Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent nie zawiedzie rządu. Podpisze ustawę o zmianach w OFE

0
Podziel się:

- Z pewnością nie ma takich powodów, żeby tę ustawę - ze względów merytorycznych - zawetować - oświadczyła prezydencka minister Irena Wóycicka.

Prezydent nie zawiedzie rządu. Podpisze ustawę o zmianach w OFE
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydent Bronisław Komorowski analizował ustawę dotyczącą zmian w systemie emerytalnym od początku prac nad nią i skłania się do jej podpisania - zapowiedziała prezydencka minister Irena Wóycicka.

Zapowiedziała, że decyzja prezydenta zostanie ogłoszona _ w ciągu kilku najbliższych dni _.

Jak tłumaczyła, w ocenie prezydenta ustawa nie pogorszy sytuacji ubezpieczonych i przyszłych emerytów, co - dodała - _ jest kluczowym kryterium oceny _. Ponadto - mówiła minister - ustawa _ przyczynia się do stabilizacji wydatków publicznych w dłuższym okresie _.

Według Wóycickiej, takie wnioski można wyciągnąć z serii konsultacji i debaty ekspertów na temat zmian w systemie emerytalnym, zorganizowanych przez prezydenta.

Te przesłanki - podkreśliła - skłaniają prezydenta do podpisania tej ustawy. _ _

_ - Z pewnością nie ma takich powodów, żeby tę ustawę - ze względów merytorycznych - zawetować _ - powiedziała Wóycicka.

Minister podkreśliła, że z dotychczasowych analiz Kancelarii i rzetelnych ekspertyz prawnych, jakimi Kancelaria dysponuje wynika, że nie ma zagrożenia niekonstytucyjności tej ustawy.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/dlaczego;tuskowi;tak;bardzo;zalezalo;na;zmianach;w;ofe,102,0,803174.html) Dlaczego Tuskowi tak bardzo zależało na zmianach w OFE? - W tej chwili prezydent nie widzi zagrożeń co do zgodności tej ustawy z konstytucją _ - powiedziała. Prezydent w piątek po południu rozmawiał także z byłym prezesem TK prof. Jerzym Stępniem, który - jak informuje Kancelaria - przedstawił podczas spotkania swoje argumenty.

We wtorek Stępień zwrócił się do prezydenta, by w przypadku uchwalenia ustawy przez parlament (co nastąpiło w środę), zablokował nowelizację lub wysłał do TK wniosek o zbadanie jej zgodności z ustawą zasadniczą.

Zdaniem b. prezesa TK, nowelizacja ustawy o OFE jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Narusza również prawa nabyte oraz tzw. interesy w toku - zarówno po stronie oszczędzających na emerytury, jak i towarzystw emerytalnych.

Odnosząc się do kwestii vacatio legis ustawy w sprawie zmian w systemie emerytalnym, minister powiedziała, że w opinii prawników minimalne vacatio legis to dwa tygodnie. _ Więc jest jeszcze czas _ - dodała.

Ale - jak mówiła minister - _ prezydent jest już przygotowany do podjęcia tej decyzji _. Przypomniała jednak, że ustawa ta dopiero w środę trafiła do Kancelarii Prezydenta i musi zostać jeszcze raz przejrzana, choć - jak zaznaczyła - nie wymaga to 21 dni. _ To jest kwestia kilku dni _ - powiedziała.

Wóycicka zaznaczyła, że prezydent analizował tę ustawę od początku prac nad nią. Przypomniała, że jeszcze przed pojawieniem się pierwszego projektu ustawy prezydent wystosował do premiera list z prośbą o uwzględnienie pewnych postulatów.

Dotyczyły one odpowiedniej wysokości waloryzacji składek na subkoncie w ZUS, zachowania pełnego dziedziczenia składek po ubezpieczonych, na zasadach takich jak w przypadku składek w OFE oraz rozszerzenia możliwości dobrowolnego dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego.

_ - I te trzy postulaty zostały zrealizowane. Waloryzacja jest bardzo korzystna, jednocześnie daje długotrwałą stabilność systemu emerytalnego _ - mówiła minister.

Ponadto - jak wskazała - dziedziczenie składek na subkontach w ZUS będzie analogiczne jak w OFE.

_ - Jest także pewien postęp we wspomaganiu dobrowolnego ubezpieczenia poprzez te 4-procentowe odpisy, aczkolwiek sprawa upowszechnienia dobrowolnych ubezpieczeń wymaga jeszcze dłuższych prac i namysłu, co zrobić, by Polacy chętniej oszczędzali na starość _ - powiedziała.

Jak powiedziała Wóycicka, prezydent widzi potrzebę podjęcia działań, by reforma emerytalna lepiej służyła ubezpieczonym i przyszłym emerytom.

_ - Jednym z niekontestowanych wniosków z obecnej dyskusji nad systemem emerytalnym jest fakt, iż system ten, ukształtowany przez reformę z 1998 r., najprawdopodobniej przyniesie jego uczestnikom bardzo niskie świadczenia w relacji do wynagrodzeń oraz niedostateczną ochronę emerytów przed ubóstwem - niezależnie od tego, w jakiej proporcji będą one pochodziły z filara obsługiwanego przez ZUS, a jakiej przez OFE _ - mówiła Wóycicka.

Jak dodała, prezydent widzi potrzebę sporządzenia planu reform, które zapewnią Polakom odpowiednio wysokie emerytury w przyszłości. Dlatego - zapowiedziała Wóycicka - w Kancelarii w dalszym ciągu będą odbywać się spotkania i debaty na temat kierunku kolejnych zmian w systemie emerytalnym i tego, co zrobić by emerytury były godziwe.

Ponadto - mówiła minister - ważna jest też sprawa wiarygodności systemu emerytalnego, zaufania do ZUS i OFE. _ Ważne jest by odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zwiększyć wiarygodność tych instytucji, od których zależy nasze poczucie bezpieczeństwa na przyszłość, bezpieczeństwa na starość _ - powiedziała.

Wóycicka podkreśliła też, że istotny jest problem braku _ niezależnych, godnych zaufania długookresowych prognoz co do stabilności finansowej systemu, co oznacza również bezpieczeństwo wypłaty świadczeń, jak również efektów socjalnych systemu _. Przypomniała, że prezydent zapowiedział inicjatywę ws. ustawy o aktuariuszu krajowym, której celem będzie stworzenie niezależnego ośrodka monitorowania i prognozowania w sferze ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t135312.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/polski;emeryt;zyje;za;pol;sredniej;krajowej;gorzej;niz;w;kryzysie,129,0,798593.html) Polski emeryt żyje za pół średniej krajowej. Gorzej niż w kryzysie Na Islandii i w zadłużonej Grecji emeryci dostają 100 i 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t135468.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ekspert;dla;money;pl;zmiany;w;ofe;tylko;przesuna;w;czasie;deficyt;budzetowy,154,0,796058.html) Ekspert dla Money.pl: Zmiany w OFE tylko przesuną w czasie deficyt budżetowy Analiza reformy bez politycznego zacietrzewienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t130670.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis;o;ofe;nasza;propozycja;mogla;dac;1;5;mld;zlotych;oszczednosci,1,0,790529.html) PiS o OFE: Nasza propozycja mogła dać 1,5 mld złotych oszczędności PiS już 2 lata temu złożył projekt umożliwiający wybór pomiędzy oszczędzaniem na emeryturę w OFE a w ZUS, mówi Beata Szydło.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)