Forum Forum ubezpieczeńSamochodowe

Zwrot ubezpieczenia na życie przy wcześniejszej spłacie kredytu.

Zwrot ubezpieczenia na życie przy wcześniejszej spłacie kredytu.

dubay / 2009-02-05 15:23
Ja z małym pytaniem. W Santanderze do kredytu na 84 miesiące dodano mi ubezpieczenie na życie (pewnie wcisnęli, ale cóż...)-płatne z góry za cały okres kredytowania.
Kredyt spłaciłem po miesiącach 15 i usiłuje odzyskać ubezpieczenie za pozostałe miesiące.
Bank kręci... nie odpowiedzieli na pismo o zwrot ubezpieczenia od 2 miesięcy, na reklamację ustną mówili wszystko by mnie zniechęcić (to do FinLine, to nie ma zwrotu, to pismo będzie wysłane za 3 tygodnie).
Dzwoniłem do FinLine (teraz Compensa)i nie mieli żadnego pisma z banku.
Przesłali mi OWU w którym nie ma nic na ten temat. Wręcz pani mi ściemniała, że ubezpieczenie cały czas obowiązuje, mimo spłaty kredytu.

Opłaca się walczyć, pisać reklamacje?

Jest jakaś ustawa mówiąca o zwrocie niewykorzystanego takiego ubezpieczenia?
Wyświetlaj:
q3black / 95.160.145.* / 2012-11-21 16:11
Witam.
Wzielismy kredyt samochodowy w Getin Banku na 10 lat. Spłacilismy samochód po niespełna 1,5 roku. Ubiegaliśmy się o zwrot ubezpieczenia i otrzymaliśmy pismo, ze zwrot przysługuje tylko po śmierci ubezpieczonego. Z tego co rozmawiałem ze znajomym pracującym w innym banku, ubezpieczenie powinno być zwrócone. Co mamy w takim przypadku zrobić?
Bardzo prosze o pomoc, ubezpieczenie nas kosztowało na okres 10 lat - 3,800... wiec myśle, że kwota może być warta walki.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Emilos 420 / 93.154.255.* / 2012-11-23 19:34
Witam . Mam podobny przypadek tyle że w alior banku . Wziąłem kredyt samochodowy na motor na 8 lat ,spłaciłem go po 17 miesiącach . Ubespieczenie wyniosło mnie 6500zł . Zwrotu otrzymałem jedynie 665 zł . Moim zdaniem powinienem otrzymać ok 5200 zł . Po złożonej reklamacji dostałem odpowiedź że wyliczenie jest ok i otrzymałem nawet jakiś dziwny wzór dzięki któremu to wyliczyli . Nie wiem co robić ,a czuje się oszukany . Prosze o kontak jeżeli uda się Państwu coś wywalczyć.Mój e-mail :em420@o2.pl
eme / 83.238.233.* / 2012-11-23 08:00
Oczywiscie zgłos to do Rzecznika Ubezpieczonych, znajdziesz na necie:)
eme / 83.238.233.* / 2012-11-23 07:58
Zamiast gadac z nimi złóż wypowiedzenie umowy ubezpieczenia i zwrot skladki za niewykorzystany okres
eme / 83.22.36.* / 2010-09-16 08:15
Uwazam ze powinieneś wcześniej wystąpić o zmniejszenie sumy ubezpieczenia w stosunku do zmniejszającego sie zadłużenia. Zgłoś sprawe o zwrot skladki do KNF.
lezdrub@interia.pl / 79.185.75.* / 2010-09-15 16:52
Ja proponuje,aby w takich przypadkach,kiedy bank żada ubezpieczenia na życie robic cesje z indywidualnych polis na życie. Oczywiście do wysokosci kredytu.

Wówczas nie bedziecie mieć takich problemów jakie tu zgaszacie.
Kreddyt spacony i kończy się cesja.

Moi klienci robia tak jak wskazaem wyżej i problemów nie mają.
kobieta468 / 79.184.203.* / 2012-08-02 17:18
wiem ze w Banku Santander w ciagu miesiaca od chwili zawarcia umowy mozna zlozyc pismo w sprawie wycofania pieniedzy z ubezpieczenia tylko pracownicy nie informuja o tym sama z tego korzystalam
lizbet / 83.6.102.* / 2009-07-27 12:23
Witam,chciałabym się dowiedzieć czy udało się Pani odzyskać pieniądze,bo jestem w podobnej sytuacji,również w Santander Consumer Bank.
pijawka / 83.10.27.* / 2009-07-31 21:24
Mam problem z odzyskaniem składki ubezpieczeniowej w Getin Banku .Składkę zapłaciłam z góry za 72 miesiące a kredyt spłaciłam po 12 miesiącach .Dzisiaj dostałam pismo z banku ze nikomu nie zwracają .Co mogę zrobić w tej sprawie proszę o radę .
Emi 2000 / 217.173.195.* / 2009-11-03 12:23
proponuje wysłanie pisam do banku o ponowny natychmiastowy zwrot wraz z naleznymi odsetkami za zwłoke ubezpieczenia i jednoczesnie przesłanie tego pisma do nadzoru finanowego oraz rzecznika ubezpieczonych bedzie zadyma i musza zwrócic to jet niezgodne z kodeksem cywilnym !!!
ubezpieczony przed ubezpieczeniem / 213.134.184.* / 2009-07-27 13:11
Uważajcie na ubezpieczenia kredytów, wciskany produkt to dodatkowa prowizja dla banku oraz mozliwość obniżenia rezerwy na kredyt o wartość ubezpieczenia.
Tak więc ubezpieczenia ochronne zabezpieczają tylko bank nie ubezpieczonego a tym bardziej płacącego- ubezpieczajacego.
Wypłata jest scedowana na bank nie na kredytobiorcę
baq / 195.238.227.* / 2009-07-27 15:47

