Forum Forum finansoweKredyty

Zmiana umów kredytów hipotecznych narzucona klientom przez Credit Agricole

Zmiana umów kredytów hipotecznych narzucona klientom przez Credit Agricole

Krdytobiorca_w_CHF / 212.2.96.* / 2014-09-02 14:48
Dostałem pod koniec sierpnia z Credit Agricole pismo informujące o wprowadzeniu nowych wzorców umów kredytowych w obcej walucie. Bank wyraźnie zaznacza, że zmianie nie podlegają parametry kredytu, które były indywidualnie negocjowane i są wyszczególnione w podpisanej umowie kredytu. Zmianie ulegają wszystkie rzeczy, które nie były negocjowane. W załączonej kopercie dostałem nowy wzór umowy, gdzie w prawie każdym paragrafie i podpunktach są niestety bardzo niekorzystne dla kredytobiorcy zapisy. Wyraźnie bank chce całkowicie zrzucić niebezpieczeństwo problemów tylko na kredytobiorcę. Między innymi dodane są nowe formy zabezpieczeń, jak np. przymuszenie do przystąpienia do obowiązkowego ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia od utraty pracy, itd. Najbardziej jednak niepokojący jest punkt mówiący, że bank ma prawo zażądać spłaty różnicy kwoty pomiędzy aktualną wyceną mieszkania (nieruchomości) a faktycznym stanem zadłużenia uzyskanym z przeliczenia długu z CHF na złotówki. Domyślam się, że bank boi się, że klient np. kopnie w kalendarz albo poważnie zachoruje i przestanie spłacać raty, co spowoduje rozwiązanie umowy i bank zostanie ze stratą wynikającą z niewystarczającej ceny mieszkania w stosunku do zadłużenia, jakie miał klient jak przestał spłacać raty. Niestety ceny mieszkań poszły w dół a cena franka w górę, ale dlaczego ewentualne ryzyko problemów spowodowane niekorzystną sytuacją na rynku finansowym zrzucać tylko i wyłącznie na klienta, który sumiennie i regularnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań i raty spłaca od kilku lat bez problemów? Najgorsze, że jest to, ze bank nie daje wyboru przyjęcia-odrzucenia nowych warunków. Bank daje 14 dni od odebrania listu poleconego na złożenie pisemnej odmowy przyjęcia warunków, ale wiąże się to z wypowiedzeniem umowy. Brak reakcji klienta powoduje automatyczną zgodę na nowe warunki i wejście ich w życie od 5 października. Także nie ma furtki. Załóżmy (kwoty wymyśliłem), że zostało do spłacenia 150tyś. franków co po przeliczeniu na złotówki daje około 510tyś.zł. Mieszkanie jest w tej chwili na rynku warte powiedzmy 410tyś.zł i bank może zażądać zapłacenia tej różnicy, czyli 100tyś.zł. Prawdopodobnie zaproponuje dołożenie tej kwoty do zadłużenia i wydłuży spłacanie o kilka lat, albo zwiększy drastycznie ratę. Ciekaw jestem, czy inni kredytobiorcy dostali również podobne listy informujące o zmianach wzorców umów kredytowych? Nie bardzo wiem co w tej sytuacji zrobić. Podeślę sprawę do prawnika, czy można to jakoś obejść. Proszę o Wasze opinie.
Wyświetlaj:
zmartwiony kredytobiorca / 109.241.49.* / 2014-09-30 09:25
Tak, w mojej umowie jest klauzura:
Zmiana warunków niniejszej umowy następuje w formie pisemnej pod rygorem nie ważności z wyjątkiem zmian w Tabeli Oprocentowania, której bank informuje Kredytobiorcę w sposób określony w Regulaminie.
zmartwiony kredytobiorca / 109.241.49.* / 2014-09-30 09:24
Tak, w mojej umowie jest klauzura:
Zmiana warunków niniejszej umowy następuje w formie pisemnej pod rygorem nie ważności z wyjątkiem zmian w Tabeli Oprocentowania, której bank informuje Kredytobiorcę w sposób określony w Regulaminie.
Lucy709 / 213.238.108.* / 2014-09-28 20:38
Nie w umowach oraz regulaminie (przynajmniej w tych zawartych do 31.11.2009) nie ma klauzuli o możliwości modyfikacji wzorca umowy i samej umowy. Jest zapis, że zmiany umowy są możliwe jedynie w formie pisemnej.
danpi567 / 84.40.154.* / 2014-09-15 12:14
ja też dostałem i generalnie mają nas w kropce nie podpisujesz wypiowaiadasz kredyt i musisz spłacic wszystko nagle
jestem za zgłoszeniem sprawy do UOKIKU
jednostronna zmiana podpisanej umowy
Gość 802 / 89.72.159.* / 2014-09-09 07:16
Witam,
moim zdaniem należy wzmocnić siły i jak najszybciej złożyć zbiorowa skargę do UOKiKu oraz KNF.Zmiana umów które już zostały podpisane jest niedopuszczalna . Prawnicy Credit Acricole musieli znaleść jakąś furtkę, która pozwala na takie działania:(

