Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po fundusze sięga 7 typów inwestorów

0
Podziel się:

Fundusze inwestycyjne jako narzędzie wspierające oszczędzanie i pomnażanie kapitału cieszy się popularnością nie tylko wśród doświadczonych graczy giełdowych.

Po fundusze sięga 7 typów inwestorów
(REPORTER)

Dyskusja nad systemem emerytalnym powinna skłonić Polaków do samodzielnego oszczędzania na przyszłość. Zapobiegliwi, którzy już gromadzą pieniądze korzystają w tym celu nie tylko z lokat czy obligacji, ale coraz częściej wybierają też fundusze inwestycyjne. Z badania BPH TFI wynika, że to ostatnie rozwiązanie cieszy się popularnością nie tylko wśród _ rekinów giełdy _ czy _ wytrawnych graczy _ - sięga po nie łącznie 7 typów inwestorów.

Badanie przeprowadzone przez BPH TFI w 2013 r. wykazało, że fundusze inwestycyjne jako narzędzie wspierające oszczędzanie i pomnażanie kapitału cieszy się popularnością nie tylko wśród doświadczonych graczy giełdowych - sięgają po nie wszyscy pragnący zapewnić sobie stabilność finansową. Na podstawie analizy odpowiedzi określono 7 typów inwestorów, charakteryzujących preferencje i zachowania inwestycyjne. To, do której z grup możemy się zaklasyfikować, zależy nie tylko od doświadczenia, płci czy wieku, ale również od rodzaju posiadanych produktów finansowych, reakcji na stratę, a nawet - aktywności w Internecie i celów inwestycyjnych.

Emocje są złym doradcą

Jak pokazują statystyki, to kobiety częściej niż mężczyźni osiągają większe zyski z inwestycji, a w przypadku niepowodzenia - generują mniejsze straty. Wynika to m.in. z faktu, że na ogół mężczyźni akceptują wyższy poziom ryzyka, co w okresie spadków, choćby takich z jakimi mieliśmy do czynienia w 2012 r., przyczynia się do ponoszenia większych strat. Z drugiej strony, w przypadku hossy większe ryzyko daje szanse na osiągnięcie pokaźniejszych zysków. _ _

_ - Badanie wykazało, że kobiety są ostrożniejsze w procesie inwestycyjnym niż mężczyźni. Większość kobiet znalazła się w grupach inwestorów, których portfele charakteryzują się raczej przewagą produktów o niższym poziomie ryzyka. Bardziej zachowawcze strategie pań wcale nie muszą prowadzić jednak do osiągania gorszych wyników _ - mówi Marcin Bednarek, wiceprezes zarządu BPH TFI.

Co ciekawe, ze statystyk wynika też, że osoby, które rzadziej sprawdzają stan inwestycji generują większe zyski niż ci, którzy na bieżąco monitorują stan portfela. _ - Ta zależność wydaje się wynikać z działania pod wpływem emocji. W przypadku krótkotrwałych spadków na giełdzie wiele osób często pod wpływem impulsu podejmuje decyzję o wycofaniu środków z inwestycji, zamiast obserwować rozwój wydarzeń i wykorzystać wahania cyklu giełdowego do pomnożenia swoich oszczędności _ - dodaje Marcin Bednarek.

Powszechnie przyjęło się, że aktywność na giełdzie zarezerwowana jest dla wytrawnych graczy czy rekinów giełdy, podczas gdy - jak wynika z badania przeprowadzonego przez BPH TFI, po fundusze sięgają osoby w każdym wieku, na różnym etapie życia i z całego kraju.

Lubisz ryzyko i długo już inwestujesz?

Możesz być _ Rekinem giełdy _! Ta grupa inwestorów akceptuje jeden z najwyższych poziomów ryzyka, a zarazem posiada bogate, ponad 10-letnie doświadczenie na rynku kapitałowym. _ Rekiny giełdy _ lubią mieć stałą kontrolę nad swoimi inwestycjami, ponieważ często (co najmniej kilka razy w miesiącu) sprawdzają ich stan, najczęściej przez Internet.

To osoby uważnie obserwujące rynek finansowy, które często korzystają (lub korzystały) z co najmniej 4 instytucji finansowych (ponad połowa respondentów). Dlaczego inwestują? Ankietowani nie deklarowali wyraźnego celu, jednak znaczna część z nich wskazywała, że sprawia im to przyjemność. _ Rekinami giełdy _ najczęściej są mężczyźni w wieku 31-65 lat.

Masz doświadczenie i korzystasz z wielu produktów?

Długim stażem mogą pochwalić również _ Wytrawni gracze _. Portfel tych inwestorów wyróżnia się bogactwem produktów, przy czym - w przeciwieństwie do _ Rekinów giełdy _ - akceptują umiarkowany poziom ryzyka. _ Wytrawni gracze _ to także grupa najczęściej korzystająca z usług doradcy inwestycyjnego (blisko 94 proc. spotyka się z nim co najmniej raz w roku). _ Wytrawni gracze _ najczęściej oszczędzają, by zabezpieczyć swoje finanse na przyszłość, a zarazem gromadzą środki _ na wszelki wypadek _. W tej grupie znajdują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, najczęściej w wieku powyżej 46 lat.

Lubisz kontrolowane ryzyko?

_ Młodzi inwestorzy _ to osoby dopiero rozpoczynające swoją aktywność na rynku kapitałowym, którzy posiadają na ogół ok. 5-10-lat doświadczenia w tej dziedzinie. Obok lokat i funduszy inwestycyjnych w ich portfelach najczęściej znajdują się także akcje. Mimo, że na tle pozostałych grup _ Młodzi inwestorzy _ wyróżniają się akceptacją ryzyka na wysokim poziomie, to jednocześnie statystycznie najczęściej sprawdzają stan swojej inwestycji - ponad 40 proc. robi to co najmniej kilka razy w tygodniu.

Zaledwie co trzeci _ Młody inwestor _ posiada doradcę inwestycyjnego. Dla większości z nich motywacją jest chęć zabezpieczenia starości lub oszczędzanie w określonym celu. Zdecydowaną większość w tej grupie stanowią mężczyźni (83 procent) w wieku poniżej 45 lat.

Oszczędzasz od niedawna, ale preferujesz jednorazowe inwestycje?

Grupę _ Konserwatywnych strategów _ można poznać po krótkim doświadczeniu inwestycyjnym (mniej niż 5 lat) i mało zdywersyfikowanym portfelu. Zdecydowana większość (75 procent) inwestorów w tej grupie korzysta z co najwyżej dwóch produktów inwestycyjnych, a najczęściej są to tradycyjne lokaty i/lub fundusze inwestycyjne. Osoby te z reguły nie posiadają doradców. Znaczna część _ Konserwatywnych strategów _ preferuje jednorazowe inwestycje - to zarówno kobiety jak i mężczyźni w wieku 31-65 lat.

Nie lubisz ryzyka, ale cenisz inwestycje?

Te cechy w połączeniu z niskim poziomem akceptowanego ryzyka charakteryzują _ Zapobiegliwych oszczędzających _. Ich portfele składają się przede wszystkim z lokat, funduszy inwestycyjnych, natomiast rzadziej z akcji czy obligacji. O zapobiegawczym charakterze świadczy nie tylko niski poziom akceptowanego ryzyka, ale także często korzystanie z usług doradców. Ponadto, ta grupa inwestorów często weryfikuje rezultaty inwestycji na koniec okresu. Oszczędzają _ na wszelki wypadek _. To różnorodna grupa, w której znajdują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w wieku 46-65 lub więcej (87 proc.).

Wiesz, czego chcesz i znasz sposoby, by to osiągnąć?

_ Ukierunkowani na cel _ to osoby o ponad 10-letnim stażu na rynku finansowym, korzystające z całej gamy produktów - od funduszy inwestycyjnych, przez lokaty, akcje i obligacje, aż po nieruchomości i forex, a zarazem tolerujące stosunkowo wysokie ryzyko. Najczęściej oszczędzają w celu finansowego zabezpieczenia swojej przyszłości. Mimo, że na ogół korzystają z co najmniej 3 instytucji finansowych, to z usług doradcy stosunkowo rzadko - co najwyżej kilka razy w roku. Większość w tej grupie stanowią mężczyźni w wieku 31-65 lat.

Dopiero zaczynasz?

Osoby o najmniejszym doświadczeniu, często nieprzekraczającym 5 lat, tworzą grupę _ Aspirujących inwestujących _. Ta grupa najczęściej wybiera jedno lub dwa rozwiązania inwestycyjne spośród lokat, funduszy, akcji, sporadycznie także nieruchomości, walut czy kruszców. Stosunkowo często, bo nawet kilka razy w miesiącu sprawdzają stan inwestycji. Oszczędzają głównie z myślą o zabezpieczeniu finansowym starości. _ Aspirujący inwestujący _ to przede wszystkim mężczyźni (77 proc.) w wieku 31-45, a czasami poniżej 30 lat.

Czytaj więcej w Money.pl

fundusze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)