Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Zawieszenie/likwidacja działalności

Zawieszenie/likwidacja działalności

velkan / 2014-08-31 18:15
Witam,

pochwaliłem się komuś że chciałbym założyć jednoosobową dzialalność gospodarczą. Jednak moje skrzydła próbuja zostac podcięte tym, ze podobno bardzo ciężko jest zawiesić lub zlikwidować taką działalność w razie gdyby szło nienajlepiej. Podobno o tym ostatnio mówi się w TV a że ja TV nie oglądam więc nie wiem. Czy komuś jest znajomy ten temat czy to tylko wiadomości wyssane z palca?

Pozdrawiam!
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2014-09-01 11:34
Likwidacja wymaga więcej zachodu, niż zawieszenie- choćby ze względu na to, że często pozostaje majątek firmowy, towar- którego należy się pozbyć, podatkowo rozliczyć, a wcześniej dokonać remanentu likwidacyjnego.

Zawieszenia ( o ile nie ma pracowników ) dokonać można z dnia na dzień w CEIDG i jest to najprostsze spośród spośród otwarcia, zawieszenia i zamknięcia JDG.

http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/zawieszenie;dzialalnosci;gospodarczej;jakie;masz;obowiazki,12,0,1375500.html
Konsultant IFI / 2014-09-16 13:27
Witam,
Działalność można zawiesić na okres od 30 dni (wyjątek m-c luty) do 24mc.
Aby zawiesić działalność wystarczy złożyć dokument CEIDG-1 do dowolnego Urzędu Miasta/Gmimy. CEIDG przekaże informacje do ZUS i US.

Jeśli odwiesimy działalność przed 30 dniem, wówczas za dany okres opłacamy składki zus,tak jakby zawieszenie w ogóle nie miało miejsca.

Dokument CEIDG-1 można wypełnić na stronie ministerialnej www.ceidg.gov.pl, na końcu wygeneruj się numer z którym udajemy się do UM w przeciągu 7 dni , nie później niż data rozpoczęcia zawieszenia.

Jeśli nie złożymy wniosku o wznowienie (CEIDG-1) przed upływem 24 m-c od daty zawieszenia, przedsiębiorca będzie wykreślony z CEIDG w drodze decyzji administracyjnej.

Warto zwrócić uwagę na składki ZUS, a dokładniej na składkę zdrowotną.
W przypadku, gdy zawiesimy działalność 2 października do 2 grudnia, wówczas składkę zdrowotną w pełnej wysokości opłacamy za październik i grudzień, za listopad nie płacimy (pełny m-c zawieszenia).
Składka zdrowotna jest niepodzielna, opłacamy ją w pełnej wysokości bez względu czy firma działała tylko przez 1 dzień w danym m-c, natomiast składki społeczne przeliczamy proporcjonalnie.

Pozdrawiam,
Ania
H Szatkowski / 2014-09-16 19:06
Składki społeczne przeliczamy proporcjonalnie za część miesiąca tylko, jeśli deklarujemy podstawę minimalną nas obowiązującą. Kto deklaruje podstawę wyższą z dobrodziejstwa ww przeliczenia nie korzysta.

Najnowsze wpisy