Forum Forum emerytalneZUS

ZUS / OFE - kto ma wybrać?

ZUS / OFE - kto ma wybrać?

MazurMD / 89.68.64.* / 2014-07-14 19:18
Witam. Od kwietnia bieżącego roku zacząłem pierwszą w życiu pracę - stąd moje pytanie czy jako nowy składkowicz ZUSu mam dokonać wyboru czy całość moich składek idzie na ZUS czy też część odprowadzam do OFE, czy nie obowiązuje mnie ten wybór? Uprzejmie proszę o odpowiedź, pozdrawiam, Michał.
Wyświetlaj:
telewidz.. / 81.190.62.* / 2014-07-15 15:47
Wczoraj w TV na temat OFE wypowiadała się pewna p.profesor. Oświadczyła ,aby dać sobie spokój z OFE !!!
Oby nie skłamać,powiedziała coś w rodzaju ,że OFE to jeden wielki bankrut z zadłużeniem około 300 mln. zł.!!!
A więc jak zarabiają pieniądze osób gromadzących w OFE swoje składki ???
Nawet wydała książkę na ten temat,zaś osobom rozważnym proponuje nic nie zmieniać i pozostać w ZUS-ie.
wiwan / 2014-07-15 18:03
1. jest tyle samo analiz mówiących o sensowności OFE
2. co to ma w ogóle wspólnego z kwestią formalno-techniczną, o którą pytał 'mazurMD', a związaną z tym, jak zmiana systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 lutego wpływa na tych, którzy w tym czasie w OFE jeszcze nie byli ?
wiwan / 2014-07-15 12:13
Masz prawo do wyboru, ale sprowadza się to do:
- 1- nieuczynienia niczego- wtedy całość Twojej składki emerytalnej pozostaje w ZUS
- 2- wyboru jakiegoś OFE- jest ich obecnie 14, jedynie drogą korespondencyjną- czyli po 'zapoznaniu się' z OFE na jego WWW.

Opcji 2 możesz dokonać w dowolnym terminie, byle do dnia zawarcia tej pierwszej umowy nie upłynęło więcej niż 4 mc od ostatniego ub. emerytalnego.

Jeśli już OFE wybierzesz- zmiana decyzji co do tego może nastąpić dopiero w okresie kwiecień lipiec 2016, a potem już co 4 lata, czyli kwiecień-lipiec 2020. Tj. po jej podjęciu składki ( od składki za lipiec ) po ww tzw. okienku transferowym będzie już niedzielona lub dzielona pomiędzy ZUS i OFE. Składka dotychczasowa, za okres zadeklarowanego dzielenia na ZUS i OFE- w ofe pozostanie i dopiero na 10 lat przed wiekiem emerytalnym zacznie być przekazywana do ZUS.

Niezależnie od powyższego po wybraniu OFE można zmieniać już jedno OFE na inne.

Najnowsze wpisy