Forum Forum finansoweKredyty

Zmiana stawki WIBOR 3M w PKO BP

Zmiana stawki WIBOR 3M w PKO BP

berek / 2009-02-01 12:31
Witam,
1)Czy bank prawidłowo nalicza oprocentowanie kredytu hipotecznego w PLZ. (proszę o prześledzenie mojego toku rozumowania;))
Oprocentowanie kredytu to: stawka referencyjna + marża banku. Dla mojego kredytu to aktualnie: 6,54 + 1,5 %. Takie oprocentowanie obowiązuje od 01.07.2008 (płatność 1-go każdego m-ca). W zawiadomieniu od banku z bieżącego miesiąca takie oprocentowanie będzie obowiązywało również jeszcze 1.02. - 1.04.2009
Zapis w umowie odnośnie zmiany stawki ref.:"bank ustala
oprocentowanie na dany kwartał w oparciu o stawkę WIBOR S-astępującymi parameterami
3M. Jest to średnia arytmetyczna notowań stawki WIBOR 3M od
dnia 25 drugiego miesiąca poprzedzającego dany kwartał do 24
dnia trzeciego miesiąca tego kwartału. Zmiana stawki WIBOR
S-3M jest możliwa wówczas, gdy wyliczona w powyższy sposób
średnia ulega zmianie więcej niż określony parametr
zmienności. Obecnie wynosi on 0,2 pkt proc. i taka wartość
jest zapisywana w umowie. Bank zastrzega sobie jednak
możliwość jej ewentualnej obniżki (decyduje o tym zarząd)."

Korzystając więc np z kalkulatora WIBOR http://www.money.pl/pieniadze/depozyty/srednia/
Średnia wartość WIBOR 3M
w okresie (IV.kw.) od 24.11.2008 do 25.12.2008
wynosi 6.50% ; Średnia wartość WIBOR 3M
w okresie (III.kw.)od 24.08.2008 do 25.09.2008
wynosi 6.54%. A więc 6,50%-6,54%= 0,04%; Parametr zmienności wg zapisu w umowie to 0,2%. A więc warunek zmiany WIBOR 3M nie został spełniony.

2)Dlaczego jednak taka stawka referencyjna ma obowiązywać mnie ró
Wyświetlaj:
kubek1978 / 2009-07-27 21:54 / Bywalec forum
tak ale to są skur..... i zawsze na swoje przeciągają . Jakby stopy WIBOR 3M poszły w górę to zaraz by nałożyli . Wszystko na niekorzyść klienta w tym kraju.
Dodatkowo dużo ludzi zostało naciągniętych ,a wręcz namówionych na kredyty walutowe.
Teraz ci cholerni doradcy nie wiadomo skąd wzięci już nie pracują ,a ja muszę spłacać co miesiąc parę setek więcej niż powinienem .
Dobrze pamiętam jak chciałem wziąść kredyt w PLN'ach ,a ta franca mi wmówiła ,że się nie bierze w PLN'ach tylko w CHF bo się opłaca i wszyscy tak robią. No to uwierzyłem i podpisałem. Nic mi nie wytłumaczyła ,że jest jakieś ryzyko z tym związane no i ,że mój kredyt jest po najniższym kursie jakiego nie było od lat . Dopiero po czasie sie zorientowałem ,że najlepiej brać jak jest po najwyższym bo zawsze spadnie. Ehhh gdybym dorwał tą doradczynie to nie wiem co by sie działo . Jestem stratny już około 5 tyś zł w ciągu roku.
Do tego mój stres,zdrowie itd. kto mi za to zapłaci ....!!!! Nasze banki w PL to wręcz mafia i naciągacze i bardzo nieprofesjonalni ludzie . Znam paru takich co robią czy robili w bankach i to są wręcz ludzie którzy znaleźli sie tam chyba przypadkowo .
Doszli na wysokie stanowiska tylko dzięki swojemu cwaniactwu czyli naciąganiu ludzi na kredyty . Jak najwięcej umów itd, a reszta ich już nie obchodzi. Znam takich ,znam i to są nawet bliscy znajomi.
qwer776 / 95.108.90.* / 2013-09-02 10:44
Banki to nie są instytucje dobroczynne-zawsze będą doić z kasy. Jak ktoś się daje "namówić" to nie powinien iść sam do banku. To jak narzekać, że od handlarza kupiło się bitego złoma z cofniętym licznikiem, gdy nawet się nie próbowało nim przejechać.
Fakt, że banki i ich "doradcy" (sprzedawcy) namawiali na waluty, ale jak ktoś Cię namawia to znaczy, że to nie jest na Twoją korzyść-takie czasy. Jak telemarketer dzwoni to też kupujecie? Biedne owieczki...
kaczorex / 95.41.190.* / 2009-12-22 09:01
Ja mam kredyt w PKO BP w CHF. Oprocentowanie na dzień dzisiejszy 1,97%. Trzeba troszkę pomyśleć kiedy brać a kiedy nie kredyty w walutach.

