Forum Forum podatkowePIT

Zarabianie w internecie i niepłacenie PITu

Zarabianie w internecie i niepłacenie PITu

hamak24 / 2017-05-16 14:01
Witam,

kilka lat temu zacząłem zarabiać w internecie. Nigdy nikomu o tym nie mówiłem, niczego nie rejestrowałem. Po prostu prowadziłem bloga. Dochody były małe, więc nie myślałem o rozliczeniach PIT. Każdą zarobioną kwotę dostaję na systemy typu Paypal/Payza (gdzie niby są jakieś dane, ale nie są one weryfikowane przez np. skan dokumentu, czy coś innego), a dopiero później na konto bankowe.
Niedawno przejrzałem swoje konta i zauważyłem, że w 2016 moje dochody przekroczyły kwotę wolną od podatku. Było to kilka dni temu, więc wyszło na to, że się nie rozliczyłem. Nieumyślnie, ale jednak się nie rozliczyłem. Co mam w takiej sytuacji zrobić? Mam pójść do urzędu skarbowego i walić głupa, że zapomniałem, czy jak?
Tak jak napisałem wcześniej, nigdy nikomu nie wspominałem o moim dorabianiu, niczego nie zgłaszałem. US "przefiltruje" moje konto bankowe i przyślą jakieś powiadomienie?
Myślałem, żeby przejść się do US i zapytać, czy wszystko z moją osobą w porządku, czy jestem ze wszystkiego rozliczony, ale wolałbym się dowiedzieć, czy to dobry pomysł i czy nie muszę składać jakichś podań, itp., bo przecież nigdy się z niczego nie rozliczałem. To właściwie pierwsze moje dochody.
Wyświetlaj:
hamak24 / 2017-05-16 21:27
Nie, nie miałem innych przychodów.
Ciekawi mnie ta sprawa. Z dnia na dzień zacząłem zarabiać i tak po prostu składam PIT, bez żadnej rejestracji gdziekolwiek?
wiwan / 2017-05-17 09:01
Jeśli da się to zakwalifikować jako dz. wykonywaną osobiście albo inne źródła albo prawa autorskie- nie ma rejestracji.
Jeśli ma znamiona DG, normalna rejestracja DG.

W przypadku dz.w. osobiście- jest obowiązek co do zasady zaliczek w trakcie roku.
wiwan / 2017-05-16 17:26
Zrobisz jak zechcesz. Ja zwrócę uwagę na to, że:

- uzyskiwanie przychodu podlegającego PIT rodzi obowiązek rozliczenia bez względu na kwotę, a z niektórych źródeł również zaliczek w trakcie roku
- nieprzekroczenie kwoty wolnej powoduje brak podatku
- rozliczenie roczne dotyczy łącznie wszystkich dochodów, przecież poza przychodem z bloga miałeś inne chyba
- rok 2016 pod względem podatkowym przedawni się z 31.12.2022 r.
- niezapłacenie należnego PIT jest wykroczeniem z KKS przy tej kwocie.

Najnowsze wpisy