Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusze akcji odporne na bessę

0
Podziel się:

Są fundusze akcji, które mimo krachu na giełdzie dały nawet 40-procentowy zysk.

Fundusze akcji odporne na bessę
(EPA/PAP)

Mimo krachu wiele funduszyjest na plusie, a inwestorzy zarobili na nich dużo więcej niż na lokacie. Oczywiście dotyczy to tylko tych, którzy zainwestowali długoterminowo, choćby na trzy lata. W długim okresie można było nawet zarobić na znienawidzonych dziś _ misiach _.

Oczywiście nie dotyczy to wszystkich funduszy i nie tych inwestorów, którzy kupowali podczas największego szału, gdy indeksy giełdowe biły swoje historyczne rekordy.

Money.pl sprawdził stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych za ostatnie 3 lata. Okazuje się, że ci, którzy do dziś posiadają jednostki TFI mogą być nawet 40 procent na plusie. Sprawdziliśmy też, jak niektóre fundusze radziły sobie w jeszcze dłuższym okresie. Jeśli dziś inwestor sprzedaje jednostki, które kupił pięć lat temu, może liczyć nawet na ponad stuprocentowy zysk.

W takim horyzoncie czasowym bessa nie jest straszna zarówno posiadaczom jednostek funduszy akcji, zrównoważonych, stabilnego wzrostu i innych. Oczywiście - nie wszystkim. Są fundusze, które w tym okresie straciły na wartości. Jednak to pokazuje, jak ważny jest proces doboru odpowiedniego TFI.

Tradycyjnie najwięcej można było zarobić na funduszach akcji, najbardziej agresywnej formie inwestowania. Na 27 produktów, które mogą poszczycić się 3 letnią historią istnienia, zaledwie 8 przyniosło straty. Najlepsza dziesiątka zamyka się wynikiem 13 proc., a lider (Legg Mason Akcji FIO) zyskał aż 41 procent. W naszym rankingu nie braliśmy pod uwagę funduszy zamkniętych, dlatego w pierwszej piątce najlepszych funduszy akcji nie ma ING FIZ Akcji.

| Ranking |
| --- |

5 najlepszych i 5 najgorszych polskich funduszy akcji w okresie 3 lat
*Nazwa funduszu * *Stopa zwrot [proc.] *
najlepsze
Legg Mason Akcji FIO 48,64
Arka BZ WBK Akcji FIO 31,37
Idea Akcji FIO 30,40
SKARBIEC FIO Subfundusz Akcji SKARBIEC-AKCJA 27,49
DWS Polska FIO Top 25 Małych i Średnich Spółek 21,81
najgorsze
BPH Akcji Dynamicznych Spółek Sub BPH Parasolowy FIO -12,46
UniFundusze FIO subfundusz UniGlobal -18,84
DWS Polska FIO Top 50 Europa -20,19
Pioneer Akcji Amerykańskich FIO -30,54
Pioneer Akcji Europejskich FIO -31,50

Źródło: Money.pl

Warto też się przyjrzeć, jak najlepsze fundusze akcji radziły sobie w jeszcze dłuższym okresie czasu. Legg Mason zarobił 117 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. Średnio na rok daje 23 procent zysku, choć oczywiście trzeba odjąć od tego prowizje oraz podatek Belki.

Jeszcze lepsza była Arka - dała zarobić 140 procent, czyli 28 procent średnio rocznie. Idea Akcji wypada już gorzej, bo przez ponad cztery lata (od powstania w grudniu 2003 roku) dała zysk na poziomie 49 procent.

Skarbiec przyniósł natomiast przyzwoity zysk, bo 108-procentowy. Około 50-procentowy zysk dały nam nielubiane dziś _ misie _ z DWS małych i średnich spółek.

Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w mniej ryzykownychfunduszach stabilnego wzrostu. Tu spośród 30 produktów, jedynie 7 przyniosło straty. Analogicznie: najlepsze dziesiątka to przynajmniej 11,44 procent. Liderem w tej kategorii został Commercial Union FIO subfundusz CU Ochrony Kapitału Plus z wynikiem na poziomie prawie 25 procent.