Tak więc ubezpieczenia ochronne zabezpieczają tylko bank nie ubezpieczonego a tym
bardziej płacącego- ubezpieczajacego.


Hipotetyczna sytuacja: facet (zona, 0 dzieci), bierze kredyt bez ubezpieczenia. Umiera. Zona musi splacic kredyt.
2 sytuacja: ten sam facet bierze kredyt z ubezpieczeniem. Umiera. Zona musi splacic kredyt pomniejszony o sume ubezpieczenia.
No nie wiem, ale jak dla mnie to ten kredyt zabezpiecza jednak ta zone.
mięta / 87.206.135.* / 2009-02-06 23:18
Witam!
Miałam podobna sytuację z Polbankiem. Wzięłam kredyt gotówkowy na 84 miesiące wraz z ubezpieczeniem na życie, bo taki byl wymóg. Sumka niezła, 2800 zł. Oczywiście płatnośc z góry. Spłaciłam kredyt po dosłownie 8 miesiącach, również pisałam o zwrot składki ze względu na wcześniejszą spłatę kredytu. Odp po 3 miesiącach odmowna - w OWU było napisane, że pomomo wcześniejszej spłaty kredytu jest się ubezpieczonym do końca okresu kredytowania. Czyli jak mi się zejdzie z tego świata, to rodzinka dostanie??? tyle ile wynikałoby z harmonogramu spłaty.
Durne prawda.
Powoływałam się na 3 artykuły i niestety. Jeszcze chcę spróbować przez Rzecznika Ubezpieczonych. A może on zdziała cuda
Pozdrawiam
mariushero / 84.10.6.* / 2009-09-25 11:52
trzeba było najpierw wypowiedzieć im umowę, bo w przypadku jej rozwiązania wygasa okres ubezpieczenia zgodnie z regulaminem :) dzwoniłem do bok Polbanku i pani powiedziała mi, że mimo rozwiązania umowy kredytowej i mimo tego, że nie będzie mnie obejmowało ubezpieczenie i tak nie oddadzą mi składki...heheh, to już lekka przesada. Nie była w stanie odpowiedziec na pytanie : dlaczeo?? :) \
Lech3 / 2009-02-08 14:55 / Bywalec forum
Jeśli był taki zapis w OWU , to niestety skargi tylko do Pana Boga zostały .
Ale skutek ich :( , nie na tym świecie , niestety :(
Ale za to jesteś ubezpieczona :)
Lech3 / 2009-02-05 17:33 / Bywalec forum
Obawiam się , że nie warto :(
Bankowe polisy na życie (tj. konstruowane pod bank przez różne firmy) mają bardzo specyficzne OWU .
Podejrzewam , że składka też nie była "powalająca" i często jest ona wliczona wręcz w ratę kredytu .
Ale decyzja należy do Ciebie :)
Jak masz czas ? , to można sobie powalczyć ! :)
dubay / 2009-02-05 21:53
Składka nie była ogromna, ale z tysiaczek to kosztowało.
Czyli zwrot... to jakieś 800zł...

Na waciki by było...
tastula / 77.253.190.* / 2009-03-17 13:31
Warto walczyć o pieniądze, bo mi się udało!Lucas bank jest przyzwoity,ponieważ po wcześniejszej spłacie firma ubezpieczeniowa sama przesyła pozostałą, niewykorzystaną sumę kredytu.Warto w banku podać nr konta, bo poczta pobiera opłatę.Bank PKO BP próbował nas "wykolegować", i na pismo o zwrot ubezpieczenia ,napisali,że nam się nie należy, ąle potem odwołałam się, powołując się na

Art. 813. § 1. (297) Kodeksu Cywilnego z 10 .08.1007"Składkę oblicza się za czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela. W przypadku wygaśnięcia stosunku ubezpieczenia przed upływem okresu na jaki została zawarta umowa, ubezpieczającemu przysługuje zwrot składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej.
§ 2. Jeżeli nie umówiono się inaczej, składka powinna być zapłacona jednocześnie z zawarciem umowy ubezpieczenia, a jeżeli umowa doszła do skutku przed doręczeniem dokumentu ubezpieczenia - w ciągu czternastu dni od jego doręczenia."

