Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Orlen wchodzi na Słowację. Wiosną pojawią się pierwsze stacje

2
Podziel się:

Rynek słowacki jest kolejnym, na którym pojawią się stacje Grupy Orlen. Sieć na Słowacji będzie funkcjonowała pod marką Benzina, która na tamtejszym rynku działała przez kilka dekad.

W pierwszym roku działania na Słowacji Orlen chce mieć dziesięć stacji
W pierwszym roku działania na Słowacji Orlen chce mieć dziesięć stacji (East News)

Pierwsza stacja rozpocznie działanie pod nowym szyldem na przełomie marca i kwietnia w Malackach, nieopodal granicy słowacko-czeskiej. Sieć będzie rozwijana poprzez współpracę franczyzową z mniejszymi operatorami stacji paliw lub przejęcia.

Inwestycja ma być długoterminowa. Orlen nie przewiduje jej szybkiego zakończenia po ewentualnym niepowodzeniu. W pierwszym roku działalności marki Benzina na Słowacji planowane jest otwarcie dziesięciu obiektów.

- Na słowacki rynek paliw wchodzimy jako doświadczony, międzynarodowy gracz. Już dziś 20 proc. tamtejszej sprzedaży hurtowej to produkty pochodzące z rafinerii Grupy Orlen. Jest to solidna baza, która pozwala nam na budowanie sprzedaży także w segmencie detalicznym - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Zobacz też: Skutki rozmów amerykańsko-chińskich są widoczne i w Polsce. "Ropa jest czuła na geopolitykę"

Benzina wraca na Słowację po ponad trzydziestu latach. Marka powstała w 1953 roku, jeszcze w Czechosłowacji, i zastąpiła pierwotne logo z nazwą Benzinol, stosowane na stacjach paliw od 1949 roku. Marka Benzinol została przywrócona na Słowacji w 1985 roku. Po 1989 roku Benzina, w ramach prywatyzacji, trafiła w prywatne ręce, tymczasowo tracąc prawo do posługiwania się swoją marką na rynku słowackim.
Obecnie to lider rynku czeskiego, na którym prowadzi 406 stacji paliw, z udziałem w sprzedaży paliw na poziomie blisko 25 proc. Według słów prezesa Orlenu marka Benzina jest rozpoznawalna wśród 2/3 słowackich kierowców.

- Chcemy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie zdobyte w kilku krajach, by w perspektywie 2-3 lat dołączyć do grona znaczących graczy na słowackim rynku detalicznym - dodał.

Czeskie wzorce powinny zadziałać

W Słowacji działa obecnie ok. 900 stacji paliw, z których blisko połowa zarządzana jest przez trzech największych operatorów. Orlen będzie tam korzystał przede wszystkim z własnych paliw, natomiast w ofercie pozapaliwowej dostępne będą zarówno produkty lokalne, jak i pochodzące z Polski i Czech. Zgodnie z założeniami słowacka cześć sieci Benzina ma odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika - wskazano w komunikacie.

- Jesteśmy otwarci na przejęcia większych lub mniejszych sieci, zaś małym operatorom stacji oferujemy korzystną współpracę w oparciu o franczyzę. Naturalnie nasze wejście na Słowację poprzedziły liczne analizy i badania konsumenckie, które wskazują, że oczekiwania i zachowania klientów na Słowacji i w Czechach są dość zbliżone - powiedział Tomasz Wiatrak, wiceprezes odpowiedzialny za działalność detaliczną grupy Unipetrol.

- W ostatnich latach słowaccy kierowcy zdecydowanie kierują się jakością paliw i są zainteresowani szerokim asortymentem sprzedaży dodatkowej, w tym posiłków. Mamy sprawdzone rozwiązania w tym zakresie w ramach naszej czeskiej sieci stacji Benzina i zamierzamy je zaimplementować również na rynku słowackim - dodał.

Orlen jest już obecny na rynku polskim, czeskim, niemieckim i litewskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Criss
5 lata temu
111km od Pragi na autostradzie z Niemiec jest stacja Benzinaplus. Część gastronomiczna pusta. Kilka regałów w głównym pomieszczeniu. Niewiele do zaoferowania. Brak prysznica a parking dla tir ów wielki. Poza kawą i Hot dogiem niewiele do kupienia. Na innych stacjach jest dużo lepiej. Na tej brak pomysłu na jej zagospodarowanie. Polecam uwadze.
ojtamojtam
5 lata temu
Chyba do Słowacji a nie na Słowację... Co to jakaś wyspa jest albo terytorium zależne? Panie Redaktorze Jacku, drogi Jacku