Forum Forum emerytalneZUS

ZUS sam wybiera od jakiej podstawy wylicza zasiłek??

ZUS sam wybiera od jakiej podstawy wylicza zasiłek??

czarna_gda / 188.252.3.* / 2014-03-07 12:47
Postaram opisać temat w skrócie, lecz rzeczowo.

Długi czas przygotowywałam się do własnej działalnosci, otworzyłam ją, bo już musiałam 02.11.2013r.. Zgłosiłam się do ZUSu, bo mam obowiązek opłacać składki.Od początku zadeklarowałam standardowe składki czyli ok 1027zł (łacznie z chorobowym) od podstawy ok 2200zł z groszami,ponieważ postanowiłam nadrobić troszkę lata, gdzie nie byłam ubezpieczona pod kontem emerytury.Tak więc podziękowałam za preferencyjne składki.Jednak ze względu na świeżo otwarta działalność w świetle przepisów przyznano mi kod ubezpieczenia 0570.
29.12.2013r. urodziłam synka,zgłosiłam do ZUSu ten fakt,gdyż postanowiłam przez pierwsze miesiące zająć się maleństwem. Podejrzliwy ZUS zażądał wyjaśnień dotyczących prowadzonej działalnosci - mówiąc wprost chciał sprawdzic czy nie jest ona fikcyjna. Ponieważ działalność jest realna, co bez trudu mogłam udowodnić i udokumentować, został przyznany mi zasiłek macierzyński. Jednak, by został on wypłacony musiałam narobić rabanu, gdyż decyzja o wyplacie zasiłku nie trafiła do odpowiedniej osoby ( gina papiery idące z pokoju do pokoju ). Otrzymałam zasiłek za grudzień,styczeń i luty 702zł i znów rozpoczęłam raban w ZUSie, dlaczego tak został naliczony.
Dział zasiłków tłumaczy to tak- listopad nie był pełnym miesiącem opłacanych składek, więc za podstawę wzięlismy grudzień. Ponieważ ma Pani kod ubezpieczenia 0570, wzielismy 30% minimalnego wynagrodzenia ( czyli ubezpieczenie zostało naliczone od składek preferencyjnych ), jak mówia przepisy od grudnia 2013r. Musiałaby pani miec przypisany inny kod niz ten preferencyjny. Wiec tłumaczę, że ja sobie kodu nie wybierałam, pani w okienku pomagała mi wypełnic druk, że chce czy nie to przez 2 lata bede miec ten a nie inny kod, ale składki od poczatku płaciłam od standardu, a nie preferencyjnie. Odpowiedź dostałam taką, bym rozmawiała w takim razie z Wydziałem Składek i Ubezpieczeń albo odwołała się do sądu, jeśli chcę walczyć z ustawą.
Załamałam się.
Podjęłam rozmowę z Wydziałem Składek...Wyjaśniła mi pani, że pierwszy raz spotyka się z takim problemem i że kod 0570,jest bo przez 2 lata będzie, bo taki jest przepis i kodu sobie nie zmienię,a pracownik przyjmujący moje deklaracje składkowe innego kodu przyznac nie mógł.Natomiast kod to jedno, a deklarowane składki to drugie i że Wydział Zasiłków, owszem dobrze wziął pod uwagę drugi miesiąc ubezpieczenia,ale powinien wyliczyc zasiłek od deklarowanych i opłaconych składek, a nie sobie wybierać skladki preferencyjne jako podstawę do wyliczenia zasiłku. A jesli ustawy się ze sobą kłócą lub jest w nich luka, to powinny byc interpretowane na moja korzyść.
Poradziła też, bym zażądała od Wydziału Zasiłków pisemnej decyzji o przyznaniu zasiłku, abym miała od czego sie odwołać i że na podstawie tego odwołania albo ZUS wyjasni wewnetrznie temat albo skieruje do sądu.

Pytanie, czy w moim przypadku są nieprawidłowości w przyjęciu innej podstawy wymiaru składek do wyliczenia zasiłku czy też powinna byc wzieta podstawa z deklarowanego i opłacanego ubezpieczenia?
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-03-07 13:02
Zdecydowanie od podstawy zadeklarowanej. Kod 0570 uprawnia jedynie do tego, by podstawa deklarowana była niższa (min. 30% płacy minimalnej, niż minimalna dla pozostałych osób prowadzących DG (60% przeciętnego wynagrodzenia).

Można przy kodzie 05 70 deklarować podstawę nawet wyższą niż minimalna dla kodu 05 10.

