Forum Forum prawnePracy

zwolnienia grupowe na L4

zwolnienia grupowe na L4

klaudiastepien1 / 2013-09-12 12:38
Witam,
przebywam na L4 a mojej firmie są zwolnienia grupowe, które mnie obejmują. pracodawca zaprasza na rozmowę w najbliższy poniedziałek w celu podpisania rozwiązania umowy za porozumieniem nie z winy pracownika z dniem 31.13.2013. co mam robić w tej sytuacji? czy będąc na L4 powinnam pojechać do firmy i czy w ogóle odpowiadać na to pismo skoro mój lekarz powiedział ze na pewno do końca roku nie wrócę do pracy z powodu rehabilitacji, czyli będę na zwolnieniu ponad 180 dni? czytałam ta ustawę o zwolnieniach grupowych i szczególnym postepowaniu ale w tych nerwach nic nie mogę zrozumieć...proszę o podpowiedz co robić
szklarek / 2013-10-08 11:54
Zbyt późno trafiłem na wątek...
Absolutnie, bez względu na chorobę czy zwolnienia grupowe pracownik nie musi godzić się na rozwiązanie umowy z porozumieniem stron. Pracodawca musi wtedy umowę wypowiedzieć, jeśli chce się/ musi z pracownikiem rozstać. Nawet w sytuacji wypowiedzenia- w razie nieobecności pracownika- nie można go wzywać do zakładu w celu jego odebrania. Jest droga pocztowa, kurier, pełnomocnik wysłany do domu.

Duże znaczenie ma w tej sytuacji to, czy zwolnienia grupowe wynikają z upadłości/likwidacji pracodawcy, czy tylko z redukcji zatrudnienia.

W tym pierwszym wypadku, może dojść do wypowiedzenia zawsze, nawet w czasie zwolnienia, co wynika wprost z art. 41 KP.

W tym drugim, w związku z art. 5, ust. 3 stawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników- wypowiedzenie to jest możliwe dopiero w terminach z art. 53, par. 1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-53

Najnowsze wpisy