Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japonia: Kraj Kwitnącej Wiśni i rosnącej giełdy

0
Podziel się:

Kończący się rok był dość trudnym okresem dla inwestujących w akcje. W tym niełatwym otoczeniu dobrze poradziły sobie japońskie indeksy – Nikkei225 i Topix, którym to udało się wypracować ponad +6,0% zysk w lokalnej walucie.

Shogo Maeda, zarządzający funduszami Schroders IM uważa, że japońskie akcje zaprezentują się dobrze również w przyszłym roku. Ostatnie dane płynące z gospodarki nie napawały co prawda optymizmem, ale zdaniem eksperta nie pokazują one pełnego obrazu Kraju Kwitnącej Wiśni. Zarządzający zwraca uwagę na kondycję japońskiego rynku pracy. Bezrobocie znajduje się na najniższym poziomie od 20 lat. Płace notują systematyczny wzrost, co tylko potwierdza siłę konsumenta. Inwestorów do japońskich akcji ma przekonać przede wszystkim poprawa kondycji notowanych tam firm.

- W środowisku skromnego wzrostu gospodarczego połączonego z niską inflacją japońska giełda będzie wspierana przez rosnące zyski spółek. Ponadto ich wyceny (mierzone wskaźnikiem P/E) wyglądają atrakcyjnie na tle innych rynków rozwiniętych. W ostatnich miesiącach inwestorzy przeszacowali skalę wpływu spowolnienia w Chinach na globalny wzrost gospodarczy – uważa Shogo Maeda.

Inwestorzy zainteresowani lokowaniem kapitału na japońskiej giełdzie mają do dyspozycji dwa fundusze krajowych TFI, a także liczne grono produktów z oferty zagranicznych instytucji.

Portfele NN (L) Japonia (NN SFIO) i PKO Akcji Rynku Japońskiego (Parasolowy FIO) składają się głównie z jednostek funduszy zagranicznych. Rozwiązanie z oferty NN Investment Partners TFI działa w formule master-feeder, czyli opiera się na jednym funduszu - NN (L) Japan Equity. Z kolei zarządzający PKO Akcji Rynku Japońskiego (Parasolowy FIO) inwestuje w Kraju Kwitnącej Wiśni za pośrednictwem wybranych funduszy zagranicznych instytucji (jak np. JP Morgan, Fidelity), a także ETF-ów. W przypadku funduszu NN (L) Japonia (NN SFIO) ryzyko walutowe jest zabezpieczone, a zarządzający PKO Akcji Rynku Japońskiego (Parasolowy FIO) ograniczają je korzystając z kontraktów swap.

Firmy zagraniczne oferują 9 jednostek dostępnych dla polskiego inwestora. W tym gronie znajdziemy zarówno rozwiązania z ekspozycją na cały rynek, jak i fundusze skoncentrowane na segmencie małych i średnich spółek. Warto pamiętać, że w przypadku większości z nich nie mamy do czynienia z zabezpieczeniem ryzyka walutowego. Zmiana kursu złotego będzie więc miała wpływ na wyniki w przeliczeniu na PLN. Osłabienie krajowej waluty zwiększy potencjalną stopę zwrotu polskiego inwestora (a jej umocnienie zadziała w drugą stronę). W przypadku funduszy zagranicznych instytucji mamy również do czynienia z wyższą opłatą wstępną, ale za to niższą roczną opłatą za zarządzanie w porównaniu do oferty krajowych TFI.

Więcej o funduszach akcji japońskich w tekście Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni i rosnącej giełdy, opublikowanym w serwisie analizy.pl.

fundusze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)