Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dbaj o swój portfel - dlaczego opłaty są takie ważne? [poradnik inwestycyjny]

0
Podziel się:
Dbaj o swój portfel - dlaczego opłaty są takie ważne? [poradnik inwestycyjny]
(Shutterstock)

Na ostateczny wynik z inwestycji w fundusze składa się wiele elementów, wśród których niebagatelne znaczenie mają... koszty. Niskie opłaty zwiększają atrakcyjność wypracowanego wyniku. Te wysokie skutecznie ograniczają potencjał możliwego do osiągnięcia zysku.

Inwestując w fundusze musimy być przygotowani na przynajmniej dwie opłaty. Jedną z nich jest opłata manipulacyjna, pobierana w momencie wpłacania środków na rachunek funduszu. W niektórych przypadkach może ona sięgać nawet 7-8%. Jej poziom zależy m.in. od rodzaju funduszu.

Zazwyczaj im bardziej agresywny produkt, tym jest on wyższy. Ważna jest także wartość wpłaty - często im wyższa, tym opłata jest niższa. Duże znaczenie ma także podejście samego dystrybutora, który teoretycznie może zgodzić się na jej negocjację, a nawet całkowitą z niej rezygnację. Opłaty manipulacyjnej można uniknąć na przykład poprzez korzystanie z platform internetowych oraz promocji rynkowych – chociażby takiej, która obecnie jest dostępna w BPH TFI.

Opłata manipulacyjna, wbrew pozorom, nie jest jednak najważniejsza. Kluczowe znaczenie dla naszej inwestycji mają koszty obciążające aktywa, które niemal w całości tworzą opłatę za zarządzanie. Koszty te naliczane są w każdym dniu wyceny, wpływając bezpośrednio na osiągane przez fundusz wyniki.

Weźmy skrajne przykłady 2 funduszy. W jednym pobierana jest tylko opłata manipulacyjna, a opłata za zarządzanie wynosi 0%. Tu koszty ponosimy tylko raz na początku inwestycji, przez co odpowiednio mniejsza kwota jest inwestowana, ale później nasze zyski nie są niczym obciążane.

W drugim przypadku mamy fundusz, w którym nie ma opłaty manipulacyjnej, tylko opłata za zarządzanie, która wynosi np. 5%. W tym przypadku nasze całkowite koszty rosną wraz z trwaniem inwestycji, po roku będzie to 5%, po 5 latach już ok. 23% (przy założeniu, że fundusz nie zarabia). Gdyby w drugim przypadku doszła opłata manipulacyjna na początku w wysokości 5%, koszty te wzrosłyby nieznacznie, do ok. 26%.

Niemal w co trzecim funduszu detalicznym opłata za zarządzanie składa się z dwóch części: stałej i zmiennej, uzależnionej od osiąganych wyników (tzw. success fee). Uważa się, że taka konstrukcja jest sprawiedliwsza. Poziom kosztów jest uzależniony od wyników, czyli im są lepsze, tym koszty wyższe (i odwrotnie). Jednocześnie powoduje, że zarządzający są bardziej zmotywowani do wypracowywania ponadprzeciętnych stóp zwrotu.

Ile dokładnie wynoszą koszty w funduszach i na co zwracać uwagę w przypadku opłaty zmiennej za zarządzanie w pełnej wersji tekstu: Dbaj o swój portfel - dlaczego opłaty są takie ważne? [poradnik inwestycyjny].

Więcej na ten temat na www.analizy.pl.

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)