Forum Forum podatkoweInne

Zatrudnienie w społce Niemieckiej, prace w Polsce, podatki w Polsce?

Zatrudnienie w społce Niemieckiej, prace w Polsce, podatki w Polsce?

konradrek / 2013-01-15 22:18
Czy jest mozliwe, aby przy zatrudnieniu w spolce niemieckiej a pracy wykonywanej w Polsce (miejsce pracy wpisane w Umowie), mozna bylo oplacac podatki w Polsce?
Chodzi mi tutaj o: raz formalne prawne podstawy (czyli czy pracodawca od razu moze placic za mnie zaliczki do US w Polsce) a dwa jak to technicznie wyglada (czy pracodawca lub ja musimy cos specjalnego zrobic w US, czy tylko wystarczy ze bedzie przelewal pieniadze)? Co pozniej w PITem P-11, itp. Moze ktos przerabial juz taki przypadek i chetnie podzieli sie doswiadczeniem.
Takie same pytanie mialbym rowniez odnosnie ubezpieczeni spolecznych.

Dziekuje z gory za pomoc.
Wyświetlaj:
szymczak_martaa / 2015-09-14 15:51
Witam,

Mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie mi pomóc mimo że wątęk założony był dość dawno. Byłabym bardzo wdzięczna.

Jestem studentką, będę pracować dla Niemieckiej firmy w Polsce (z siedzibą tylko w Niemczech) maksymalnie 20 h tygodniowo. Wg ich prawa z tego co rozumiem, nie muszą oni płacić żadnych podatków z tytułu mojego zatrudnienia.

Czy ja natomiast muszę rozliczać się w Polsce niezależnie?
wiwan / 2015-09-16 12:51
Tak. Już w tym wątku to padło. Sama będzie Pani płatnikiem zaliczek PIT do polskiego US w trakcie roku, a na koniec roku dokonywała rozliczenia rocznego.
szymczak_martaa / 2015-09-16 13:10
Witam,

Dziekuje bardzo za odpowiedz.

Nie za bardzo rozumiem dlaczego tak jest skoro oni ode mnie jakis podatek placa. Co z unikaniem podwojnego opodatkowania?
wiwan / 2015-09-16 13:26
Z umowy RP-Niemcy wynika w tej sytuacji brak opodatkowania tego wynagrodzenia w Niemczech.
wiwan / 2013-01-16 12:06
To (opodatkowanie w Polsce) jest nie tyle możliwe, co obowiązkowe w Pana przypadku, bo ma Pan jak rozumiem miejsce zamieszkania w Polsce, czyli
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych
lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku
podatkowym.
Podstawą prawną jest tu art. 3, ust. 1 ustawy o PIT.

Natomiast co do "technologii"- znaczenie ma to, czy owa spółka ma siedzibę/przedstawicielstwo w Polsce, czy nie.
Jeśli ma- jest płatnikiem podatku jak pracodawca polski (odprowadza zaliczki, wystawia PIT roczny). Jeśli nie ma- nie jest płatnikiem, a obowiązki te przejmuje pracownik- tj. sam oblicza i odprowadza zaliczki.

Ps. W zakresie ZUS- bez względu na powyższe spółka ma obowiązki płatnika ubezpieczeń za pracownika, chyba że przejmie on je na podstawie pisemnej umowy- czyli będzie miał obowiązki trochę jak prowadzący DG- sam się zgłasza do ubezpieczeń, sam oblicza składki, sam je wpłaca.
konradrek / 2013-01-22 11:33
Dziekuje za odpowiedz.
Mam jeszcze pytanie co do "technologii". W przypadku, jesli firma nie ma przedstawicielstwa i pracownik przejmuje obowiazki platnika. To czy w takiej sytuacji, do obliczania zaliczek na podatek wystarczy przyslowiowy kalkulator (oczywiscie podstawy wiedzy co do wysokosci i sposoby naliczenia podatku) i wplacanie zaliczek na konto US. Czy konieczna jest dokonanie pewnych formalnosci w US, specjalny program do naliczaia i przelewy na konto US. Moze sa to dosc błahe i proste pytania, ale nigdy nie prowadzilem ani dzialalnosci ani nie mialem podobnej sytuacji stad brak praktycznej wiedzy.
Jeszcze raz dziekuje za wszelka pomoc.
wiwan / 2013-01-22 12:25
Nie ma specjalnych formalności. Tj. nie zgłasza się siebie jako płatnika, nie ma wymogu posiadania NIP, miesięcznych deklaracji.

Zaliczki do 20 dnia miesiąca następnego na konto właściwe dla podatku dochodowego własnego US :

http://prawo.money.pl/bazy-teleadresowe/prawnicy/

(opcja więcej daje dostęp do nr kont).

Do 30 kwietnia następnego roku rozliczenie na PIT 36 + PIT ZG

Przelewy normalnie z ROR.

Matematycznie- trochę skomplikowane ze względu na stosowanie pracowniczych KUP, odliczania składek społecznych od dochodu, części składki zdrowotnej od podatku i zasad zaokrągleń.
Marcin2015 / 37.4.249.* / 2015-12-01 20:13
a jak wygląda kwestia składek emertytalnych, zdrowotnych, rentowych? gdzie i kto je płaci?
Zgodnie z zasadami dostyczącymi KUP w Niemczech można odliczyć drogę do pracy samochodem (ilość kilometrów * ilość dni pracy w roku * stawka za kilometr). Jak to jest jak pracuje się w PL na niemieckiej umowie?
I jeszcze pytanko co do auta - w DE posiadając samochód służbowy trzeba od niego też płacić podatek (nie chodzi mi o drogowy tylko od dochodu). czy mając to auto w PL również muszę płacić ten podatek czy już nie?
wiwan / 2015-12-02 07:28
Napisałem to w tym wątku. Tu płatnikiem jest domyślnie pracodawca bez względu na posiadanie przedstawicielstwa w Polsce. Jest możliwe drogą umowy scedowanie tego na pracownika.

Najnowsze wpisy