Forum Forum prawneCywilne

Zastrzeżenie prawa wypowiedzenia umowy wynajmu

Zastrzeżenie prawa wypowiedzenia umowy wynajmu

Najemczyni / 94.254.136.* / 2017-07-11 23:07
Czy osoba, która wynajmuje mieszkanie ma prawo sobie w umowie zastrzec, że wynajmujący nie ma prawa wypowiedzieć umowy, zaś sobie uzurpuje prawo wypowiedzenia w 1 miesiąc?

Spotkałam się z ofertą wynajmu, że nie mam prawa wypowiedzieć umowy, chyba że znajdę kolejnego wynajmującego.

Czy to zgodne z prawem o wynajmach? Jeżeli nie - ile wynosi w takiej sytuacji okres wypowiedzenia z mojej strony?

Ile taki okres by wynosił w hipotetycznej innej sytuacji, gdyby zapisano, że żadna ze stron nie ma prawa wypowiedzieć umowy?
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-07-12 08:59
Podstawowa kwestia- umowa terminowa czy na czas nieokreślony ?
Najemczyni / 94.254.143.* / 2017-07-12 12:34
proszę o pomoc w obu przypadkach, ale ta umowa mi proponowana była na 1-2 lat.
szklarek / 2017-07-13 09:23
Przy umowie terminowej, która z zasady dopuszcza wypowiedzenie jedynie jeśli taką klauzulę się w niej zawrze- moim zdaniem może takie prawo przysługiwać tylko jednej stronie (tu wynajmującemu tj. właścicielowi)
O ILE:
- wynajmujący nie jest przedsiębiorcą, bo można by to wtedy zakwalifikować jako klauzulę niedozwoloną ze względów konsumenckich
- będzie jasno dookreślona okoliczność upoważniająca do tego wypowiedzenia, czyli np. wzrost kosztów administracyjnych wyższy niż x%

Od biedy taka sytuacja mieściła by się w ogólnej zasadzie swobody zawierania umów.
Najemczyni / 94.254.141.* / 2017-07-13 22:23
Czyli jedynie pozostaje kategorycznie powiedzieć nie w takich przypadkach. Dzień po wynajęciu może się okazać, że z nożami lub kastetami chodzą po klatkach, robią libacje, a po mojej stronie nie ma możliwości wypowiedzenia umowy. Niech głupi najmuje takie mieszkanie ...
szklarek / 2017-07-13 23:48
Musieliby chodzić po ...lokalu. Art. 682 KC.

Najnowsze wpisy