Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zapisy na akcje ZE PAK. Sprawdź, czy warto je kupić

0
Podziel się:

Zobacz, co na temat inwestycji w ZE PAK sądzą eksperci i czego spodziewają się podczas debiutu.

Zapisy na akcje ZE PAK. Sprawdź, czy warto je kupić
(Andreyuu/iStockphoto)

Dziś inwestorzy indywidualni mają ostatnią szansę zapisać się na akcje Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, które w ofercie publicznej chce sprzedać Skarb Państwa. Jej powodzenie zależy przede wszystkim od rozmów z funduszami. Wycena spółki już teraz jest relatywnie niska, a po nich - może być jeszcze atrakcyjniejsza. Rynkowi eksperci nie widzą dużego ryzyka straty, aczkolwiek nie prognozują także wielkich zysków.

Każdy inwestor indywidualny może zapisać się na 750 akcji ZE PAK. To o oznacza, że maksymalnie na ten cel może przeznaczyć 24 750 złotych. Dotychczas resort skarbu maksymalny zapis ograniczał najczęściej do kwoty 10 tysięcy złotych.

Do drobnych graczy ma trafić 15 procent akcji po maksymalnej cenie 33 złote *za papier. Zapowiedziano także możliwość zwiększenia tej puli do *25 procent. Pozostałe akcje mają objąć polscy i zagraniczni inwestorzy instytucjonalni. Właśnie od ich działań zależeć będzie zarówno powodzenie całej oferty, jak i _ sukces _ inwestorów indywidualnych podczas - planowanej na 30 października - debiutanckiej sesji.

Akcje ZE PAK będą tańsze?

Niestety, zgodnie już z tradycją, inwestorzy indywidualni na akcje ZE PAK zapisy składają po maksymalnej cenie (33 złote). Tym samym nie znają ostatecznej kwoty, którą zapłacą za jeden walor. Ta, w najgorszym wypadku, będzie równa cenie, którą wytargują fundusze. Tymczasem instytucje finansowe po prostu deklarują, ile są gotowe za konkretny pakiet zapłacić. Zapisy dla funduszy ruszają dopiero po weekendzie, czyli już po ostatnim gwizdku dla drobnych graczy.

- _ Z racji wielkości spółki i samej oferty, może nie zainteresować się nią zagranica. Niewykluczone, że wówczas krajowe fundusze będą chciały obniżyć cenę. To oczywiście byłoby korzystne także dla inwestorów indywidualnych _ - uważa Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji w Union Investment TFI._ - Osobiście obstawiam, że ostateczna cena będzie niższa od ceny maksymalnej. Gdybym musiał szacować, powiedziałbym, że może znaleźć się w okolicach 30 złotych _ - dodaje.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/158/m241310.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/co;dalej;z;cenami;akcji;na;gpw;oto;prognozy;analitykow,193,0,1177025.html) *Idą nowe rekordy na WIG20, ale te spółki będą jeszcze lepsze * Sprawdź, które akcje mają największy potencjał do wzrostów. Wczoraj pojawiły się natomiast spekulacje, że kluczowe dla powodzenia najnowszej prywatyzacyjnej oferty Skarbu Państwa będą Otwarte Fundusze Emerytalne, które za jedną akcję Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin nie chcą płacić więcej niż 26 złotych. To kwota o ponad 20 procent niższa niż maksymalna cena dla inwestorów indywidualnych.

- _ Cena 26 złotych za akcję jest bardzo niska. Moim zdaniem powinny znaleźć się instytucje, które będą skłonne za akcje ZE PAK zapłacić więcej. Dyskonto w stosunku do innych spółek z branży - choćby z tego powodu, że ZE PAK skupia się na wytwarzaniu energii - jest zasadne, jednak nie powinno być ono aż tak duże _ - uważa Emil Szczodruch, analityk inwestycyjny Infinity8. Ekspert zgadza się ze swoim przedmówcą, że ostateczna cena może być zbliżona do 30 złotych.

Wycena atrakcyjna, ale...11 października, czyli dzień po publikacji prospektu emisyjnego, a jednocześnie pierwszego dnia zapisów dla inwestorów indywidualnych, opublikowaliśmy tabelę, w której porównujemy, jak - przy cenie 33 złotych - akcje ZE PAK wypadają na tle energetycznych gigantów notowanych już na GPW - Polskiej Grupy Energetycznej, Taurona, czy Enei.

Do porównań wykorzystaliśmy dwa najpopularniejsze mierniki - wskaźnik ceny do zysku netto i ceny do wartości księgowej. Wówczas okazało się, że akcje drugiego w kraju wytwórcy energii pochodzącej z węgla brunatnego i piątego w produkcji prądu w ogóle są niedowartościowane o odpowiednio 17 i 36 procent. Po uaktualnieniu danych, sytuacja zmieniła się tylko nieznacznie. Akcje ZE PAK, aby dorównać do średniej, musiałby podrożeć o odpowiednio 16 i 34 procent.

Zestawienie wskaźników spółek energetycznych
Spółka Cena/Zysk netto Cena/Wartość księgowa
Polska Grupa Energetyczna 6,50 0,84
Tauron 6,10 0,51
Enea 8,60 0,67
średnia 7,07 0,67
ZE PAK 6,07 0,50
niedowartościowanie (w proc.) 16 34

Źródło: Money.pl, na podstawie danych GPW i prospektu emisyjnego ZE PAK

  • ceny zamknięcia z 17.października, dane finansowe za ostatnie cztery kwartały

-_ Właśnie wycena jest największym plusem inwestycji w ZE PAK. Nawet po maksymalnej cenie 33 złotych za akcję, spółka jest dosyć atrakcyjnie wyceniana na tle branży _ - uważa Ryszard Rusak. Zdaniem dyrektora inwestycyjnego Union Investment TFI średnio atrakcyjna jest bowiem zarówno spółka, jak i branża.

- _ Sektor jest defensywny, a w przypadku samej spółki trudno doszukać się znaczących plusów. Ma przestarzałe - wymagające inwestycji - aktywa, prognozy mówią o spadku zysku w przyszłości, a dodatkowo będzie to najmniejsza giełdowa spółka z branży energetycznej _- tłumaczy Rusak.

Debiut wzrostowy, ale wzrost jednocyfrowy?Większość inwestorów indywidualnych - podobnie jak w przypadku spółek już prywatyzowanych za pośrednictwem giełdy przez resort skarbu - liczy zapewne na zyskowne wyjście z tej inwestycji już podczas debiutanckiej sesji. Małe ryzyko straty, ale również małe szanse na ponadprzeciętne wzrosty - lekko studzą ich oczekiwania eksperci.

Wzrostowego potencjału kursu akcji ZE PAK nie musi zwiększyć obniżenie ceny emisyjnej. - _ Wytargowanie niższej ceny przez fundusze inwestycyjne może oznaczać, że popyt na akcje został zaspokojony. Wówczas podczas debiutu nie ma co liczyć na ponadprzeciętny wzrost ceny akcji _ - uważa Paweł Cymcyk, menedżer komunikacji inwestycyjnej ING TFI. Jego zdaniem, w razie dobrej koniunktury na giełdach, bardziej prawdopodobna jest symboliczna zwyżka kursu.

Resort skarbu obniżał pierwotnie ustaloną cenę akcji zarówno w przypadku BGŻ, jak i JSW. Akcje Banku Gospodarki Żywnościowej na otwarciu notowań poszły w górę o 4 procent, na finiszu zysk spadł jednak o połowę. Z kolei Jastrzębska Spółka Węglowa wystartowała z nieco ponad 3-proc. zyskiem, natomiast na zamknięciu jej akcje powróciły do ceny emisyjnej.

Pozytywnie nie nastrajają również dotychczasowe debiuty spółek energetycznych na GPW. Enea swoją pierwszą sesję na warszawskiej giełdzie kończyła na 1-procentowym minusie, Tauron stracił ponad 1,5 procent. Znakomity debiut zanotowała jedynie PGE. Akcje największej spółki energetycznej w kraju zyskały wówczas 13 procent. Warto jednak przypomnieć, że po zapisach inwestorzy - przez 96,5-procentową redukcję - dostali tylko jedną z 29 akcji, na które się zapisali. Z kolei zysk tych, którzy posiłkowali się kredytami - przez dodatkowe koszty - skurczył się do zaledwie kilku procent.

Redukcja może pojawić się także w przypadku zapisów na akcje ZE PAK. - _ Oferta jest relatywnie mała, a limit dla pojedynczego inwestora indywidualnego został podniesiony z 10 do prawie 25 tysięcy złotych. To może sprawić, że inwestorzy będą musieli liczyć się nawet z kilkudziesięcioprocentową redukcją _- prognozuje Emil Szczodruch.

- _ Aby nie zamrażać pieniędzy, które nie będą pracować, nie zapisywałbym się na maksymalną liczbę akcji - _zaleca analityk Infinity8. Ekspert dodaje jednak, że inwestorzy z dużym prawdopodobieństwem nie stracą na tej inwestycji. - _ Myślę, że jednocyfrowa zwyżka kursu podczas debiutu jest jak najbardziej w zasięgu. Osobiście prognozuję wzrost na poziomie około 5 procent _ - szacuje Szczodruch.

Czytaj więcej w Money.pl
Idą nowe rekordy na WIG20, ale te spółki będą jeszcze lepsze Sprawdź, które akcje mają największy potencjał do wzrostów i zobacz dziewięć eksperckich typów.
Wreszcie duży debiut na giełdzie. Łakomy kąsek? Minister Skarbu chce pozbyć się wszystkich udziałów w spółce, a inwestorzy mogą zapisywać się na akcje aż za 25 tys. złotych.
Czy najpewniejszą branżą jest energetyka? Szanse i zagrożenia Powiedzenie, że wystarczy być w branży, aby zarabiać, dawno straciło na aktualności. Zobacz, jakie perspektywy ma przed sobą energetyka.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)