W Pani przypadku moim zdanie wszystko rozbija się o deklarację (DRA) rozliczeniową za grudzień- tj. o podstawę ubezpieczeń tam wpisaną. Listopadową musiała Pani złożyć bo mc był niepełny. Jeśli grudniowej Pani nie złożyła, to domyślnie oznacza, że deklaruje Pani podstawę minimalną Paną obowiązującą, a w efekcie opłacone składki od kwoty wyższej (tj. od nadwyżki) są składkami nienależnymi, nadpłaconymi- do zwrotu, a zasiłek wyliczony jednak od kwoty minimalnej.

Jak więc było z DRA za listopad i grudzień ?
czarna_gda / 188.252.3.* / 2014-03-07 16:39
DRA czyli deklaracje skladalam za listopad,ale za grudzien skladalam jeszcze raz.
Mi tłumacza to kodem i ze nie ma pełnych miesiecy a wg nowelizacji ustawy z grudnia 2013r. wyliczaja zasilek od tej preferencyjnej skladki.Ja czytajac ta nowelizacje nie widze zebym miala dostawac taki zasiłek jaki mi przyznano.Albo za glupia jestem by to zrozumiec. Kilka tygodni temu na czacie zusu zus.pue uzyskalam info ze w takim przypadku bede miec naliczany zasiłek od postawy ok 2300zł, teraz gdy przyszla niespodzianka z zusu, to na tym samym czacie podali ze od minimalnej podstawy i ze dobrze jest to wyliczone i wyplacone i ze w takim przypadku moglabym sobie nawet max ubezpieczenie placic i deklarowac a i tak dostalabym zasilek od podst.480zł

Nie wiem czy jajestem tepa, czy tam jest balagan, czy mam podstawy by odwoływac sie i walczyc, czy machnac reka i cieszyc sie ze ubezp.zdrowotne z tego zasiłku chociaz oplace?
wiwan / 2014-03-07 17:09
Odwoływać się zawsze można.
ALE pogrzebałem w ustawie zasiłkowej, bo moja działka to raczej emerytury.

Rzeczywiście od 1 grudnia 2o13 weszła w życie nowelizacja tej ustawy- obecnie jej art. 49, ust. 1 brzmi:

"Jeżeli niezdolność do pracy powstała
##przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego## ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku stanowi:
1) najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4 – dla ubezpieczonych, dla których określono najniższą podstawę wymiaru składek".

Do listopada włącznie była mowa o takiej zasadzie, jeśli niezdolność powstała
##w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia##.

Na podstawie art. 52 zasady z art. 49 odnoszą się też do z. macierzyńskiego.

Niby subtelna różnica, ale na starych zasadach - miałaby Pani podstawę liczoną korzystniej, na nowych- urodziła Pani o 3 dni za wcześnie, tj. przed zakończeniem pełnego miesiąca kalendarzowego (grudnia) ubezpieczenia.


Ustawa zasiłkowa = USTAWA
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa.
czarna_gda / 188.252.3.* / 2014-03-07 17:14
czyli mogę jedynie siąść i płakać, bo nie mam podstaw, by się odwołać...a mimo, że działalność wykonywac mogę, to nie moge, bo dziecko za małe by je oddać do żłobka, a na nianię mnie nie stać :( czyli nic tylko w prorodzinnym państwie iść pod most :(

dziekuję Panu za zainteresowanie tematem poswiecony czas i klarowne wyjasnienie
wiwan / 2014-03-07 17:22
Może to marna pociecha, ale proszę spojrzeć na to w ten sposób, że w drodze jest kolejna nowelizacja, sprowadzająca się do tego, że aby uzyskać zasiłek w pełni od podstawy deklarowanej, która jest wyższa niż minimalna obowiązująca przedsiębiorców wymagane będzie pełne 12 miesięcy opłacania składek od takiej wyższej podstawy przed uzyskaniem takiego zasiłku. Wcześniejsze od podstawy proporcjonalnie zmniejszonej do liczby miesięcy z opłaconą wyższą składką. A Pani co prawda 'przepłaciła' w listopadzie i grudniu, ale jednak z nawiązką odbierze to przez łącznie 52 tygodnie (jak rozumiem urodziła pani jedno dziecko). Poza zasiłkiem do kieszeni, w tym czasie budżet opłaca składkę emerytalną i rentową za Panią.
czarna_gda / 188.252.3.* / 2014-03-07 17:38
owszem, ale ubezpieczenie zdrowotne musze opłacic sama...wiec wyjde na plus ok 60zł...
wiwan / 2014-03-07 17:52
Skoro i tak ze względu na dziecko Pani w praktyce DG nie wykonuje- to może ją Pani zawiesić i uwolnić się od składki zdrowotnej od kwietnia, jeśli do zawieszenia dojdzie jeszcze w marcu.

Najnowsze wpisy