Forum Forum dla firmKadry

Zgłoszenie pracownika do ZUS

Zgłoszenie pracownika do ZUS

Money.pl / 2012-03-09 23:25
Komentarze do wiadomości: Zgłoszenie pracownika do ZUS.
Wyświetlaj:
Anna680 / 83.68.80.* / 2015-07-30 20:44
Dzień dobry,
Pracuję w firmie już 4 miesiąc - na pierwsze 3 m-ce otrzymałam umowę o pracę. Nie mogę się doprosić kolejnej umowy (pracodawca wiecznie zapomina mi ją przywieźć), ale pracodawca twierdzi że mam się nie martwić bo jestem ubezpieczona (sprawdziłam - jestem). Czy pracodawca musi zgłaszać jakoś do ZUS-u ponowną umowę, czy po prostu odprowadza składki i w momencie np. rozwiązania umowy dopiero mnie wycofuje z ubezpieczenia?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
szklarek / 2015-07-31 11:41
Jeżeli dochodzi do aneksowania w celu jej przedłużenia albo podpisania nowej/kolejnej następującej bezpośrednio po starej/poprzedniej (ciągłość stosunku pracy) to nie wykonuje się żadnych czynności formalnych w zakresie ubezpieczeń i ZUS. Czyli nie ma wyrejestrowania i ponownego zarejestrowania. Bo:
- jest ciągłość ubezpieczenia
- ten sam tytuł ubezpieczenia
- te same dane płatnika i ubezpieczonego.

Przerwa w stosunku pracy choćby jednodniowa już by wymagała takich czynności.

W sensie prawa pracy doszło w Pani przypadku do zawarcia dorozumianego umowy o pracę. Co nie zmienia faktu, że pisemną jej formę powinna Pani otrzymać.
Janjan233 / 82.139.27.* / 2015-06-15 22:25
Witam, Proszę o pomoc! Pomijając fakt, że zacząłem pracę od 01.05, to umowę podpisałem dopiero 22.05 z datą rozpoczęcia pracy na 18.05. Rozumiem, że przez ten czas nie byłem ubezpieczony i pracodawca nie mógł mnie wcześniej zgłosić do ZUS, bo nie było podpisanej umowy. Czy wynikają wobec tego dla mnie jakieś konsekwencje? Czy ze względu na podpisanie umowy dopiero od 18.05, nie powinieniem otrzymać wyrówniania do wypłaty z dniem 01.06? tj. podstawę netto + wyrównienia 18 dni za pracę bez ubezpieczenia?

Proszę o odpowiedź.
szklarek / 2015-06-16 10:27
Umowa ustna o pracę mimo tego, że jest uchybieniem formalnym i wykroczeniem przeciw prawu pracy jest wiążąca.
Zatem:
- brak formy pisemnej nie zwalnia ze zgłoszenia, a tym bardziej nie uniemożliwia zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń z tyt. zatrudnienia.
- Pan nie powinien był podpisywać umowy stwierdzającej nieprawdę tj. fałszywą datę powstania stosunku pracy.

Tak naprawdę- obecna umowa papierowa powinna być wycofana albo skorygowana za obopólnym oświadczeniem pracodawcy i pracownika. Powinno być dokonane zgłoszenie do ubezpieczeń z datą powstania tytułu 1.05, wynagrodzenie za maj (jak rozumiem już wypłacone) skorygowane:
- do pełnomiesięcznej wysokości zgodnej z umową.
W ślad za tym skorygowana zaliczka PIT i odprowadzone składki.

