Forum Forum dla firmKsięgowość

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Money.pl / 2007-02-22 23:30
Komentarze do wiadomości: Zlecenie i dzieło - jakie składki?.
Wyświetlaj:
AlikaNurek / 185.161.93.* / 2019-02-20 16:11
Koledzy informatycy taką mają księgowość, bo byli zmuszeni do zakładania działalności, i podobno jakoś się to u nich sprawdziło. Ale gdy próbowali już kogoś zatrudnić, to cena windowała tak, że się nie opłacało. Sama mam działalność z kilkoma pracownikami i wybrałam biuro rachunkowe, dokładniej Gamę z Tarchomina. Jakoś czuję się pewniej.
Zuza818 / 193.34.52.* / 2015-10-03 14:12
Dostałam propozycję pracy na podstawie zawarcia umowy o dzieło. Mam 26 lat, skończyłam studia w czerwcu, teoretycznie 8 października kończy się okres 4 miesięcy w czasie którego obejmowało mnie ubezpieczenie.
Nie widziałam jeszcze zapisów tej umowy... Pracodawca zaproponował mi, że będę otrzymywała miesięczne wynagrodzenie w kwocie X zł (podał mi kawotę netto i brutto), powiedział mi, że to umowa z przeniesieniem praw autorskich i że dodatkowo będę musiała podpisać umowę lojalnościową, że samodzielnie będę musiała opłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Praca dotyczy branży architektonicznej. Mam mieszane uczucia ponieważ do tej pory pracowałam na umowy o dzieło ale dotyczyły one konkretnych rzeczy - np.: wykonanie rzutów, opracowanie zestawienia czegośtam. Widniała na takiej umowie data zlecenia pracy i data odbioru pracy (np. okres trzech miesięcy), wynagrodzenie za całe dzieło np. 1800 zł., które dostawałam po oddaniu/wykonaniu określonych elementów projektu.
Rozmowa z nowym pracodawcą nie określa, że zajmuje się konkretnymi rzeczami, że mam do wykonania rzuty przekroje czy zestawienie... Mam być w biurze normalnie 8 godzin dziennie...
Nie mam doświadczenia w innych umowach... Czy faktycznie jest możliwa umowa o dzieło z comiesięcznym wynagrodzeniem? Na co zwracać uwagę?
szklarek / 2015-10-06 10:38
Umowa o dzieło NIE da w tej sytuacji żadnego ubezpieczenia, więc nie ma ona znaczenia dla owych 26 lat i 8 października. Będziesz bez prawa do świadczeń NFZ od 9 .10 i bez żadnego ub. społecznego.

Umowa o dzieło mogłaby by być ewentualnie cykliczna, gdyby wynikało z niej również comiesięczne wykonanie i zakończenie dzieła. czyli np. po 1 projekcie w każdym miesiącu.

Opisane warunki wskazują zdecydowanie bardziej na zlecenie. Autorskie (50%) KUP nie sa na zleceniu wykluczone.
teresa434 / 79.185.29.* / 2015-06-01 07:53
od jakiej kwoty składka do zus przy umowie zleceniu wykonywanemu w Niemczech?
szklarek / 2015-06-01 10:19
Dla kogo wykonywane zlecenie ? Podmiotu polskiego na zasadzie 'delegacji', czy niemieckiego ? Kto jest zleceniodawcą, kto wypłaca wynagrodzenie ?

Jak rozumiem mówimy o zleceniobiorcy, który jest polskim rezydentem podatkowym...
aguperk / 46.113.100.* / 2015-02-28 00:17
Witam. nie mogę nigdzie znaleźć informacji, temat jest dość kłopotliwy, dlatego będę wdzięczna za pomoc.
Zatrudniam na umowę zlecenie osobę powyżej 26 r.ż- jest lektorem w szkole jęz. i rozliczamy się za przepracowane godziny/lekcje. Co w sytuacji kiedy ta osoba jest na zwolnieniu L4 i odprowadzane są składki chorobowe (już powyżej 90 dni), a jej lekcje są realizowane w zastępstwie przez inną osobę lub całkowicie odwołane z powodu braku lektora?
szklarek / 2015-03-02 14:15
Uzyskuje proporcjonalnie mniejsze wynagrodzenie a za czas z zasiłkiem- zasiłek chorobowy. Jeśli ubezpieczacie min. 21 osób- to Wy wypłacacie zasiłek, co ma też konsekwencje w raporcie miesięcznym.
Klaudial21 / 31.61.138.* / 2015-02-25 10:24
Jestem uczniem, pracuje na umowę zlecenie i chciałabym by pobierano mi pełne składki. Czy jest taka możliwość ??
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-02-25 19:23
Jeśli masz nieukończone 26 lat- to NIE ma takiej możliwości, bo Twoje zlecenie nie jest tytułem do ubezpieczeń w ogóle, nawet tytułem dobrowolnym.
nurek_sam / 83.10.211.* / 2013-12-28 21:08
Co to jest "oświadczenie dla celów ubezpieczeniowych". Kto wprowadził to dziwaczne pojęcie o nikłym znaczeniu dla sposobu naliczania składek? W internecie pełno jest bzdetnych wzorów takiego oświadczenia. Nie zdejmuje ono odpowiedzialności płatnika przed Zus-em za ich naliczenie zgodnie z wymogami ustawy. Coraz częściej Oświadczenie=kłopoty dla zleceniodawcy. Egzekucja roszczeń z tytułu fałszywego oświadczenia w naszym systemie prawnym jest raczej iluzoryczna .
H Szatkowski / 2013-12-29 23:17
Ustawa systemowa NIE wymaga jednak od płatnika jasnowidztwa. Oświadczenie ubezpieczonego jest podstawą dla płatnika stosowania zasad ustawy w jego indywidualnej sytuacji tj. możliwych zbiegów tytułów ubezpieczeń czy też tego, czy dane ubezpieczenie w jego przypadku ma status obowiązkowego, dobrowolnego czy niemożliwego.

To, że jeśli oświadczenie okaże się fałszywe i płatnik taką widzę posiądzie i będzie musiał w efekcie dokonać szeregu korekt - zgłoszenia/deklaracji/ kwot nie jest argumentem za 'bzdurnością' oświadczeń.
Sumire / 31.11.235.* / 2013-11-05 17:50
Umowa zlecenie bez podstawy= nieopłacanie składek za pracownika? Proszę o podpowiedź
maja956 / 83.27.158.* / 2014-07-09 09:09
Jestem na zasiłku dla bezrobotnych chcę podjąć pracę i podpisać umowę o dzieło czy składki będą odprowane i czy muszę zgłosić to iczy ja będę musiała sama opłacać składki ZUS.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-07-10 13:54
Podjęcie umowy o dzieło pozbawia statusu bezrobotnego bez względu na wysokość wynagrodzenia z niego. Wymaga to zgłoszenia do PUP w celu wyrejestrowania.

Samo w sobie dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń, więc nie będzie z niego żadnego ubezpieczenia, nawet w opcji dobrowolnej.

Można przystąpić do drogiego ub. zdrowotnego niezależnego od wynagrodzenia z dzieła na podstawie umowy z NFZ- jeśli nie ma małżonka ubezpieczonego, który zgłosiłby do tego ub. jako członka rodziny.
Można przystąpić do dobrowolnego ub. emerytalno-rentowego w ZUS, niezależnego od wynagrodzenia z dzieła.
wiwan / 2013-11-05 18:10
A tak jaśniej. Chodzi o zlecenie nieodpłatne, czy o to, że wynagrodzenie jest bardzo ruchome i nieregularne ?

Jeśli chodzi o miesiąc kalendarzowy bez wynagrodzenia- to owszem składki za taki miesiąc są zerowe bez przerwy w ciągłości ubezpieczeń wszystkich ubezpieczeń.
Sumire / 31.11.235.* / 2013-11-05 18:48
Umowa zlecenie, gdy podstawa (i/lub prowizja) jest wypłacana po osiągnięciu targetu. Jesli się tego targetu nie osiągnie to nie ma żadnej kasy?
wiwan / 2013-11-05 19:08
Więc tak jak napisałem- z dniem podpisania umowy powstaje tytuł do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. To, czy obowiązkowych, czy dobrowolnych zależy od tego, czy zleceniobiorca ma inne tytuły. Ubezpieczenie trwa, mimo tego że zdarzają się miesiące w których nie dochodzi do uzyskania wynagrodzenia- w deklaracji rozliczeniowej do ZUS, w RMUA są składki zerowe. Nie przerywa to ubezpieczeń, s. emerytalna jest ewidencjonowana w kwocie należnej 0 zł, ale miesiąc taki jest miesiącem składkowym.

