Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Ważne dane z USA. Jak reagują inwestorzy?

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz o tym, na co warto zwrócić uwagę podczas dzisiejszej sesji.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 15.35

Po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy WIG20 walczy o zakończenie dzisiejszego handlu powyżej poziomu z wczorajszego zamknięcia.

Odrabianie strat na akcjach dużych spółek przynajmniej chwilowo wygląda dość dynamicznie. Ale sytuacja i tak wygląda dzisiaj zdecydowanie lepiej na parkietach zagranicznych.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Według najnowszych informacji bezrobocie w USA wyniosło w grudniu 6,7 procent. Wynik jest lepszy od wcześniejszych prognoz, które kształtowały się na poziomie 7 procent.

W tym samym czasie w sektorze prywatnym przybyło 87 tysięcy miejsc pracy, co z kolei można uznać za fatalny rezultat w porównaniu do oczekiwań na poziomie 195 tysięcy

Europa pnie się w górę. GPW pogłębia przecenę

Paweł Zawadzki, godz. 13.00

Na większości giełdowych parkietów przed publikacją - kluczowych w tym tygodniu - danych z amerykańskiego rynku pracy przeważają optymiści. W dalszym ciągu relatywną słabość wykazuje krajowa giełda.

WIG20 próbował dziś wyjść nad kreskę, ale poprawę nastrojów i wyższe kursy notowanych na GPW blue chipów momentalnie wykorzystali sprzedający. Obecnie wskaźnik traci 0,5 procent. Jeszcze mocniej pogorszyła się sytuacja indeksów grupujących spółki średnie i małe.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W tym samym czasie poprawiły się - całkiem niezłe już od samego początku dzisiejszych notowań - nastroje panujące na zachodnich giełdach. Najważniejsze benchmarki parkietów w Paryżu, Londynie, czy Frankfurcie zyskują aktualnie po około procencie.

To pokazuje, że inwestorzy są dobrej myśli odnośnie najważniejszych dziś publikacji z amerykańskiej gospodarki. Równo o 14:30 poznamy grudniowe dane o bezrobociu (prognoza: 7 procent) i zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (prognoza: 196 tysięcy). Mają ku temu podstawy, bowiem w środę bardzo pozytywnie zaskoczył raport ADP o zatrudnieniu.

Gdyby oficjalne dane z USA również pozytywnie zaskoczyły, mogłoby to poprawić nastroje także na krajowym rynku. Po ostatnich - mocno spadkowych tygodniach - rodzime indeksy w każdej chwili mogą ruszyć w górę, aby odreagować choć część wcześniejszej przeceny. Wciąż wyraźna przewaga sprzedających sprawia jednak, że wszelkie próby _ łapania dołków _, mogą być bardzo ryzykowne.

#

Dobre humory w Europie. GPW znów daleko w tyle

Paweł Zawadzki, godzina 9:36

Po wczorajszej mocnej wyprzedaży, kiedy WIG20 stracił ponad 1,5 procent, dziś inwestorzy nie próbowali odreagować choćby części przeceny. Na GPW w dalszym ciągu przeważają sprzedający.

Po około dwóch kwadransach dzisiejszych notowań indeks grupujący 20 największych spółek notowanych w Warszawie traci niespełna 0,5 procent. Inwestorzy nie kwapią się również do kupowania papierów średnich i małych firm.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Po kilku ostatnich sesjach niespecjalnie dziwi również fakt, że znacznie lepiej niż GPW radzą sobie największe rynki w Europie. Przykładowo, najważniejszy indeks obrazujący nastroje panujące na giełdzie w Paryżu - CAC40 - zyskuje ponad 0,6 procent. Podobną skalę wzrostu obserwujemy w przypadku niemieckiego DAX-a. Co ciekawe, lekkie wzrosty widzimy również w przypadku kontraktów terminowych na najważniejsze indeksy Wall Street.

