Forum Forum podatkowePIT

Zamknięcie DG i przejście na ryczałt

Zamknięcie DG i przejście na ryczałt

mobs / 89.231.109.* / 2016-04-24 12:25
Witam. Obecnie prowadzę działalność w której rozliczam się liniowo. Pieniądze zarabiam na wynajmie powierzchni reklamowych w programach komputerowych. Chcę przejść na 8,5% ryczałt. Żeby to zrobić, chcę uzyskać indywidualną interpretację od US. Przejście na ryczałt będzie się wiązało z usunięciem firmy i rozliczaniem tego najmu prywatnie. Czytałem, że limitem dla ryczałtu jest zarobek 150 000euro z poprzedniego roku. W ramach firmy przekroczyłem ten próg. Ale cyz jeśli chcę to rozliczać prywatnie, to limit jest ważny dla łącznych zarobków ( w DG i prywantie ), czy tylko dotyczy zarobków prywatnych, poza DG?
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-04-25 12:41
Limit kwotowy przychodu za poprzedni rok, uprawniający do stosowania ryczałtu w roku bieżącym dotyczy jedynie DG. Czyli najem prywatny temu nie podlega.
Dość jasno to wynika z ustawy- art. 6, ust. 4 w nawiązaniu do ust. 1 ustawy o r. ewidencjonowanym.
Zresztą też np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27.02.2013 r. nr IPPB1/415-123/13-2/EC.

ALE w sytuacji, gdy już taka działalność była prowadzona, jako gospodarcza właśnie- spodziewałbym się kwestionowania przez fiskus jej prywatnego charakteru obecnie i w przyszłości, mając na uwadze stan faktyczny, a nie to, co podatnik ma w CEIDG. Zwłaszcza przy braku zmian okoliczności typu wysokość przychodów, częstotliwość, 'główność' tego źródła przychodu itp.

Trochę na temat:

http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kiedy;przychody;z;najmu;rozliczac;poza;prowadzona;dzialalnoscia,64,0,1580096.html
Innymi słowy pojawić się mogą działania/decyzje dotyczące po prostu prowadzenia niezarejestrowanej DG.
mobs / 89.231.109.* / 2016-04-25 14:03
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
I tu właśnie jest problem... W sumie wszystko zależy od tego, jak podejdzie do tego urzednik. Tu problemem jest fakt, że kwoty uzyskiwane z tego najmu są stosunkowo wysokie, więc boję się tego, że urzędnicy przyczepią się i będą chcieli uznać to za DG...
Może przy rozliczaniu najmu prywatnie, jednoczesna umowa o pracę u kogoś mogłaby dać urzędowi przekonanie, że najem ten jest dodatkowym przychodem, a nie głównym moim zajęciem?
wiwan / 2016-04-25 20:23
Dlatego bardzo rozsądne przed tą decyzją jest to, od czego Pan chce zacząć- czyli wniosku o interpretację indywidualną.

Bez niej jest zbyt duże ryzyko zarówno kwotowe- zaległości podatkowej jak i formalno-prawne- w zakresie korekt zeznań. Zwłaszcza, gdyby doszło do tego np. po 4,5 roku takiego rozliczania.....
mobs / 89.231.109.* / 2016-04-26 11:21
Dlatego zacznę od interpretacji i zobacyzmy..:) Czy w indywidualnej interpretacji powinienem podac przychód za zesżły rok, czy ominąć kwestie finansowe?
wiwan / 2016-04-26 12:40
Wczoraj przytoczyłem taką interpretację dla innego podatnika, lepiej mieć zupełnie swoją. Po prostu też zahaczyć o kwestię tego, czy limit kwotowy uprawniający do ryczałtu dotyczy tej najmu prywatnego. Zresztą US i tak jak zechce, to zerknie do systemu i podatnika sobie prześwietli.

No chyba, że zechce Pan ograniczyć się jedynie do kwestii tego, czy można uznać za najem prywatny działalność (niemal) identyczną jak prowadzona dotychczas w ramach DG, która formalnie została zlikwidowana.

Najnowsze wpisy