To jest właśnie Polska... Pani mi powiedziała, to podpisałem. Jakby kazała Ci stanąć na głowie, to też byś stanął?
jackovy / 83.25.2.* / 2009-03-23 10:08
Witam. W zeszłym tygodniu (19.03.2009) dostałem rozpiskę spłat rat kredytu hipotecznego w ZŁ i do maja mam takie same raty jak w zeszłym roku!!! K..wa.! Co jest z tym bankiem?! To jest trzecie pismo w tym roku i ciągle dokładają kolejne miesiące z tym samym oprocentowaniem. Jak stopy szły w górę to szybciutko podnosili oprocentowanie, ale jak spadają to nic nie robią. Zmieniam bank, jeszcze nie wiem na jaki, ale mam już dość.
litwow / 83.238.182.* / 2009-07-22 17:57
ja miałem ratę większą o 100 zł bylem w banku pko bp i okazało się że nie zmienili mi oprocentowania trzeba na bieżaco patrzeć im na łapy bo nie wiadomo kiedy cię okradną
vax / 95.49.15.* / 2009-07-11 09:41
to bardzo dziwne. Ja mam kredyt w pko bp jak stopy spadły to bank od razu obniżył mi oprocentowanie. Tak jest co trzy miesiące zgodnie z umową
utras / 95.48.69.* / 2009-03-21 18:33
Nadziwniejszeym jest to, że PKO wibor 3m ustalany na trzy miesiące bez jakiejkolwiek podstawy zmieniło po miesiącu. Cel oczywisty bo oznacza to dłuzszy czas obowiazywania parametru wysokości 6,55. Uuczciwym i zgodnym z umową terminem bułoby zmienic go po 3 miesiącach. Tmczasem wibor 3m z 01.12.2008 zmieniono na kolejny 3miesięczny okres już 01.01..2009
nevermore / 82.210.150.* / 2009-02-26 15:16
a co w przypadku, jeżeli w umowie mam napisane tylko WIBOR a nie WIBOR3M? Czy to oznacza, że mogą mnie robić w jajo jak sobie chcą i stosować taki WIBOR jaki im pasuje? I jak to można zmienić?
berek / 2009-02-01 12:46
2)Dlaczego jednak taka stawka referencyjna ma obowiązywać mnie również dla raty do płatności 1.04.2009. W umowie jest zapis :"Kolejne trzymiesięczne okresy obowiązywania stawki referencyjnej kończą się w dniu poprzedzający dzień, w którym rozpoczął sie następny trzymiesięczny okres obowiązywania stawki referencyjnej, z uwzględnieniem zasad liczenia terminów oznaczonych w miesiącach, przewidzianych w przepisach Kodeksu cywilnego. Zmiana wysokości stawki referencyjnej następują w dniu wymagalności raty spłaty kredytu i odsetek. " Czy dla odpowiedzi na 2-gie pytanie kluczowe jest tu ostatnie zdanie powyższego cytatu? Czy niższa stawka ref. będzie obowiązywała w takim układzie od 01.05.2009? POZDRAWIAM
PKO nigdy więcej / 87.204.178.* / 2009-02-23 21:00
Ja też po raz kolejny dostałem comiesięczny wydruk z tej nędznej instytucji z ratami na kolejne 3 miesiące z 6.54% +marża - a WIBOR już 4,7% - przeczytałem umowę i faktycznie jest ten kruczek 0,2% co pozwoli bankowi na przytrzymanie nas do maja - a wtedy jeżeli rada w tym miesiącu obniży o 0,5 stopy - a wyjścia innego nie ma - to wibor spadnie do ok. 4,25 a wibor s-3m powinien wyjść na około 4,5 (ale to od maja) - ale faktycznie dziadostwo to PKO BP - na szczęście mam tam nie taki duży kredyt jak się wkurzę to natychmiast go spłacę. Najgorsze jest to 5,40 za obowiązkowe konto - złodzieje 5,40x12=64,80 rocznie x 25 lat + odsetki to będzie min ze 2000 zł zabrane. Podobno był jakiś wyrok, że jest to nieprawne działanie - ciekawe czy mogę takie konto niby osobist zlikwidować?
