Forum Forum pracyDokumenty

Zwolnienie dyscyplinarne

Zwolnienie dyscyplinarne

Sayt123 / 2016-10-03 08:39
Witam. Od 27 sierpnia podjąłem pracę. Miałem dostać umowe o pracę na okres próbny 3 miesięcy. Po przepracowaniu dwóch tygodni umowy dalej nie dostalem. Doznałem jeszcze urazu i przeszedłem na tygodniowe L4. Po zwolnieniu do pracy już nie wróciłem ponieważ uznałem iż tej umowy nie dostanę. W piątek dostałem pismo że muszę usprawiedliwić nieobecność bo inaczej grozi mi zwolnienie dyscyplinarne. Pojechałem do biura wyjaśnić sytuację. Przygotowali umowę i każą mi ją teraz podpisać z datą wsteczną. Jesli tego nie podpisze to grożą mi jakieś konsekwencje? Czy jeżeli nie podpisalem umowy w dniu rozpoczęcia pracy bo jej nie dostalem grozi mi dyscyplinarne?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Wyświetlaj:
szklarek / 2016-10-03 09:35
Nie wiem do końca na co się umówiliście. Pracodawca na pewno złamał przepisy KP, bo po pierwsze umowa od razu powinna była być zawarta pisemnie, a jeśli do tego nie doszło - przynajmniej ogólnej informacji, też na piśmie o rodzaju umowy, jej okresie, było też tylko 7 dni na dostarczenie Panu znów na piśmie dodatkowych informacji o rozkładzie czasu pracy, wymiarze urlopu itp.

Pracodawca nie ma tych dokumentów z Pana podpisem, a są świadkowie pewnie, że Pan pracował i przed sądem pracy doszedłby Pan ustalenia, że od 27 sierpnia był w stosunku pracy.

Jeśli Pan nie podpisze, to straci wynagrodzenie, krótki ale zawsze staż ubezpieczeniowy i pracowniczy- bo bez umowy pracodawca przecież nie może wypłacić nic, ani odprowadzić składek.

Z drugiej strony- nie ma Pan pokrycia w ZLA do dnia dzisiejszego, w ewidencji pracodawca musi mieć coś wpisane na ten czas- urlop wypoczynkowy, bezpłatny, ZLA.

Więc przed podpisaniem wstecznym warto ustalić, co z okresem bez ZLA- jak to rozwiążecie.

Bo ostatecznie- mimo uchybień pracodawcy- jednak do pracy się Pan nie stawił, to daje możliwość zw. dyscyplinarnego....
Sayt123 / 2016-10-03 10:31
A jeśli powiedział bym dyrektorowi żeby za ten okres nieobecności wpisal mi bezplatny urlop a ja nie zgłosze nigdzie tego ze pracowalem przez pewien okres bez umowy powinien sie na takie cos zgodzic?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2016-10-03 11:13
Powinien- w sensie takim, że mu się to po prostu opłaca, mniej opłacałoby mu się udzielenie u. wypoczynkowego w tym czasie, o ile liczba dni nieobecności po zw. lekarskim nie była wyższa niż urlop proporcjonalny należny z umowy 3 miesięcznej.

Najnowsze wpisy