Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Największy spadek w funduszach od I kwartału 2009

0
Podziel się:

Liczba uczestników polskich funduszy inwestycyjnych wyniosła 2,49 miliona osób na koniec III kwartału 2011 roku.

Największy spadek w funduszach od I kwartału 2009
(Amaxim/Dreamstime)

Liczba uczestników polskich funduszy inwestycyjnych wyniosła 2,49 miliona osób na koniec III kwartału 2011 roku. Oznacza to, że między wrześniem a czerwcem liczba klientów funduszy spadła aż o niemal 96 tysięcy osób, czyli o prawie 4 procent, podały Analizy Online.

_ - Zarówno w ujęciu liczbowym, jak i procentowym, jest to największy spadek licząc od I kwartału 2009 roku, czyli okresu, w którym mieliśmy do czynienia z dnem wcześniejszej bessy. Wówczas liczba klientów TFI spadła w ciągu zaledwie 3 miesięcy o 180,6 tys. osób, tj. o 6,6 procent _ - podano w raporcie.

W trzecim kwartale, w ślad za spadkiem liczby klientów TFI, istotnie spadła również wartość aktywów zgromadzonych w tych instytucjach, bo aż o 11,7 mld zł, czyli 11,1 procent. To z kolei przełożyło się na spadek przeciętnej wartości aktywów przypadającej na statystycznego klienta funduszu. W minionym kwartale wartość ta spadła o blisko 8 proc. do poziomu 37,8 tys. złotych.

- _ Spadek wartości aktywów wynikał głównie z bardzo niekorzystnej koniunktury na rynku akcji, gdyż w tym czasie indeks WIG spadł o 20,1 proc., co przełożyło się na ujemny wynik z zarządzania aktywami. Dodatkowo, łączne saldo wpłat i umorzeń za III kw. 2011 roku było ujemne i wyniosło w tych TFI prawie 2 mld zł _ - czytamy dalej.

W minionym kwartale ujemną dynamikę zmiany liczby klientów wykazały zarówno instytucje bankowe, jak i niebankowe (w obu przypadkach po minus 3,7 proc.). Jednak to właśnie aktywa na klienta TFI powiązanych z dużym bankiem detalicznym, spadały w największym stopniu (o 11,2 proc.), przy czym dla niebankowych TFI było to 3,4 procent.

Spadek liczby klientów towarzystw funduszy inwestycyjnych miał miejsce w przypadku 18 podmiotów, w tym w jednym wyniósł prawie 10 procent. Wśród pozostałych firm, w 6 przypadkach przekraczał on 5 procent. Jedynie w dwóch towarzystwach, liczba klientów wzrosła w znacznym stopniu przekraczającym 5 procent.

Więcej na temat funduszy inwestycyjnych - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t78824.jpg ) ] (http://www.money.pl/fundusze/wiadomosci/artykul/fundusze;stabilnego;wzrostu;odrobily;straty;z;bessy,237,0,821997.html) Część funduszy odrobiła straty z bessy W kwietniu średnia funduszy stabilnego wzrostu pobiła rekord z lipca 2007 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://www.money.pl/fundusze/wiadomosci/artykul/we;wrzesniu;znow;wiecej;wyplacilismy;niz;wplacilismy;do;funduszy,79,0,937295.html) Znów więcej wypłat niż wpłat do funduszy Saldo wpłat i umorzeń, uwzględniające także konwersje w 377 krajowych funduszy było ujemne we wrześniu i wyniosło 48,6 mln złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t90466.jpg ) ] (http://www.money.pl/fundusze/wiadomosci/artykul/aktywa;w;funduszach;po;raz;kolejny;sie;zmniejszyly,99,0,931683.html) Kolejny fatalny miesiąc dla polskich funduszy Polacy stracili na funduszach inwestycyjnych we wrześniu, mimo że wpłacają do nich coraz więcej pieniędzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)