m4t3us2 / 74.222.140.* / 2009-02-09 13:47
Mam dokładnie to samo uczucie bycia naciąganym. jak to możliwe że od 2008.07.03 oprocentowanie nawet nie drgnęło, jakoś wcześniej na korzyść banku mogło zmieniać się z miesiąca na miesiąc - przełom 2007/2008
Niusista / 193.67.103.* / 2009-02-05 09:59
Ja jakiś czas temu miałem w tym banku kredyt. Po przejsciach (wałkach) jakie miały miejsce odradzam jakąkolwiek współpracę z ta instytucją. Niekompetencja sięga tam zenitu i co najgorsze nie da się wyegzekwować swoich praw. U mnie tak pozmieniali wyciągi aby była na ich...
Współczuje tym, którzy dali się złapać jak ja i naja cokolwiek wspólnego z tym lichwiarskim bankiem.
Pantera / 2009-02-03 23:10 / Bywalec forum
Mam kredyt we frankach. Bank PKO BP źle wyliczył mi raty.
Na miesiące marzec,kwiecień 2009 skorzystali z LIBORU
z dnia 2008.11.02. LIBOR wtedy wynosił ok 2.8%.
Tak na prawdę na miesiące marzec,kwiecień,maj 2009 powinienem mieć LIBOR z 2009.02.02 gdzie LIBOR wynosi ok 0.5%.
Dla kredytu ok 1000 PLN jest to różnica ok 100 PLN
matmanamaksa / 83.26.206.* / 2009-02-05 08:45
Ja mam podobny problem. Też naliczyli mi stawkę w oparciu o wskaźniki z 2 listopada 2008. Niekompetentna panienka dzierżoniowskiego PKO zapewniła mnie, że to jest błąd systemu i nowa stawka referencyjnie będzie obowiązywać mnie już 2 lutego. Na razie nie udało mi się ustalić, czy szanowny system tym razem zadziałał sprawnie, czy może znów popełnił błąd. Nawiasem, najbardziej omylne są kalkulatory z kiosku, a i tak lepiej liczą niż PKO.
ArturI / 83.27.92.* / 2009-02-05 13:14
Mam ten sam problem, pan w banku powiedzial ze maja blad wy systemie i kredyty udzielone w 2004 w czesci maja zly LIBOR ja mam w umowie 1 miesieczny a naliczali na podstawie 3 miesiecznego. Tlumaczyl sie ze to dal mnie bylo korzystne wiec nie mam sie o co martwic. Ale badz co badz jest to zlamanie warunkow.
uleek / 89.231.78.* / 2009-02-12 12:26
witam ja też posiadam kredyt w złotówkach w tym banku i jak stopy procentowe rosły jak oszalałe to ten ich system liczył bez zbędnej zwłoki, ale jak stopy procentowe zmalały to już ich system z liczeniem nowej kwoty raty ma juz problem i sie strasznie ociąga. Ponadto spłacałem większą kwotę kredytu i mieli mi zmniejszyć okres kredytowania bez zmiany wysokości raty wszystko było ok kwity popisane, przychodzi rozliczenie ze zmniejszyli mi wysokośc raty o 20 zł, a miał sie okress kredytowania skrócić o 4 lata. W banku jak wzieli mi pieniądze z konta to dopiero poinformowali, że nie moga skrócić okresu bez dodatkowej opłaty ok tylko czemu mnie wczesniej nie poinformowali o tym, a jak chciałem odzyskac swoje pieniadze to niby sie juz nie da bo system juz policzył, brak słów na ta instytucje
lolek21 / 79.190.161.* / 2009-02-24 20:32
U mnie ten sam problem. od 17 grudnia przychodzi zawadomienie o zmianach opłat z datą dla kredytu na 7:75 i miesiąc w miesiąc dzisiaj jest kolejny raz . do kogo się z tym zwrócić w banku

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: