Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

WIG20 dzisiaj w ogonie Europy. Za to na Wall Street...

0
Podziel się:

O tym, jak przebiegła sesja na warszawskiej giełdzie - przeczytasz w komentarzu Money.pl.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.20

Wskaźnik WIG20 pomimo próby pokonania poziomu z wczorajszego zamknięcia jednak nie zdołał wyjść na plus. Przez cały dzień najlepsze wśród blue chipów były akcje TP SA.

Operator telekomunikacyjny po publikacji bardzo dobrych wyników finansowych, o których piszemy tutaj, przez cały dzień cieszył się dużym zainteresowaniem inwestorów. W rezultacie kurs TP SA zyskał ponad 4 procent.

Wśród ważnych, popołudniowych informacji dla inwestorów warto wspomnieć o najnowszych doniesieniach na temat oferty PKP Cargo. Okazuje się, że inwestorzy instytucjonalni chcą kupić akcje przewoźnika po 68 złotych za papier, co oznacza, że cena emisyjna będzie zapewne niższa od ceny maksymalnej w zapisach dla graczy indywidualnych.

Główne wskaźniki GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na Wall Street na razie dominują niewielkie wzrosty. To efekt oczekiwań inwestorów, że po znacznie gorszych od prognoz danych z rynku pracy Fed nie zdecyduje się na ograniczenie skali programu skupu obligacji QE3.

GPW: Kiepskie dane z USA. Reakcja inwestorów?

Łukasz Pałka, godz. 15.05

Dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się rozczarowujące dla inwestorów. Wzrost zatrudnienia był znacznie niższy od prognoz.

Według opublikowanych w USA informacji zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło we wrześniu o 148 tysięcy, podczas gdy prognozy mówiły o wyniku na poziomie 180 tysięcy. Stopa bezrobocia sięgnęła z kolei 7,2 procent, co jest rezultatem o 0,1 pkt.proc. niższym niż miesiąc wcześniej.

Na warszawskiej giełdzie na razie nie widać wyraźniejszej reakcji na dane z USA. Natomiast na Wall Street zapowiada się otwarcie handlu na plusie. Powodem są spekulacje inwestorów na temat tego, że słabsze dane z rynku pracy opóźnią cięcia w programie QE3.

WIG20 na tle głównych wskaźników w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pogorszenie sytuacji na GPW. Sprawdź, na co czekają rynki

Paweł Zawadzki, godz. 12.30

Mniej więcej od momentu publikacji przez GUS najnowszych danych z polskiej gospodarki, sytuacja na GPW zaczęła się pogarszać. Kluczowe dziś dla inwestorów wiadomości dopiero jednak przed nami.

Indeks największych spółek nie dał rady _ pójść za ciosem _. Po tym, jak wczoraj zyskał 2,8 procent, dziś sił kupującym wystarczyło jedynie na pierwsze cztery kwadranse sesji. Dwie zwyżkujące po około 4 procent spółki - PGE i TP SA - to zdecydowanie za mało, aby pociągnąć indeks w górę. Szczególnie, jeśli na plusie jest jeszcze tylko jeden blue chip - PKN Orlen (+0,2 procent).

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nastroje na GPW zaczęły się pogarszać mniej więcej w czasie, kiedy Główny Urząd Statystyczny publikował najnowsze dane z rodzimej gospodarki. Stopa bezrobocia - zgodnie z oczekiwaniami - utrzymała się na poziomie 13 procent, ale już sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła we wrześniu o 3,9 proc., podczas gdy analitycy oczekiwali dynamiki wzrostu na poziomie +4,4 procent.

Kluczowe dla inwestorów odczyty makroekonomiczne dopiero jednak przed nami. O 14:30 - wyjątkowo we wtorek z powodu trwającego ponad dwa tygodnie paraliżu budżetowego w USA - zostaną zaprezentowane najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Analitycy oczekują, że we wrześniu stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 7,3 procent, a zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło około 180 tysięcy.

#

Inwestorzy nie realizują zysków na GPW. Kupujących wsparły...

Paweł Zawadzki, godzina 9:16

Indeks największych spółek notowanych na GPW zyskał wczoraj niemal 3 procent. Mimo nieprzekonującej sesji na Wall Street, dziś nie ruszył do odreagowywania silnej zwyżki. Optymizm podtrzymały zaskakująco dobre wyniki Telekomunikacji Polskiej.

Po około kwadransie dzisiejszych notowań WIG20 utrzymuje się bardzo blisko wczorajszego zamknięcia. Biorąc jednak pod uwagę to, że wczoraj poszedł w górę o 2,8 procent, posiadaczy akcji cieszyć powinien już sam brak realizacji zysków.

Szczególnie jeśli uwzględnimy fakt, że podczas wczorajszej sesji na Wall Street inwestorzy _ nie palili się _ do kupowania akcji, a wszystkie najważniejsze tamtejsze indeksy notowania kończyły w okolicach swoich ubiegłotygodniowych zamknięć.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nieco otuchy inwestorom dodały zaskakująco dobre wyniki Telekomunikacji Polskiej. Zysk netto TP SA w trzecim kwartale 2013 roku wyniósł 239 mln złotych, podczas gdy średnia prognoz analityków wynosiła 129 mln złotych. 85 proc. lepszy od prognoz wynik został doceniony przez inwestorów. Akcje TP SA drożeją obecnie o niemal 3,5 procent.

#

Czas na wyniki spółek. Utrzymają czy zatrzymają dalsze wzrosty?