Konsekwencje prawne dla Pana raczej w praktyce żadne w związku z poświadczeniem nieprawdy.
Konsekwencje inne przy zostawieniu tak jak jest- związane z np. ub. rentowym- brak stażu 17 dni może (odpukać) być kluczowym przy staraniu się o rentę z tyt. niezdolności do pracy, czy staraniu się rodziny o rentę rodzinną w razie Pana śmierci.
Oczywiście wskazałem na konsekwencje najdrastyczniejsze.
onaaaa / 178.37.61.* / 2015-04-20 19:38
Witam, jestem zarejestrowana w PUP i półtora miesiąca temu byłam na 3 dni w pracy (miała być umowa o pracę codziennie pytałam o nią ciągle było ze za chwile to po 3 dniach podziekowalam) nie zglaszalam tego w Pup bo nie miałam podstawy do zgłoszenia po półtora miesiąca dostałam tel z urzędu ze przyszło pismo ze mam ubezpieczenie z tamtej firmy do dnia obecnego kadrowa mówi ze zapomnieli mnie wyrejestrowac ale czy mogli wogole mnie zgłosić jak ja żadnej umowy nie podpisalam czy mogą być tego konsekwencje??
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-04-30 10:24
Umowa o pracę ustna też jest skuteczna, jest podstawą zgłoszenia do ubezpieczeń. Oczywiście forma ta jest wadliwa, nie oznacza jednak nieważności.
Kluczowe jest to, czy do świadczenia pracy w ogóle doszło.
Podstawowy problem jest teraz taki, że formalnie powinna Pani utracić status bezrobotnej.
add858 / 46.113.46.* / 2015-03-03 12:29
Te kary na tych naszych pracodawców są za małe. Jakby były kontrole co pół roku i kary po 50tys. zł to by robili wszystko żeby kary nie dostac. Po prostu mamy taich dobrych polityków że prawo chron tego co ma pieniądze,a nie szarego człowieka.
kinia2013 / 79.191.188.* / 2014-01-10 18:54
Pracodawca nie zgłosił pracownika i powiedzmy że otrzymał karę a co z pracownikiem jeśli coś mu się stanie np zachoruje
szklarek / 2014-01-13 10:32
Otrzymanie kary nie zwalnia pracodawcy jako płatnika z obowiązku wstecznej rejestracji pracownika do ubezpieczeń w ZUS i opłacenia składek wraz z odsetkami. Jeśli na skutek niedokonania tego pracownik taki, jako ubezpieczony nie może skorzystać z jakiegoś świadczenia- może w procesie cywilnym dochodzić od pracodawcy wypłaty świadczenia pieniężnego kompensującego taką stratę, wraz z odsetkami i zadośćuczynieniem.

Niezależnie od powyższego jest to sprawa do zgłoszenia do ZUS, PIP oraz do sądu pracy.
Aneta666 / 89.70.20.* / 2012-08-22 23:46
Pracuję na umowę o pracę od początku sierpnia. Dzisiaj dowiedziałam się w Zusie że nie jestem zgłoszona. Czy pracodawca może tak opóźnić termin i czy jestem teraz ubezpieczona?
szklarek / 2012-08-23 23:47
Nie może- ma na to 7 dni od powstania tytułu do ubezpieczeń tj. od rozpoczęcia umowy- co wynika z art. 36 ust. 4 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nie jest Pani ubezpieczona obecnie.

Pracodawca podlega z tego powodu grzywnie do 5000 zł z art.98 ww ustawy.
beata6661 / 79.175.200.* / 2012-03-09 23:25
Witam,
W jakim czasie nalezy zglosic zmiane dochodu miesiecznego pracownika (tym samym wymiaru pracy) od momentu zainstnienia? chce wziac kredyt ale nie wiem czy umowa zostala juz zmieniona. pozdawiam
szklarek / 2012-03-12 12:31
Pyta Pani o ZUS czy o swoją umowę o pracę ???

Zmiany wymiaru etatu nie zgłasza się w ZUS, zmiana wynagrodzenia ujęta jest w normalnej deklaracji miesięcznej RCA, z której wynikają kwoty składek. Deklarację składa się zasadniczo do 15 dnia następnego miesiąca. Kredytodawcy info z ZUS raczej nie obchodzą.

Najnowsze wpisy