Napisałam też do Rzecznika Ubezpieczonych .Byłam mile zaskoczona, bo okazało się,że sumę ubezpieczenia zwrócono mi na konto, chociaż żadnej odpowiedzi mi nie udzielono.Wcześniej też napisałam pismo do firmy ubezpieczeniowej informując ich,że rezygnuję z ubezpieczenia.Warto przejrzeć dokładnie umowę, czy jest tam informacja o tym, że w razie wcześniejszej spłaty nie należy się zwrot pieniędzy, bo wtedy może być kłopot, ale jeżeli nie ma ,to na pewno obowiązują KC i ten artykuł.Gdybym sie nie odwołała bank by się na mnie wzbogacił.A ilu jest takich ,którzy nie wiedzą ,ze mogą się upomnieć o swoje?Życzę powodzenia.
szymonkurcik / 2010-09-28 13:50
Co do Lukasa to ja nie mam dobrego zdania bo mi nie chcą oddać składki ubezpieczeniowej. napisali mi ze nie przysługuje mi to gdyż umowa była zawarta przed 10.08.2007 a prawo zwrotu obowiązuje dopiero po nowelizacji z 10.08.2007 a w umowie nic nie pisało o tym ze nie przysługuje mi zwrot. prosze o pomoc w tej sprawie!!!
majanka / 83.1.56.* / 2009-10-08 13:24
witam co do lukasa zawsze zwracaja ubezpieczenie kredytu jesli zostanie on wczesniej splacony.teraz mam taka sytuacje i pani w banku sama poweidziala zeby podac do centrali nr konta poniewaz zostana przelane pieniadze.
kaja3223 / 89.229.4.* / 2009-03-27 19:44
No tak, ja też w takiej sprawie. W Eurobanku spłaciłam pożyczkę 12 miesięcy przed terminem. W umowie wyczytałam, że za cały okres kredytowania czyli 35 m-cy zapłaciłam 430 zł ubezpieczenia. Więc wg moich obliczeń powinnam dostać zwrot za wcześniejszą spłatę ok 160 zł. Tym czasem dostałam 98 zł. Więc jak to rozumieć?

Złożyłam reklamację z prośbą o wyjaśnienie, minął miesiąc a tu cisza. Tydzień temu powiedzieli, że wysłali pocztą wyjaśnienie (?). Do dzisiaj nic nie dotarło .
Wiolka888 / 80.245.185.* / 2009-09-14 20:52
Ja spłaciłam w Żaglu po 4 miesiącach kwotę 16 tysięcy, a kredyt był na 3 lata.Powiedziano mi to samo.Żadnego zwrotu ubezpieczenia , jakichkolwiek odsetek.
Magda 1981 / 79.190.191.* / 2009-09-17 10:06
Ja też mam kredyt gotówkowy w Getin Banku, całośc spłacam przed terminem za kilka dni. Jeśli chodzi o ubezpieczenie, to robią uniki. W banku pracownicy nic nie wiedzą ,odsyłają do Ubezpieczyciela, a ubezpieczyciel do Banku. Trzeba napisać pismo o zwrot. Już wiem, że to pismo wyślę do nadzowu Bankowego i Rzecznika Ubezpieczonych do wiadomości. Jeśli przyślą decyzję odmowną sprawa powinna rozwiązać się szybciej. Napewno będę walczyć bo do zwrtu jest ponad 2000zł.
Oborowy / 79.185.75.* / 2010-09-15 16:40
To jaka to była kwota kredytu,ze ubezpieczenie kosztowało 2000 zł ??
Aaaalbereto / 79.184.31.* / 2010-10-31 20:06
Miałem kredyt hipoteczny na 249 tys. Kredyt spłaciliśmy przenosząc go do innego banku.
Getin nie chce zwrócic składki za niewykorzystany okres, która wynosi około 9 tysięcy!
Czekamy na pismo z banku, a potem składamy sprawę do sądu.

Getin Bank to złodzieje. Jak najdalej od firm Czarneckiego!
barrrbbarossa / 79.186.101.* / 2011-02-22 17:17
Mam podobny problem z Getin Bankiem wziełam kredyt hipoteczny 270 tys spłaciłam go po 9 miesiącach i też mam problem z odzyskaniem ubezpieczenia.Przy rozmowach telefonicznych robia z ludzi DEBILI.Brak słów !Ale ja tego tak nie zostawie i też napisze do wszystkich instytucji a jak to nie pomoże to sprawe oddam do sądu.Banda złodzieji!!!!!!!!!!
Jak najdalej od takich banków!!

Najnowsze wpisy