Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Co może poprawić sytuację inwestorów na GPW?

0
Podziel się:

Przebieg ostatniej sesji ubiegłego tygodnia sugeruje, iż indeks największych spółek nie znalazł jeszcze poziomu równowagi.

Co może poprawić sytuację inwestorów na GPW?

Piątkowa sesja na GPW tylko w nieznacznym stopniu różniła się od kilku poprzednich. Realizację zysków i tendencje korekcyjne obserwowaliśmy wśród spółek największej kapitalizacji, co doprowadziło indeks WIG20 do spadku w rejon poziomu 2.500 pkt.

Gorsze nastroje wśród blue chips to przede wszystkim dyskonto niepewności, co do rozwoju korekty na Wall Street. Kapitał, który gości na naszym rynku od początku sierpnia br. w ostatnim czasie preferuje mniejsze spółki, czego potwierdzeniem jest piątkowy wzrost indeksu WIG250 o 0,4%.

Wsparcie trzyma, ale presja podaży nie ustaje

Przebieg ostatniej sesji ubiegłego tygodnia sugeruje, iż indeks największych spółek nie znalazł jeszcze poziomu równowagi. Bezpieczniej jest założyć, iż spadkowa korekta będzie jeszcze kontynuowana. Wykres intraday indeksu WIG20 pokazuje, iż piątkową sesję ostatecznie wygrała strona podażowa. Początkowo wprawdzie nasz rynek odreagowywał w górę po udanych czwartkowych notowaniach za Oceanem, co obrazowała udana obrona przez WIG20 strefy wsparcia w przedziale 2.500-2.510 pkt.

Później jednak przeważyły negatywne tendencje. Ze spółek największe negatywne wyróżnienie należy się kursowi KGHM. Wspominana przez nas w ubiegłym tygodniu słabsza dyspozycja rynku surowcowego odcisnęła piętno na notowaniach lubińskiego kombinatu. Akcje KGHM już w połowie sierpnia wytraciły wzrostowy impet, natomiast spadek kursu pod koniec ubiegłego tygodnia doprowadził do złamania linii trendu wzrostowego, w połączeniu z kilkoma innymi sygnałami technicznymi (m.in. z wysokim wolumenem i formacją podwójnego szczytu).

Sytuację posiadaczy akcji poprawiłby jedynie szybki powrót notowań powyżej strefy 130-132 zł (teraz ważny techniczny opór). Niepewna jest również przyszła kondycja akcji sektora bankowego. W końcówce ubiegłego tygodnia słabnąć zaczęły zarówno duże banki (PKO BP, Pekao)
, jak i druga linia instytucji finansowych (np. BZ WBK, czy mBank). Ostoją indeksu WIG20 pozostaje natomiast energetyka. Wydaje się, iż po zamieszaniu związanym z możliwością połączenia spółek energetycznych z węglowymi, nie pozostało już większego śladu.

Akcje lidera segmentu, PGE w piątek silnie zwyżkowały (+3,2%) odrabiając większość start z poprzednich dni. Sytuacja techniczna indeksu WIG20 zasadniczo nie zmieniła się. Barometr największych spółek poddaje się zasłużonej korekcie. Presja podaży prawdopodobnie utrzyma się również na początku tego tygodnia. Teraz pod presją jest poziom 2.500 pkt. Nieco niżej znajduje się linia trendu wzrostowego (2.490 pkt.). Negatywny wpływ otoczenia zewnętrznego może spowodować dalsze obsuwanie się naszego rynku, a kolejnymi ważnymi poziomami dla WIG20 jest strefa 2.450 - 2.470 pkt. (maksima z 21 i 27 sierpnia br.).

Ważne dane makro dla naszej gospodarki

Uwagę graczy w tym tygodniu będą przyciągały ważne publikacje makro. Już dzisiaj poznamy odczyt inflacji za sierpień. Spodziewane jest pogłębienie tendencji deflacyjnych i odczyt rocznej zmiany cen na poziomie -0,3% (-0,2% miesiąc wcześniej). We środę natomiast publikowana będzie dynamika produkcji przemysłowej za sierpień. Prognozy nie są zbyt optymistyczne, gdyż sugerują wyhamowanie pozytywnych tendencji i dynamikę na poziomie jedynie +0,7%,w porównaniu do +2,3% w lipcu.

Świat czeka na FED

Zbliżające się dużymi krokami posiedzenie FOMC (wtorek-środa tego tygodnia) deprymująco wpływa na kupujących akcje na Wall Street. W piątek popyt pozostawał w defensywie, a indeksowi S&P500 z dużym trudnościami udało się obronić kluczowe wsparcie na poziomie 1.985 pkt. Obawy o podwyżkę podgrzane zostały przez dobre dane makro (wyższy odczyt indeksu nastrojów konsumentów Michigan Sentiment oraz dobre dane o sprzedaży detalicznej w sierpniu).

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)