Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Siwek
|

Straty funduszy przestały mieć charakter krótkoterminowy

0
Podziel się:

Już prawie wszystkie z 34 funduszy polskich akcji i 21 funduszy polskich mieszanych notują stratę za ostatnie 12 miesięcy. Uświadomienie sobie tego faktu może być przełomowe dla wielu inwestorów.

Straty funduszy przestały mieć charakter krótkoterminowy
(PAP/EPA)

*Już prawie wszystkie z 34 funduszy polskich akcji i 21 funduszy polskich mieszanych notują stratę za ostatnie 12 miesięcy. Uświadomienie sobie tego faktu może być przełomowe dla wielu inwestorów. *

Tylko dwa z 34 funduszy z grupy akcji polskich, według zestawienia Analiz Online, notowało roczny zysk po sesji z 16 stycznia (wzięliśmy pod uwagę tylko podmioty działające dłużej niż rok). Pozostałe fundusze liczyły straty i to sięgające - jak w przypadku AIG Parasol Podatkowy Subfundusz Akcji - ponad 22%.

Niewiele mniej, bo 21,9% tracił Fortis Subfundusz Fortis Akcji. Stratę przekraczają 20% notowały też Pionieer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego oraz Pionieer Średnich Spółek Rynku Polskiego. Wyniki te wyglądają dosyć niepokojąco biorąc pod uwagę spadek WIG w tym samym czasie o nieco ponad 11%.

*ZOBACZ TAKŻE: *Porównaj wyniki funduszy
Zniżkę adekwatną do wyników funduszy z czołówki naszego ,,mini rankingu" odnotował mWIG40, który w badanym okresie spadł o prawie 21%. Można zatem przypuszczać, że portfele funduszy o największych stratach były podobne do składu tego indeksu.

Straty przewyższające spadek WIG mogą też być efektem agresywnego kupowania akcji przez zarządzających w pierwszym półroczu 2007 roku, być może nawet przy wykorzystaniu kredytów. Zgodnie z ustawą, fundusze otwarte mogą zaciągać pożyczki do wartości 10% swoich aktywów.

Przeciętny spadek jednostki uczestnictwa w grupie funduszy akcji polskich wyniósł za ostatnie 12 miesięcy 11,4%. Tylko dwa fundusze w tym okresie osiągnęły zyski: jednostka Noble Funds Subfundusz Noble Fund Akcji zyskała 3,7%, a PKO/Credit Suisse Akcji Małych Średnich Spółek wzrosła o 2,3%.

Co ciekawe, podobną sytuację mamy w grupie funduszy polskich mieszanych, zatem dużo bezpieczniejszych - też tylko dwa podmioty - Noble Funds Subfundusz Noble Fund Mieszany oraz SKOK Subfundusz Noble Fund Mieszany. Pierwszy zyskał 3,2 %, a drugi 0,8%.

*ZOBACZ TAKŻE: *Notowania funduszy inwestycyjnych
Pozostałych 19 funduszy odnotowało straty, sięgające - jak w przypadku ING Subfundusz Budownictwa i Nieruchomości Plus - nawet ponad 20%. Przeciętna strata w tej grupie była jednak znacząco niższa niż w przypadku funduszy agresywnych i wyniosła niespełna 7%.

Interesujące jest to, że już na koniec grudnia, dwa fundusze z grupy polskich mieszanych - wspomniany już wcześniej ING, a także KBC Aktywny - notowały stratę w skali 12 miesięcy. Inna sytuacja była z funduszami akcji: wszystkie notowane były na plusie.

Wystąpienie strat z inwestycji w skali roku może mieć przełomowy charakter dla uczestników funduszy. O ile straty kwartalne są wpisane w ryzyko inwestowania w akcje i nikogo nie powinny dziwić, podobnie, jak straty 6-miesięczne, to już ujemna stopa zwrotu w horyzoncie rocznym może być niepokojąca.

Osoby, które do tej pory zwlekały z umorzeniem jednostek, licząc np. na rajd św. Mikołaja, window dressing czy efekt stycznia, dziś z pewnością czują się rozczarowane. Co więcej, skala spadków na początku tego roku wygląda na prawdę groźnie. Problem jednak w tym, że osobom, które poniosły straty trudno dziś zaproponować dobre rozwiązanie. Zamykanie pozycji łączy się z konicznością pogodzenia się ze stratą, z kolei kontynuacja inwestycji to ryzyko dalszych strat.

Zdaniem Expandera, w najbliższych dniach należy oczekiwać stabilizacji WIG w okolicach 46 tys. punktów. Jeżeli jednak pojawiłyby się silne sygnały sprzedażowe z zagranicy możliwy jest spadek WIG w okolice dołka z czerwca 2006 r., czyli 36 tys. pkt. W stosunku do obecnych notowań oznaczałoby to stratę kolejnych 20%.

Przypomnijmy, że Expander od sierpnia zeszłego roku stoi na stanowisku, iż przecena akcji ma charakter poważny, czym początkowo znacznie różniliśmy się od innych opinii na rynku. Nasze przewidywania co do rozwoju sytuacji rynkowej do tej pory potwierdzają się.

ZOBACZ TAKŻE:

fundusze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)