Wczoraj - już po zamknięciu notowań w USA - swoimi wynikami finansowymi za czwarty kwartał 2013 roku _ pochwaliła się _ Alcoa. Po wyłączeniu czynników jednorazowych, w przeliczeniu na akcję, spółka zarobiła 4 centy, czyli mniej niż prognozowali analitycy, którzy spodziewali się zysku na poziomie 6 centów na akcję. W handlu posesyjnym papiery aluminiowego giganta potaniały o ponad 4 procent.

#

Dane z rynku pracy wywindują europejskie indeksy?

Przemysław Ławrowski, 9 stycznia, godzina 22:20

Warszawska giełda cały czas pozostaje pod presją krajowych czynników. Wyrwać się z negatywnej tendencji próbuje WIG20. Zapowiada się jednak, że klimat z poprzednich sesji będzie kontynuowany. Z wytężoną uwagą inwestorzy będą spoglądać na Stany Zjednoczone i publikowane tam dane z rynku pracy.

GPW po słabym starcie tygodnia próbuje nadrobić straty. W czwartek dostała jednak zadyszki. Wzrost z pierwszej części sesji został zahamowany. Zbiegło się to z publikacją Europejskiego Banku Centralnego związaną ze stopami procentowymi, których ostatecznie nie zmieniono.Osłabienie widoczne było również na giełdach zachodniej Europy. Polski wskaźnik blue chipów w czwartek wykazywał wyższą korelację z nimi, niż miało to miejsce we wtorek.

Spadkowy tydzień odnotowują małe i średnie spółki zgrupowane we wskaźnikach mWIG40 i sWIG80. Pokazują one, że cały czas na rynku panują obawy związane z tym, co zmieni się na rynku po przekazaniu przez OFE 51,5 procent wartości posiadanych aktywów. Prawdopodobnie niewiele, ale w tym aspekcie dużą rolę odgrywa psychologia.

Notowania indeksów z GPW podczas ostatnich trzech sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Sesja na Wall Street rozstrzygnęła się bez większej przewagi jednej ze stron. Ostatecznie indeksy zakończyły notowania na niewielkich minusach. Wyjątkiem był S&P500, który wzrósł o symboliczne 0,03 procent. Dane pokazała w czwartek również Alcoa, producent aluminium, który otworzył sezon kwartalnych wyników na Wall Street.

Piątkowy handel na GPW będzie kontynuacją tego co aktualnie widzimy na naszej giełdzie. Spadki nie będą jednak duże, gdyż w przypadku dużych spółek, WIG20 znajduje się już na poziomie 2325 punktów. Mocna przecena na zamknięciu czwartkowej sesji może przesądzić nawet o lekki wzroście na początku ostatniej sesji tego tygodnia.

Jeszcze przed południem poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych. Według prognoz, w listopadzie wzrosła ona o 0,3 procent w stosunku do października. W stosunku do wcześniejszego odczytu dynamika wskaźnika pozostaje niezachwiana. Dowiemy się również jak wypadł finalny odczyt PKB strefy euro za trzeci kwartał. Wskaźnik zrewidowany opublikowany na początku grudnia ubiegłego wskazywał na recesję na poziomie 0,6 procent. W przypadku piątkowego odczytu rynek prognozuje, że PKB skurczy się o 0,4 procent rok do roku.

Informacją dnia będą popołudniowe publikacje napływające ze Stanów Zjednoczonych. Będą one dotyczyć rynku pracy. Dowiemy się jaki w grudniu był odsetek bezrobotnych, jak zmieniło się zatrudnienie w sektorze pozarolniczym oraz w sektorze prywatnym, a także długość tygodnia pracy. Najbardziej istotne są jednak trzy pierwsze wskaźniki. Prognozy wskazują, ze niewiele się w tej kwestii zmieni. Stopa bezrobocia ma pozostać na dotychczasowym 7-procentowym poziomie. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz prywatnym ma się zmienić odpowiednio o 196 i 195 tysięcy.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)