Forum Forum dla firmKadry

Zasiłek chorobowy/macierzyński - zmiana etatu a prowizje oskładkowane z poprzedniego okresu zatrudnienia

Zasiłek chorobowy/macierzyński - zmiana etatu a prowizje oskładkowane z poprzedniego okresu zatrudnienia

develine / 2014-10-03 18:32
Witam wszystkich,

Przeszukałam niemal cały internet ;) Byłam również w ZUSie,ale tam Pani z oczami wymalowanymi na niebiesko (gdzie dress code?), oczywiście udzieliła mi takich informacji, jak jej wygodnie. No i się jednoznacznie nie dowiedziałam.

Sprawa wygląda następująco - od lipca 2013 r. byłam zatrudniona u tego samego pracodawcy na cały etat (podstawa min. krajowa + prowizja), od lipca br. pracodawca wymyślił sobie optymalizację kosztów i zmienił wymiar etatu na 1/4, pozostawiając minimalną krajową, ale rozliczając już prowizje w ramach prowadzonej przez pracowników działalności gospodraczej, którą od lipca nakazał założyć. Prowizje są rozliczane z 2-3 miesięcznym opóźnieniem, stąd w lipcu, sierpniu i wrześniu, mimo nowego wymiaru pracy, prowizje były wypłacane i oczywiście były oskładkowane (uwzględniane także w okresie 07-09 na paskach ZUS RMUA) - czy w takiej sytuacji, idąc na zasiłek chorobowy/macierzyński, do wymiaru zostanie przyjęte wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze od nowego wymiaru zatrudnienia, czy też powinny zostać uwzględnione do średniej prowizje i ewentualny ekwiwalent za urlop (również oskładkowany), wypłacone w okresie 07-09?

Jeśli wiecie, jak ugryźć ten temat, proszę o informację zwrotną, z góry oczywiście dziękuję :)
szklarek / 2014-10-08 12:49
"Duch" ustawy zasiłkowej w zakresie art. 40 i art. 42 jest moim zdaniem taki, że owe 'zaległe' premie' nie wchodzą do podstawy zasiłku, do którego prawo powstało po czerwcu.

Ekwiwalent, mimo że oskładkowany (również chorobowo) nie wchodzi do podstawy zasiłku niezależnie od kwestii zmiany wymiaru etatu. Bo jest składnikiem nieperiodycznym, którego wysokość nie jest obniżana ze względu na to, że w okresie za który jest należny pracownik był na zasiłku.

Najnowsze wpisy