.184.* / 2016-02-04 21:34
Ok, bardzo ale to bardzo Ci dziękuję za pomoc :)
wiwan / 2016-02-05 09:50
Ewentualne dalsze pytania stricte podatkowe i konkretne bardziej zasadne będą tutaj:

http://www.money.pl/forum/katalog,9,0,0,40,0,podatki.html

Najnowsze wpisy