Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Zawieszenie działalności gospodarczej a użyczanie maszyn spółce

Zawieszenie działalności gospodarczej a użyczanie maszyn spółce

ewelina232 / 2015-06-28 17:29
Mam jednoosobową działalność gospodarczą i jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Jestem Vatowcem i spółka też. Użyczam spółce maszyny, które zakupiłam w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Chce działać tylko w formie spółki, dlatego jednoosobową chcę zawiesić. Czy mogę wtedy nadal użyczać maszyny spółce, mając zawieszoną jednoosobową działalność?
Czy lepiej by było gdybym maszyny i towar wniosła aportem do spółki?
Wyświetlaj:
ewelina232 / 2015-07-01 17:42
A zaznaczenie w CEIDG punktu że działa się tylko w formie spółki cywilnej nie jest jednoznaczne z zawieszeniem jednoosobowej? Czy może od razu z jej likwidacją?
szklarek / 2015-07-02 08:18
Nie.
W CEIDG nie pada sformułowanie 'jednoosobowa'

Spółka cywilna to 'ułomna' osoba prawna. Jest to porozumienie osób prowadzących DG- owszem traci się wtedy charakter przymiot jednoosobowości. W CEIDG zgłasza się wejście, wyjście ze spółki, zawieszenie swego udziału w spółce- ale jest to wtórne względem swojej DG.


Jeśli w ramach spółki będzie Pani wykonywać tylko część z dotychczasowych swoich zakresów działalności, będzie to okrojenie trwałe- należy część PKD po prostu wykreślić, zwłaszcza gdy dotyczy to PKD dominującego.
szklarek / 2015-06-29 09:07
Nie może Pani zawiesić DG chcąc nadal funkcjonować w ramach spółki cywilnej. Spółka taka to właśnie spółka osób prowadzących JDG.

Najnowsze wpisy