Forum Forum dla firmKsięgowość

zamkniecie dzialalnosc i otwarcie przez malzonka

zamkniecie dzialalnosc i otwarcie przez malzonka

thomass741 / 46.186.64.* / 2014-08-18 17:32
Witam
Od okolo roku moja zona prowadzi dzialalnosc gospodarcza o niewielkiej skali w zakresie produkcji rekodziela rozliczana w ramach KPiR (ok. 2kpln obrotu miesiecznie, na razie brak zysku, ksiegowosc prowadzona samodzielnie).
W zwiazku z czynnikami zewnetrznymi w tym miesiacu chcemy zamknac/zawiesic dzialalnosc zony i otworzyc nowa o analogicznym profilu na mnie.
Ja dodatkowo jestem zatrudniony, nie mamy rozdzielnosci majatkowej.
W zwiazku z powyzszym mam trzy pytania:
1. Co zrobic z 2 prywatnymi samochodami ktore sa nasza wlasnoscia i byly wykorzystywane w dzialalnosci zony (byly wprowadzone do EST i amortyzowane)? Czy moge zrobic to samo w nowej dzialalnosci, a jesli tak czy amortyzacja ma byc prowadzona od nowa czy "kontynuowana"? Czy wycofanie ST z ewidencji zamykanej firmy generuje przychod skoro nie ma miejsca transkacja sprzedazy (auto wciaz jest zarejestrowane na nas jako osoby fizyczne)?
2. Co zrobic z nierozliczona strata z lat 2013 i 2014? Czy zostanie ona odjeta od ewentualnego zysku z mojej dzialalnosci - gdyz z koncem tego roku powinna sie juz pojawic rentownosc?
3. Jak najkorzystniej w nowej sytuacji rozwiazac kwestie pracy mojej zony? Czy mozliwe jest podpisanie umowy o bezplatne swiadczenie uslug najblizszego czlonka rodziny? Czy generuje to dla mnie jakies koszty/zobowiazania? Skladki zus nie sa priorytetem, gdyz zona bedzie miala je oplacane przezswojego pracodawce (jest na wychowawczym)
Z gory dziekuje za pomoc w temacie
Wyświetlaj:
szklarek / 2014-08-19 09:53
ad. 2. Strata jest 'przywiązana' do osoby żony- na zasadach ogólnych będzie mogła ją odliczyć w ciągu kolejnych 5 lat, maks. 1/2 w jednym roku od dochodu z tego samego źródła tj. DG- odwieszonej lub założonej na nowo.
Czyli stratę z 2013- najpóźniej w rozliczeniu za 2018, z 2014- najpóźniej za 2019.

ad. 3 składki może nie są priorytetem, ale na u. wychowawczym nie opłaca ich pracodawca, a budżet,pracodawca jedynie zgłasza do ubezpieczenia. Pojawienie się w tym czasie innego tytułu do ub. społecznych powoduje obowiązek zgłoszenia do pracodawcy tego faktu, on wyrejestrowuje z ubezpieczeń, ubezpieczenia stają się obowiązkowe z nowego tytułu.

Nowym tytułem w waszej sytuacji jest albo:
- współpraca z osobą prowadzącą DG- jeśli żona pomaga nieodpłatnie lub wejdzie na etat u Pana
- zlecenie, no chyba, że nieodpłatne.

Pomijam kwestię dzieła, jako mało... 'stosowalną' przy DG. Musiałoby chodzić o konkrety typu projekt, przetłumaczenie itp.

4. pojawia się jeszcze kwestia kosztów- mianowicie wynagrodzenie żony ( i składki) nie może być uwzględniane jako koszt prowadzenia DG.
thomass741 / 46.186.64.* / 2014-08-20 06:40
Witam,
Dziekuje za odpowiedz.
Prosze jeszcze o pomoc w punkcie nr 1 i doprecyzowanie:
2. Wiem ze nie ma mozliwosci rozliczenia stratt z DG z dochodem z innego zrodla, ale czy w zwiazku z brakiem rozdzielnosci i wspolnym rozliczeniem strata zony z DG nie bedzie mogla zostac rozliczona z dochodem z DG moim z lat kolejnych?
3. Wlasnie to jest jednym z powodow przepisania firmy. Czy w sytuacji nieodplatnego swiadczenia uslug przez zone na rzecz mojej firmy bedzie to rownoznaczne z utrata prawa do skladek oplaconych z tytulu urlopu wychowawczego?
szklarek / 2014-08-20 09:41
Ad.2. Z orzecznictwa (NSA z 12 czerwca 1997 r., SA/Sz 1118/96,) i konstrukcji ustawy o PIT wynika, że nie. Możliwe byłoby to tylko częściowo na zasadzie właśnie rozliczenia wspólnego, gdyby żona nadal prowadziła DG i wykazywała dochód pomniejszony o rozliczaną stratę. Czyli w 'najlepszym' razie dochód zerowy. Wykazana tu strata nie jest możliwa do odliczenia od dochodu męża. Zresztą wynika to z konstrukcji samego PIT-36.

Wcześniej w ogóle były wątpliwości, czy sam fakt poniesienia straty przez małżonka nie wykluczał w ogóle wspólnego rozliczenia (sygn. akt I SA/Lu 961/97).

3. Tak jak napisałem- pojawienie się tytułu do ub. społecznych w trakcie u. wychowawczego powoduje przejście na ub. z tego nowego tytułu.
Takim nowym tytułem jest odpłatne zlecenie, współpraca przy DG
Takim tytułem nie jest dzieło, nieodpłatne zlecenie.

A ZUS lubi kontrolować stan faktyczny.

Proszę poczytać o definicji współpracy- głównie chodzi tu o istnienie współpodejmowania decyzji dotyczących firmy, a nie jedynie wykonywania zadań, poleceń małżonka.

Różnica między dziełem a zleceniem jest jasna.

Najnowsze wpisy