Damian Słomski, 21. października, godzina 22:45

Wbrew zachowaniu globalnych inwestorów w poniedziałek GPW notowała najwyższe poziomy na indeksach od wielu miesięcy. Ruch ten odbywał się bez żadnych istotnych wydarzeń gospodarczo-finansowych. Podobna sytuacja podczas wtorkowego handlu nie będzie mieć miejsca. W kalendarzy mamy bowiem takie pozycje jak bezrobocie w USA i Polsce oraz dane o rodzimej sprzedaży detalicznej. Oprócz tego wynikami finansowymi pochwali się pierwsza duża spółka - Telekomunikacja Polska. Prognozy nie są nazbyt optymistyczne.

Od mocnego uderzenia rozpoczęli tydzień inwestorzy z warszawskiego parkietu. Indeksy WIG20 i WIG30 poszybowały prawie 3 procent w górę, przy czym pierwszy z nich udanie zaatakował kolejną okrągłą granicę 2.550 punktów. Po raz ostatni tak wysoko obserwowaliśmy indeks 25 stycznia.

Tegoroczne notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ten wzrostowy ruch jest o tyle istotny, że stoją za nim ponad miliardowe obroty na całym rynku. Dodatkowo na zamknięciu nie widać było chęci do realizacji zysków, a nawet więcej - kupujący na fixingu zdołali jeszcze podciągnąć indeks o kolejne 6 punktów, dzięki czemu złamana została wspomniana granica 2.550 punktów.

Możliwa jest kontynuacja tego dynamicznego ruchu? Wydaje się, że chwilowo może zabraknąć paliwa kupującym. Lekkie odreagowanie należy się też spóźnialskim, którzy będą liczyć na lekką korektę w celu podłapania się do trendu. Poza tym nie widać wsparcia ze strony pozostałych najważniejszych parkietów giełdowych. W poniedziałek, oprócz nieprzewidywalnych giełd w Turcji czy Grecji, wzrosty sięgały maksymalnie 0,5 procent na brytyjskim FTSE100. W przypadku francuskiego CAC40 obserwowaliśmy nawet spadki. Wcale nie lepiej prezentowały się indeksy giełdowe z Wall Street.

Poniedziałkowe notowania głównych indeksów z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Europejskich inwestorów do odważniejszych decyzji nie zachęcał pusty kalendarz. Sytuacja we wtorek ulegnie znacznej poprawie, przede wszystkim za sprawą danych z amerykańskiego rynku pracy oraz bardziej istotnych dla rodzimego rynku informacji na temat stopy bezrobocia i sprzedaży detalicznej w Polsce.

Na podstawie średniej wskazań analityków można oczekiwać, że sprzedaż detaliczna we wrześniu w skali roku wzrosła o 4,4 procent. Oznaczałoby to wzrost dynamiki o punkt procentowy względem odczytu z poprzedniego miesiąca. Zapowiada się więc piąty miesiąc z rzędu, gdy wskaźnik przyjmuje wartość dodatnią. Czy przewidywania się potwierdzą dowiemy się już o godzinie 10:00.

źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

W tym samym czasie światło dzienne ujrzy inny raport, dotyczący bezrobocia w Polsce. Jeśli wierzyć szacunkom analityków we wrześniu miała miejsce stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 13 procent. Porównując jednak dane z tymi z analogicznego okresu poprzedniego roku okaże się, że wskaźnik znajduje się w trendzie wzrostowym. Rok do roku w sierpniu bez pracy było o 0,6 punktu procentowego więcej Polaków i najprawdopodobniej tak samo było we wrześniu.

Wartości wskaźnika stopy bezrobocia na przestrzeni ostatnich 3 lat Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Analogiczne dane zaprezentuje we wtorek także amerykański Departament Pracy, choć ich znaczenie dla globalnych rynków finansowych będzie zdecydowanie większe. Istotność tych informacji wzmacnia fakt, że poznamy je po kilkunastodniowym przestoju, spowodowanym tzw. government shutdown. Ekonomiści szacują, że stopa bezrobocia nie zmieniła się i w dalszym ciągu wynosi 7,3 procent. Równocześnie prognozują, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 180 tysięcy, względem 169 tysięcy miesiąc wcześniej.

Na tym interesujące wieści zza Oceanu się nie kończą. Wciąż trwa bowiem sezon wyników. Po mało oszałamiających raportach McDonad's i Halliburton nadchodzi czas prawdy dla akcjonariuszy m.in. Broadcom, DuPont czy EMC.

Wśród firm z Polski publikacje sprawozdań w zasadzie ruszą dopiero we wtorek. Pierwszą dużą spółką, która zdecydowała się na to jest TP SA. Zdaniem analityków ankietowanych przez PAP, wyniki Telekomunikacji Polskiej za trzeci kwartał będą, podobnie jak w poprzednich okresach, gorsze niż rok wcześniej. Jest to głównie skutek obniżek stawek regulowanych oraz wojny cenowej na rynku komórkowym. Konsensus PAP zakłada, że TP SA miała w trzecim kwartale 2013 roku 134,5 mln zł zysku netto przy przychodach na poziomie 3,148 mld zł. W trzecim kwartale zeszłego roku spółka wypracowała 307 mln zł zysku netto oraz 3,473 mld zł przychodów. W poniedziałek za jeden walor TP SA inwestorzy płacili 8,80 zł, czyli o 1,85 procent więcej niż na koniec poprzedniego tygodnia. Są to blisko 10-miesięczne szczyty.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)