Forum Forum prawnePracy

zwolnienie lekarskie w ierwszym miesiącu pracy

zwolnienie lekarskie w ierwszym miesiącu pracy

nataliagancarz / 2013-05-16 14:29
Zostałam zatrudniona w Urzędzie Gminy od 19.03 br na 3 miesce z Urzędu Pracy. Pod koniec pierwszego miesiąca pracy zachorowałam i wylądowałam na zwolnieniu lekarskim (od 17.04 do 22.04), nie minął więc jeszcze wymagany okres wyczekiwania 30 dni ubezpieczenia. Dodam, że to moja pierwsza praca. Czy jednak moje zwolnienie nie powinno być płatne za 5 dni 80% (od 19 do 22 kwietnia) a tylko pierwsze dwa dni 17 i 18 kwietnia niepłatne?
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-05-17 09:35
30 dni ubezpieczenia w Pani przypadku upłynęło 17 kwietnia, wynagrodzenie chorobowe jest należne za okres 18-22 kwietnia, czyli za 5 dni.

Oczywiście mówimy o umowie o pracę, a nie stażu z PUP.
nataliagancarz / 2013-05-17 10:31
Tak umowa o pracę ale w ramach robót publicznych czy to nie ma znaczenia? Bo za to zwolnienie nie dostałam żadnego wynagrodzenie i powiedziano mi w kadrach, że dlatego że pierwsze dwa dni nie weszły, całe zwolnienie nie było płatne. Co powinnam z tym zrobić?
szklarek / 2013-05-17 10:59
To, że w ramach robót publicznych dla Pani niczego NIE zmienia, pracodawca po prostu ma podstawie umowy z PUP/starostą refundację części wynagrodzenia i składek społecznych z Pani umowy, płaconych 'po swojej stronie'.

Do rzeczy- w kadrach mają gamonia. Okres wyczekiwania oznacza okres ubezpieczenia, po którym jest już prawo do świadczenia. NIE oznacza okresu, w którym niezdolność nie może powstać.

Co zrobić- pisemnie zwrócić się z żądaniem wypłaty wynagrodzenia chorobowego za wskazany okres, a w razie odmowy o podanie podstawy prawnej. Zasugerować, że w ZUS uzyskała Pani odpowiedź korzystną dla siebie. Wiem, że na początku pracy trudno być stanowczym, ale...Pani atutem jest to, że pracodawcę wiąże z PUP umowa, że raportuje on wynagrodzenia i zwolnienia, i że nieprawidłowości mogą skutkować utratą tej umowy, a więc i tańszych pracowników.

Czyli umiejętnie użyć argumentu "donosu" do PUP.

Do rzeczy:

*wynagrodzenie chorobowe jest Pani należne z art. 92 KP, nie byłoby należne w takich samych okolicznościach w jakich nie byłby należny zasiłek chorobowy ( par. 3)
** zasiłek należny jest wtedy, gdy niezdolność powstała w czasie ubezpieczenia chorobowego - art. 6 ust. 1 ustawy świadczeniach chorobowych. Pani jest w tym ubezpieczeniu od 19 marca. warunek spełniony.
*** zasiłek nie przysługuje za niezdolność przypadającą na pierwsze 30 dni ubezpieczenia- art. 4, ust. 1 ww ustawy.

NIE ma podstawy prawnej wymagającej tego, by niezdolność owa zaczęła się PO okresie wyczekiwania.
nataliagancarz / 2013-05-18 15:28
Bardzo dziękuję za rzeczowe wyjasnienie problemu! Potrzebowałam się upewnić aby móc domagać się swojego. A w takim razie ile powinno wynieść moje wynagrodzenie netto Skoro na umowie mam 1600 bruto/msc., 8godzin dziennie 5 dni w tygodniu. Od jakiej podstawy naliczyć chorobowe? Najpierw brutto pomniejszyć o 2 dniówki skoro 2 dni bezpłatne 5 dni płatne 80%?
szklarek / 2013-05-20 09:58
W związku z tak krótkim okresem zatrudnienia i niepełnymi miesiącami zatrudnienia do podstawy wymiaru wynagrodzenie uzupełnia się do hipotetycznego pełnomiesięcznego. Co przy jednoskładnikowym wynagrodzeniu jak u Pani sprowadza się do tego, że przyjmuje się wynagrodzenie z umowy, podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wynosi zatem

1600 x (100-13,71)% = 1380,64 zł.
Wynagrodzenie za 1 dzień zwolnienia
1380,64 x 80% x 1/30 = 36,82 zł brutto.

Podlega on zaliczce PIT i s. zdrowotnej.
x 80% x 1/30 = 36,82 zł.
nataliagancarz / 2013-05-20 14:49
Czyli wynagrodzenie brutto to 1600-373,33(za 7 dni nie przepracowane)+ 184,10(za 5 dni płatnego zwolnienia)= 1410,77zł
Składki ZUS (1410,77-184,10)*13,71%= 168,18
Składki zdrowotne (1410,77-168,18)*9%= 111,83
zaliczka PIT do US 60,95zł
Do wypłaty 1069,81zł

Czy tak powinno być? Czy może jakoś innaczej? Nie znam się na tym dobrze!
nataliagancarz / 2013-06-05 14:34
Do wyjaśnienia tej sprawy została poproszona Radczyni z tego urzędu, która również zaopiniowała że jednak wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje za cały okres choroby. Podobno jak poszłam na zwolnienie po 28 dniach ubezpieczenia będąc na chorobowym nie liczyło mi się to do okresu wyczekiwania! Czy jest taka możliwość?
szklarek / 2013-06-05 14:59
Przecież tę pierwszą kwestię wyjaśniliśmy i wszyscy (ja, Pani i radczyni) są zgodni- że nie jest należne wynagrodzenie za całą Pani chorobę, ale za 18-22 kwietnia.

Chorobowe nawet zaczęte przed końcem okresu wyczekiwania stanowi okres wyczekiwania, bo trwa w jego czasie nadal i jak ustawa chce NIEPRZERWANIE ub. chorobowe ( art. 4, ust. 1, pkt.1 ustawy o świadczeniach chorobowych.

Nic więcej nie da się napisać, bo ustawa jest tu jasna.

Jeśli radczyni twierdzi, że w ogóle nie jest należne, to regulamin forum nie pozwala mi na ocenę jej wiedzy.

Współczuję, ale w takiej sytuacji w celu uzyskania wynagrodzenia chorobowego zmuszona jest Pani do uzyskania go drogą pozwu do sądu pracy.
karol mikos / 81.26.25.* / 2016-09-07 13:02
Też miałem zwolnienie lekarskie w 2gim tygodniu Umowy Próbnej. Mój pracodawca kontaktował się z lekarzem w trakcie wizyty komplikując sprawę "niepotrzebnym zwolnieniem", które póżniej okazało sie potrzebne. Skutkiem czego za godziny ustalone w umowie otrzymałem 500zł wynagrodzenia, ale za zwolnienie które w końcu dostarczyłem nie dostałem pieniędzy. Nie dostałem również pieniędzy za 26 godzin pracy, obciążono mnie kosztami badań lekarskich (110zł) i jak zwykle podatkiem (ok.235zł). Odcinka wyplaty rowniez nie uyzskalem, podobno przyjdzie jak bedzie trzeba sie z tego rozliczyc!
szklarek / 2016-09-07 21:49
Czy z chorobą, czy bez - normalnie do końca lutego 2017 powinien być wystawiony i przysłany PIT 11 w celu rozliczenia wraz z innymi PIT 11 i podobnymi za 2016 r.

235 zł to zaliczka na podatek PIT.

Brak wynagrodzenia za jakieś przepracowane godziny jak i obciążenie kosztami badań lekarskich - jeśli chodzi o badania wstępne medycyny pracy jest nielegalny.
karol mikos / 81.26.25.* / 2016-09-07 13:05
zapomnialem dodac, ze propozycja pracy wyplynela od Urzedu Pracy

Najnowsze wpisy