Forum Forum emerytalneZUS

Zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny

Marco2000 / 195.200.88.* / 2016-10-04 08:34
Pracodawca planuje przekazać część działalności firmy w franczyzę.Jestem zatrudniony na czas nieokreślony z trzymiesięcznym wypowiedzeniem.Czy może mnie zwolnić bez okresu wypowiedzenia?Czy jeśli w wypowiedzeniu napisze mi redukcja etatu i zwolnienie za porozumieniem stron będzie to miało wpływ na przyznanie po 6 miesiącach bezrobocia zasiłku przedemerytalnego?
wiwan / 2016-10-04 09:54
Przekazanie części firmy innemu podmiotowi stanowi 'przejście części zakładu na innego pracodawcę' w rozumieniu art. 23'1 KP.

NIE może ono być przyczyną wypowiedzenia, a jeśli taka się na wypowiedzeniu pojawi- jest ono zaskarżalne do sądu pracy jako nieprawne.
Mimo, że oczywistym jest to, że przed oddaniem tej części dotychczasowy pracodawca chciałby oddawaną część 'odchudzić' po stronie kosztów/zobowiązań.

Zatem na żadne porozumienie stron o rozwiązaniu nie ma się co godzić z punktu widzenia zachowania pracy.


Nowe okoliczności pracy u nowego pracodawcy mogą się Panu nie spodobać i będzie Pan miał prawo do upływu 2 miesięcy rozwiązać umowę za 7-dniowym wypowiedzeniem, bez negatywnych skutków dla prawa do zasiłku dla bezrobotnych ALE z negatywnym często dla ŚWIADCZENIA przedemerytalnego, bo wg. np. tego wyroku :

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu Wydział III,
Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, z dn. 13 września 2012 r., Sygn. akt III A Ua 840/12 rozwiązanie stosunku pracy w trybie art. 23'1, par. 4 KP (o którym wyżej pisałem) nie jest rozwiązaniem z przyczyn zakładu pracy- o ile nie doszło na skutek przejęcia do znacznych zmian na niekorzyść pracownika.

Ps. Zasiłku przedemerytalnego od lat już nie ma

KP:
http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2014,000,1502.html

Najnowsze wpisy