Forum Forum dla firmKsięgowość

zawieszenie dzialalnosc a maly zus

zawieszenie dzialalnosc a maly zus

michal749 / 78.11.237.* / 2016-02-09 18:03
Witam. Chce założyć działalności gospodarczą według przepisów aby uzyskać prawa do preferencyjnych składek zus musi być 5 lat przerwy od prowadzenia poprzedniej działalności. Chciałbym się dowiedzieć czy w przypadku gdy prowadziłem działalności w okresie 01.08.2009 do 15.12.2009 w tym dniu została zawieszona i już nie wznowiona, mogę starać się o mały zus.Teoretycznie zamknięcie działalności zostało wygenerowane automatycznie po 2 latach zawieszenia czyli 15.12.2011. Chciałbym nadmienić iż praktycznie działalność nie jest prowadzona prze ze mnie już od 6lat.

Działalności byłem zmuszony zawiesić i nie byłem wstanie wznowić gdyż zostałem oszukany na pieniądze przez pracodawce na trzy z pięciu wystawionych faktur , oczywiście mam prawomocne wyroki sądu ale pieniędzy komornik nie był w stanie odzyskać. Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedzi.
wiwan / 2016-02-09 19:28
Według np. tej interpretacji :

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie
Lublin, dnia 8 stycznia 2013 r.
Znak: WPI/200000/451/1489/2012 liczy się fakt rzeczywistego nieprowadzenia DG-

Liczy się w Pana sytuacji zatem data zawieszenia DG.

Ps. O ulgowy zus się nie 'stara'. Po prostu przystępuje się do ubezpieczeń z właściwym kodem wskazującym na ulgę. Zakład ewentualnie może wydać decyzję wskazująca na brak prawa do ulgi i konieczność przerejestrowania (i dopłaty składek)- od której można się odwołać.

Najnowsze wpisy