Forum Forum prawnePracy

ZUS chce mi odebrać nagrodę jubileuszową :-(

ZUS chce mi odebrać nagrodę jubileuszową :-(

w_maria / 2015-12-07 17:45
Od 1 września 2014 roku przeszłam na wcześniejszą nauczycielską emeryturę. Równocześnie podjęłam pracę na 1/2 etatu jako nauczyciel.W październiku dostałam nagrodę jubileuszową za 35 lat pracy.
W grudniu 2015 roku dostałam decyzję z ZUSu o przekroczeniu niższej kwoty granicznej za okres 01.09.2014 - 31.12.2014 i zmniejszeniu łącznej kwoty świadczenia o kwotę maksymalnego zmniejszenia, tj. o 2231,64 zł.
Czy jest to zgodne z prawem.
Proszę o pomoc w tej sprawie.
Zrozpaczona,z poważaniem
Maria Wójcik
Wyświetlaj:
w_maria / 2015-12-07 20:56
Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję :-)
Tak czułam, ale nie miałam takiej fachowej wiedzy.
Jestem niezmiernie wdzięczna, dzięki Pana odpowiedzi święta mojej rodzinki będą radosne.
Życzę Panu również radosnych, zdrowych, pełnych miłości Świąt.
Wdzięczna
Maria W.
wiwan / 2015-12-08 10:18
Dziękuję. Proszę nie mieć 100% zaufania do opinii z forum no i nie przegapić miesięcznego terminu na odwołanie od decyzji ZUS.
wiwan / 2015-12-07 20:37
1. przecież chodzi o zmniejszenie świadczenia ZUS, a nie odebranie nagrody jubileuszowej- jest więc to kwestia ubezpieczeniowa, a nie prawa pracy.

2. zgodne z prawem, konkretnie art. 104 ustawy emerytalnej jest zmniejszanie/zawieszanie świadczeń emerytom młodszym niż wiek powszechny emerytalny w razie osiągania przychodów podlegających ub. społecznym. Tamże są określone owe limity 130% i 70% przeciętnego wynagrodzenia itd.

3. Pani sprawa sprowadza się do moim zdaniem do określenia, czy owa nagroda została 'oskładkowana' czy nie. Czy oskładkowana być powinna/czy nie. Zasadą jest, że taki składnik wynagrodzenia do którego prawo nabywa się nie częściej niż co 5 lat- NIE wchodzi do podstawy ub. społecznych, więc nie może mieć wpływu na zmniejszanie/zawieszani jednocześnie pobieranej emerytury.

Nagroda Pani wg. art. 47 Karty Nauczyciela jest więc zgodnie z par. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od oskładkowania WOLNA. A co za tym idzie nie powinna być brana pod uwagę przy zmniejszaniu emerytury- co wynika z par.1, ust. 1, pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wniosek- odwołanie od decyzji Zakładu.

3. w Pani przypadku kluczow

Najnowsze wpisy