ALE !
Zwłaszcza w przypadku gdy całość wynagrodzenia jest uzależniona od efektu- jest otwarta droga do zakwestionowania umowy jako zlecenie, bo to ewidentna umowa o dzieło, umowa rezultatu, a więc możliwość wstecznego uznania jej pozorności, a więc uznanie, że tytułu do ubezpieczeń nie było, składki są do zwrotu itd. Bo dzieło, poza 1 wyjątkiem, nie jest podstawą ubezpieczeń, nawet dobrowolnych.
Sumire / 31.11.235.* / 2013-11-05 18:59
Pytałam się, czy będzie ubezpieczenie, powiedziano mi, że tak.
gosia331 / 89.70.59.* / 2013-10-17 18:49
Witam Serdecznie.
Jestem zatrudniona w szpitalu ale od roku przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym (przysługuje mi on jeszcze rok). Chciałabym zatrudnić się dodatkowo na umowę o dzieło lub zlecenie. Czy w takim wypadku muszę opłacać jakieś składki?
szklarek / 2013-10-18 11:52
1. Zlecenie- tak, będzie tytułem do obowiązkowych pełnych ub. zarówno społecznych jak i zdrowotnego. Będzie też obowiązek informacyjny wobec pracodawcy o podjęciu zlecenia- musi ona jako dotychczasowy płatnik wyrejestrować Panią w ZUS z ub. z tyt. urlopu wychowawczego, z którego uzyskuje Pani ubezpieczenia, w tym emerytalne z budżetu mimo braku wynagrodzenia.
2. dzieło- nie. Będzie wolne od oskładkowania, nadal będzie Pani w ub. z tyt. u. wychowawczego.

Nawet jeśli dzieło to podejmie Pani u własnego pracodawcy tj. w szpitalu. U. wychowawczy znosi bowiem w świetle ustawy systemowej status własnego pracownika na potrzeby ustalenia podlegania ub.
gosia331 / 89.70.59.* / 2013-10-18 15:42
Serdecznie dziękuję za wyjaśnienie. Pozdrawiam!
ulka896 / 195.150.83.* / 2013-10-16 20:27
Witam
Jestem pod wrażeniem pomocy jaką Pan/Pani udziela w komentarzach nam wszystkim. Mam takie pytanie:
Od dwóch lat byłam zatrudniona na umowę zlecenie, jednocześnie studiowałam, ubezpieczali mnie rodzice, w lipcu się obroniłam, a na moje pytanie w sprawie składek dostałam odpowiedź, że mamy czas do października (do wygaśnięcia legitymacji studenckiej). Nie wracam na studia. Jakie są możliwe warianty podjęcia dalszej współpracy tak, aby wszystko co musi być opłacone - było opłacone? I co ze składkami od lipca? Pozdr
szklarek / 2013-10-17 11:23
Odpowiedź uzyskała Pani błędną.

Przez 4 mc. od obrony ma Pani prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych NFZ, mimo USTANIA tytułu do ub. zdrowotnego, bo od pierwszego dnia po obronie NIE ma już Pani statusu studenta.
Od tego dnia powinna była być Pani zarejestrowana w ZUS do wszystkich ubezpieczeń z tytułu swojego zlecenia (jak rozumiem jest ono jedynym źródłem zarobkowania). Obowiązku tego jak rozumiem zleceniodawca nie dopełnił, musi uczynić to wstecznie, opłacić składki za zlecenie wstecznie - za lipiec społeczne proporcjonalnie od 1 dnia po obronie, całą zdrowotną.
Katarzyna1125 / 213.156.117.* / 2013-10-03 12:18
a jeżeli mam poniżej 26 roku życia i już nie studiuję jak wysoką składkę pobierają mi od umowy zlecenia? do tej pory było 18% (jak studiowałam) teraz się to zmieni i niestety nie wiem o ile % składki wzrosną
szklarek / 2013-10-07 11:08
Warunki wieku i studiowania/nauki są łączne. W Twojej sytuacji więc wiek jest bez znaczenia. 18% to zaliczka na PIT, a nie składki. Większość składek jest odliczana od przychodu lub podatku, więc wzrost obciążeń jest mniejszy, niż wynika z samej suchej stawki tych składek.
Wrzuć swoje brutto z umowy do kalkulatora:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
Emma767 / 188.47.136.* / 2013-09-05 10:04
Z końcem sierpnia zakończyłam współpracę z firma. Jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim. Czy mogę będąc na zwolnieniu lekarskim podpisać umowę o dzieło? - czy fakt ten muszę gdzieś zgłaszać? Do Urzędu pracy zgłoszę się po zakończeniu okresu zwolnienia lek. Dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2013-09-05 10:20
Z art. 17, ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa wynika zakaz takiego zarobkowania, tzn. utrata zasiłku chorobowego za cały okres, na jaki został przyznany (opiewa ZLA).

Jeśli nie ma Pani zasiłku, bo niezdolność powstała już we wrześniu i nie spełnia war. zasiłku z ZUS, to oczywiście nie ma przeszkód.

Jest orzecznictwo pozwalające na takie dorabianie, ale:
- w czasie pobierania wynagrodzenia chorobowego
- w sposób w żaden sposób nie naruszający zaleceń lekarza ani nie wpływający na potencjalne wydłużenie rekonwalescencji.
-
Emma767 / 188.47.136.* / 2013-09-05 15:29
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
celina503 / 83.12.170.* / 2013-09-04 12:28
proszę mi powiedzieć jakie mam naliczyć składki od umowy zlecenia zawartej z rencistą, który dodatkowo pracuje i osiąga najniższe wynagrodzenie.
szklarek / 2013-09-04 14:53
Zdrowotne- obowiązkowo, FP i FGŚP- nie. Społeczne wg. jego oświadczenia- bo ub. społeczne są w jego przypadku dobrowolne.

W zakresie ub. wypadkowego- jeśli wybierze emerytalno- rentowe, podlega też wypadkowemu bez względu na miejsce wykonywania zlecenia.
W zakresie chorobowego- nie. Nie ma możliwości przystąpienia do niego dobrowolnie.
lkwwa / 89.73.71.* / 2013-08-14 13:31
Posiadam stałą umowę o pracę i w 2011 na trzy miesiące podjąłem dodatkowe zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło. Czy i kto jest zobowiązany opłacać składki zdrowotne od takiej umowy? Dodam, że NFZ po dwóch latach wszczął postępowanie w tej sprawie i nie wiem co odpisać.

Będę wdzięczny za odpowiedź.
wiwan / 2013-08-16 09:20
Umowa o dzieło co do zasady NIE podlega ub. zdrowotnemu (innym zresztą też) poza sytuacją, gdy jest ona zawarta z własnym pracodawcą w czasie gdy jest ona pracodawcą.

Tj. tylko w sytuacji gdy przez owe 3 mc pracodawca był jednocześnie zamawiającym dzieło przychód z dzieła podlegał oskładkowaniu.
ALE:
- dzieło nie stanowiło wtedy osobnego tytułu do ubezpieczeń, nie powodowało obowiązku zgłoszenia do ZUS
- wynagrodzenie z niego dla celów oskładkowania powinno być połączone z wynagrodzeniem z etatu i oskładkowane ŁĄCZNIE z pensją z umowy o pracę. Czyli z punktu widzenia ZUS/ubezpieczeń widzi to wtedy jako po prostu miesiące z wyższym wynagrodzeniem.
- owego połączenia dochodów powinien był dokonać pracodawca jako płatnik.
Ariadna86 / 87.204.209.* / 2013-07-11 14:46
Czy dla psychologa, który jest zatrudniony na połowę etatu w państwowej przychodni i chce z moją firmą podjąć współpracę będzie korzystniejsze finansowo zawarcie umowy zlecenie czy umowy o dzieło?
Przy której umowie więcej dostanie do ręki? I jakie składki będzie musiał płacić w obu przypadkach?
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
szklarek / 2013-07-11 16:36
Odpowiedź niemożliwa bez wiedzy o wynagrodzeniu z tej 1/2 etatu, a konkretniej tego, czy jest ono niższe niż 1600 zł brutto.

Poza tym, co już wielokrotnie na forum padło NIE ma takiej pełnej alternatywy zlecenie/dzieło przy identycznym zakresie/ rodzaju zadań. tzn. umowę można nazwać dowolnie, co nie znaczy, że na potrzeby ubezpieczeń nie może zostać uznana za zlecenie.
mima989 / 88.220.34.* / 2013-06-15 02:03
Czy to, że jestem na urlopie wychowawczym, a jednocześnie będę w innym miejscu zatrudniona na umowę zlecenie spowoduje, że składki z umowy-zlecenie będą o coś pomniejszone, czy urlop wychowawczy niczego nie zmienia?Mam 29 lat.
szklarek / 2013-06-17 10:20
Jest ODWROTNIE, tj. podjęcie zlecenia na u. wychowawczym wpływa na odprowadzane składki z tyt. przebywania na tymże urlopie właśnie, a pokrywane z budżetu państwa.
Najkrócej- od dnia podjęcia zlecenia traci Pani ubezpieczenia z tyt. u. wychowawczego.

Składki ze zlecenia NIE są uzależnione od faktu przebywania zleceniobiorcy na u. wychowawczym.

W związku z Pani sytuacją miała Pani obowiązek poinformowania zleceniodawcy o fakcie przebywania na urlopie, a pracodawcy o podjęciu zlecenia. Chodzi o ich obowiązki jako płatników zgłoszenia Pani do ubezpieczeń z odpowiednim kodem (zleceniodawca), wyrejestrowania z ubezpieczeń (pracodawca).

Ps. ZUS i tak dojdzie do tego- będzie miał w systemie "konflikt" tytułów do ubezpieczeń.
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy