Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Bugaj
|

Brexit mniej prawdopodobny

1
Podziel się:

Różnica obu obozów co do przyszłych losów Wielkiej Brytanii pozostaje niewielka, ale każde wzmocnienie opcji europejskiej jest obierane pozytywnie.

Brexit mniej prawdopodobny

Poniedziałkowa sesja stała pod znakiem wznowienia po krótkotrwałej przerwie związanej z zamordowaniem posłanki Partii Pracy Jo Cox kampanii przed głosowaniem nad obecnością Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Przy okazji pojawiły się nowe sondaże, w których zyskali stronnicy pozostania kraju w ramach struktur europejskich. W reakcji inwestorzy ocenili, że prawdopodobieństwo Brexitu zauważalnie zmalało i zaczęli odkupywać wcześniej wyprzedawane akcje.

Różnica obu obozów co do przyszłych losów Wielkiej Brytanii pozostaje co prawda niewielka, ale w kluczowym okresie kilku dni pozostających do referendum każde wzmocnienie opcji europejskiej jest obierane pozytywnie. Dość dobrze obrazują to doniesienia z firm bukmacherskich, z których zakładów wynika, że w dniu dzisiejszym prawdopodobieństwo pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej wzrosło do około 80%, podczas gdy przed weekendem oscylowało wokół poziomu 65%. Jest to istotna zmiana i rynek, który wcześniej nieco na wyrost martwił się scenariuszem Brexitu, teraz musiał skorygować swój kurs.

Inwestorzy ze swoimi decyzjami nie czekają bowiem na ostateczny wynik referendum, ale w sposób ciągły starają się dyskontować jego najbardziej prawdopodobny wynik. Dzisiaj uznano, że Brexitu prawdopodobnie nie będzie i w konsekwencji zobaczyliśmy rajd ulgi po trudnym minionym tygodniu.

Optymizm był widoczny na większości parkietów ze zwyżkami oscylującymi wokół lub przekraczającym 3 proc. w Paryżu, Frankfurcie czy Londynie. Warszawa nie pozostawał daleko w tyle i WIG20 zyskał 2,2 proc. Tym samym przekroczone zostały maksima z minionego tygodnia, które na początku sesji służyły za wygodny opór dla podejścia. Późniejsze rozwinięcie zwyżki kulminowało w okolicach poziomu 1800 pkt., który teraz służy za barierę przed dalszym wzrostem.

Sam ruch, choć pokaźny i nieźle prowadzony, nie został potwierdzony większym obrotem. Kwestia płynności i aktywności pozostaje tym samym problemem i oznacza, że przyczyną zwyżki niekoniecznie jest strona popytowa, ale raczej cofająca się na wyższe poziomy podaż. Znaki zapytania nad przyszłością GPW pozostają więc w mocy, a obserwowane zwyżki ocenić można mianem krótkoterminowej ulgi z faktu, że ryzykowny Brexit staje się mniej prawdopodobny.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(1)
jacek
8 lat temu
Szkoda tylko, że połowa jesli nie więcej brokerów teraz spija śmietankę korzystając z zamieszania na rynkach. Większe spready to tylko wisienka na torcie. No może tylko XTB się do tego nie łapie, ale cała reszta...