Wszystkie osoby zainteresowane, proszę o kontakt.
Kredytobiorca_w_CHF / 212.2.96.* / 2014-09-18 15:38
Byłem tydzień temu w placówce CA, żeby się dowiedzieć, na jaki paragraf/zapis się powołują przy zmianie wzorca umowy. Doradca kredytowy banku (pracownik placówki) powiedział, że sprawa jest świeża, bo te listy dopiero zaczęły spływać do klientów. Powiedział, że miał w tej sprawie kilka telefonów i ludzie dopiero zaczynają się tym interesować, widząc, że nowe wzorce umowy są na ich niekorzyść. Pracownik zadzwonił na wewnętrzną infolinię banku i tam dostał odpowiedź, ze na tego typu rzeczy mają gotowy FAQ, w którym jest informacja, cytuję: "Bardzo proszę o stosowanie komunikatu tylko w sytuacjach, gdy Klient dopytuje się i chce uzyskać taką informację. Bank dokonał zmiany wzorca umownego (wzoru umowy kredytu) zgodnie z uprawnieniem wynikającym z art. 384^1 Kodeksu Cywilnego. Wynika z niego iż Bank w trakcie trwania umowy, jest uprawniony do zmiany wzorca umownego z zachowaniem możliwości wypowiedzenia przez Kredytobiorcę umowy w przewidzianych terminach. Przekazany wzorzec umowy staje się zatem obowiązujący pod warunkiem, że Kredytobiorca umowy tej umowy nie wypowiedział. Podkreślamy jednocześnie, że zmiana wzoru umowy kredytu nie skutkuje zmianą jakichkolwiek warunków indywidualnych, które były przedmiotem uzgodnień pomiędzy Bankiem a Kredytobiorcą i zostały zamieszczone w zawartej umowie kredytu. W szczególności zmianie nie ulega kwota i waluta kredytu, cel kredytowania oraz pozostałe parametry kredytu i indywidualne warunki kredytowania, ustalone w zawartej (podpisanej) umowie kredytu. Kodeks Cywilny: Art. 384. § 1. Ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przed zawarciem umowy. Art. 384^1. Wzorzec wydany w czasie trwania stosunku umownego o charakterze ciągłym wiąże drugą stronę, jeżeli zostały zachowane wymagania określone w art. 384, a strona nie wypowiedziała umowy w najbliższym terminie wypowiedzenia." - koniec cytatu z tego co mi wydrukował pracownik CA. Do UOKiK sprawę można zgłosić na kilka różnych sposobów i w różnych formatach. Na pewno najskuteczniejszy byłby pozew zbiorowy, bo jest inaczej rozpatrywany niż indywidualny. Należy się zastanowić nad formą, bo jest pozew i jest coś takiego jak prośba o przyjrzenie się przez urząd działaniom banku. Proszę o informacje w sprawie umawiania się do pozwu zbiorowego na mail: problem.ca@wp.pl. Jestem zainteresowany.
koczis78 / 2014-09-10 16:14
Witam,
ja również dostałem takie pismo z CA, chętnie dołączę się do skargi zbiorowej. Jak się mogę z tobą skontaktować ?
pozwałemBank / 195.234.8.* / 2014-09-26 10:32
W umowie kredytowej musi być klauzula modyfikacyjna uprawniająca bank do dokonania takiej modyfikacji. Klauzula ta nie może mieć charakteru blankietowego i ma określać, w jakich sytuacjach faktycznych może być dokonane jednostronne zmodyfikowanie umowy oraz wskazywać dopuszczalne kryteria takiej zmiany.
Jest to potwierdzone w szeregu orzeczeń Sądu Najwyższego. Czy w umowach jest taka klauzula ???
zmartwiony kredytobiorca / 109.241.49.* / 2014-09-30 09:28
Tak, w mojej umowie jest klauzura:
Zmiana warunków niniejszej umowy następuje w formie pisemnej pod rygorem nie ważności z wyjątkiem zmian w Tabeli Oprocentowania, której bank informuje Kredytobiorcę w sposób określony w Regulaminie.

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: