Forum Forum emerytalneZUS

Zwrot nienależnie pobieranej renty po rodzicu

Zwrot nienależnie pobieranej renty po rodzicu

Antares5063 / 31.182.73.* / 2016-11-06 09:32
Witam serdecznie.

Po śmierci jednego z moich rodziców w 2015r. zacząłem otrzymywać od ZUS rentę "na pół" wraz z drugim rodzicem.

Mój problem polega na tym, że w tym czasie przestałem studiować i nie zgłosiłem tego do ZUS.
Niedawno zdałem sobie sprawę z powagi mojego błędu i zacząłem się obawiać.
Do tej pory nie otrzymałem żadnego pisma od ZUS upominającego się o spłatę nienależnie pobranych pieniędzy, ale wolę to załatwić dobrowolnie, ponieważ dług może jeszcze urosnąć i wtedy nie będę miał szans na pozbieranie się.
Wychodzi na to, że powinienem zwrócić pieniądze za okres 20 miesięcy.
Jaki okres na spłatę w takiej sytuacji da mi ZUS?

Na ten moment nie mam możliwości spłaty całości tego długu, a spodziewam się, że do tego dojdą jeszcze odsetki.

Zdaję sobię sprawę, że problem zaistniał w 100% z mojej winy, ale czy istnieje jakikolwiek sposób złagodzenia kary? (np. rozłożenie reszty spłaty na raty, po zwrocie znacznej części pieniędzy)

Czy ktokolwiek spotkał się z podobną sytuacją i jest w stanie doradzić co dokładnie mam zrobić? (Oprócz przyznania się oczywiście)

Dziękuję z góry za pomoc.
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-11-06 21:30
Zacznijmy od tego, że zwrot nienależnie pobranego świadczenia wraz z odsetkami nie jest żadną karą, tylko zwykłą, mechaniczną konsekwencją tego, że było ono nienależne i to nie z wuny wypłacającego.

Trochę dziwne dla mnie jest to, że ZUS nie zaprzestał wypłaty już po zakończeniu poprzedniego roku akademickiego, bo decyzje rentowe dla dorosłych dzieci uprawnionych do r. rodzinnej wydaje na ogół na cza określony tj. do końca roku akademickiego właśnie, więc niedoniesienie zaświadczenia o studiach na kolejnym roku skutkuje niepodjęciem wypłaty w roku nowym.

Tak, jest możliwy układ z ZUS w sprawie odroczenia spłaty tego długu, rozłożenia na raty. Wynika to z art. 84 ust. 8 ustawy o systemie ub. społecznych oraz art. 138, ust. 6 ustawy emerytalnej.
Wymaga to jednak wskazania szczególnych okoliczności, które nie pozwalają na zwrot niezwłoczny, jednorazowy.

Ps. Gdybyś odzyskał prawo do renty na skutek podjęcia studiów, dług ten byłby potrącany z bieżących świadczeń.

Najbardziej ukarany jest drugi rodzic, bo to że od 20 miesięcy nie byłeś uprawniony do renty, nie oznacza, że wstecznie rodzic zostanie uznany za jednego uprawnionego, czyli że zamiast 1/2 z 90% jest ma należne 85% za ów okres.
Soso934 / 5.173.137.* / 2020-12-04 15:20
Witam. Jestem w takiej samej sytuacji... byłem u prawnika i według niego rodzić jest uprawniony do 85% z tego okresu. Prawnik powiedział żeby złożyć wniosek do ZUS, tak zrobiłem i czekam na decyzję

Najnowsze wpisy