5 najlepszych i 5 najgorszych polskich funduszy stabilnego wzrostu w okresie 3 lat
*Nazwa funduszu * *Stopa zwrot [proc.] *
najlepsze
Commercial Union FIO subfundusz CU Ochrony Kapitału Plus 24,67
Idea Stabilnego Wzrostu FIO 23,18
Lukas FIO Subfundusz Lukas Stabilnego Wzrostu 19,62
Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO 18,03
SKARBIEC FIO Subfundusz SKARBIEC-III FILAR 15,66
najgorsze
Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych Subfundusz Stabilny EUR (PLN) -19,52
Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych Subfundusz Wzrostowy EUR (PLN) -21,53
Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych Subfundusz Stabilny USD (PLN) -24,52
Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych Subfundusz Konserwatywny USD (PLN) -24,71
Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych Subfundusz Wzrostowy USD (PLN) -25,66

Źródło: Money.pl

Idealnie swoją rolę spełniły fundusze ochrony kapitału. Spośród 11, które istniały wymagany okres, żaden nie stracił na wartości. Najlepszy (KB Kapitał Plus FIZ) zyskał prawie 32 procent. (w tym rankingu uwzględniliśmy zamkniete fundusze).

Fundusze ochrony kapitału [3 lata]
*Nazwa funduszu * *Stopa zwrot [proc.] *
KB Kapitał Plus FIZ 31,93
KB Kapitał Plus III FIZ (w likwidacji) 26,05
BPH FIZ Bezpieczna Inwestycja 1 25,29
KB Kapitał Plus II FIZ 24,31
BPH FIZ Bezpieczna Inwestycja 2 22,37
SKARBIEC-PROFIT PLUS FIZ (w likwidacji) 20,76
Pioneer Ochrony Kapitału FIO 13,49
UniFundusze FIO subfundusz UniStoProcent Plus 8,09
Idea Protect FIO 7,49
KB Klik Europa FIZ 0,00
KBC Złoty Dolar FIZ (w likwidacji) 0,00

Źródło: Money.pl

Także żaden z funduszy rynku pieniężnego (w perspektywie 3 lat sklasyfikowaliśmy ich 20) nie uszczuplił portfela potencjalnego klienta. W tym przypadku stopy zwrotu nie są już tak lukratywne, jak poprzednie przykłady. Najlepszy KBC Gamma SFIO zyskał nieco ponad 15 proc., najgorszy, PKO/Credit Suisse Skarbowy - FIO, 9,71 procent. Warto zauważyć, że wszystkie fundusze pieniężne, zyskują w każdej perspektywie - od miesiąca, poprzez rok, kończąc na wspomnianych trzech latach.

Sporo można było stracić na funduszach obligacji, które uchodzą za bezpieczne. Kluczem do sukcesu było, w tym przypadku, trzymanie się krajowej waluty. Najniższe stopy zwrotu przyniosły bowiem fundusze papierów dłużnych dolarowych czy eurowych. Najsłabszy - KBC Dolar FIZ (USD) - stracił ponad 33 procent. Najlepszy z tej grupy, Pioneer Obligacji Skarbowych FIO, dał zarobić nieco ponad 20 procent.

Jakie z tego wnioski?

Przede wszystkim nie można powiedzieć, że bessa zabiera wszystkim. Ci, którzy swoje pieniądze zainwestowali wcześniej, przed najgorętszym okresem, nadal liczą zyski. Innymi słowy, potwierdza się fakt, że inwestować powinniśmy raczej w dłuższej perspektywie.

Patrząc na powyższe zestawienia, widać, że niektóre TFI niejako _ specjalizują _się w określonych typach inwestycji, jak np. tylko fundusze obligacji czy pieniężne. Warto to wziąć pod uwagę przy wyborze naszego funduszu.

I po trzecie, najtrudniejsze: nie ulegajmy modzie na dane produkty, starajmy się je raczej przewidywać. Im wcześniej taką inwestycję rozpoczniemy, tym bardziej bezpieczni będziemy na przyszłość.

ZOBACZ TAKŻE:

fundusze
ranking
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)