Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najlepsza strategia to wyczekiwanie

0
Podziel się:

W ciągu ostatnich tygodni mieliśmy świetną okazję do analizy, jak zachowują się fundusze akcyjne w okresie znacznego spadku, jak i dynamicznego wzrostu rynku akcji.

Podczas gdy w ciągu zaledwie 10 dni (od 23 lutego do 5 marca br.) indeks WIG stracił aż -8,9%, to od tego czasu nie dość, że zdążył odrobić straty, to jeszcze zanotował historyczne maksima. W okresie od 5 do 22 marca br. główny warszawski indeks wzrósł o +11%, a indeksy charakteryzujące sytuację na rynku średnich i małych spółek: mWIG40 i sWIG80 zyskały odpowiednio +14,3% oraz +17,7%.
W okresie korekty wszystkie fundusze akcyjne zanotowały ujemne stopy zwrotu, średnio -7,8%, co jest wynikiem lepszym od wyników głównego indeksu warszawskiej giełdy. Najlepiej w analizowanym okresie poradziły sobie fundusze lokujące aktywa w jednostki innych funduszy akcyjnych: AIG SFIO Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Akcji oraz Skarbiec TOP Funduszy Akcji (odpowiednio -4,7% oraz -4,9%), a to dlatego, iż zmiany cen akcji odzwierciedlone są w zmianach wartości jednostek tych funduszy jeden dzień później, niż w przypadku klasycznych funduszy akcyjnych. Gdyby nie ten fakt, wyniki wspomnianych funduszy byłyby słabsze (dzień później wyniosły -6,9% oraz -6,0%). Z pozostałych funduszy, najmniejsze straty zanotowały: Allianz Akcji FIO (-5,8%), PZU FIO Akcji Małych i Średnich Spółek (-6,3%), PZU FIO Akcji KRAKOWIAK oraz Idea Akcji FIO (oba po -6,5%). Wyniki gorsze od WIGu osiągnęło tylko 7 funduszy, przy czym z największym minusem w grupie AKP analizowany okres zakończył KBC Portfel Akcyjny SFIO (-10,0%).
W okresie wzrostu na warszawskiej giełdzie, trwającym od 5 marca br., wszystkie fundusze akcyjne zanotowały dodatnie stopy zwrotu. Najlepsze wyniki osiągnęły te, których aktywa lokowane są w akcje małych i średnich spółek. 6 spośród 8 takich funduszy osiągnęło stopy zwrotu powyżej średniej grupy, wynoszącej +10,5%, niejednokrotnie przekraczając poziom +12% (AIG FIO Małych i Średnich Spółek zanotował 15,1% zysku). Bardzo dobrze radziły sobie również pozostałe fundusze akcyjne. W sumie 14 funduszy osiągnęło wyższą stopę zwrotu niż WIG (+11,0%). Najsłabszym funduszem okazał się SKARBIEC-TOP Funduszy Akcji SFIO z wynikiem +5,4%.

Wyniki osiągnięte w okresie hossy w większości pozwoliły na odrobienie, poniesionych na przełomie lutego i marca, strat. Najlepiej poradziły sobie wspomniane fundusze małych i średnich spółek, spośród których liderem został AIG FIO Małych i Średnich Spółek z wynikiem +6,9%. W okresie od 23 lutego do 22 marca br. średnia dla grupy AKP wyniosła +1,9%, zaś stopa zwrotu głównego indeksu warszawskiej giełdy WIG +2,7%. Jedynie 5 funduszy zakończyło analizowany okres na minusie, przy czym najsłabszy okazał się KBC Portfel Akcyjny SFIO (-1,7%).

Podsumowując, widać wyraźnie iż zarządzający funduszami akcyjnymi całkiem dobrze sobie radzą w okresach gwałtownych zmian. Wprawdzie gdy indeksy spadają, w ślad za nimi podążają fundusze, jednak straty przez nich poniesione są mniejsze. W przypadku wzrostów giełdowych, notowania funduszy również rosną, nierzadko wyżej niż główne indeksy. Z założenia inwestycje w fundusze akcyjne obarczone są dużym ryzykiem, gdyż w największym stopniu narażone są na giełdową dekoniunkturę. Dlatego powinno się je traktować jako inwestycje długoterminowe. W okresach gdy sytuacja rynkowa robi się niepewna, najlepiej nie umarzać nerwowo jednostek, tylko spokojnie przeczekać gorący okres i podejmować decyzje kierując się merytorycznymi przesłankami nie zaś emocjami .

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)