Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Udana końcówka handlu. WIG20 na dziennych maksimach

0
Podziel się:

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia przeczytasz w komentarzu Money.pl.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Początek tygodnia pozytywnie nastraja do zakupów akcji. Główne indeksy na GPW jak i na pozostałych parkietach w Europie zyskały na wartości. Do wzrostów zachęcały wyniki wskaźników PMI dla przemysłu, szczególnie w Polsce i Niemczech. Nie brakowało też interesujących wiadomości z firm. Coraz bliżej debiutu wydaje się być Energa.

Po ostatnich dwóch bardzo słabych sesjach, kiedy to kurs WIG20 spadł z prawie 2.590 punktów do 2.525 punktów, dzisiaj ponownie sprawy w swoje ręce wzięli kupujący. Indeks już od rana zwyżkował około 0,7 procent i na podobnym poziomie zakończył. Indeks na fixingu osiągnął poziom 2.548 punktów, co jest dziennym maksimum.

Liderami wśród blue chipów były zyskujące ponad 3 procent papiery Kernela i Asseco. Oprócz nich na plusie znalazło się jeszcze 13 innych firm. Na czerwono świeci tylko pięć, z czego strata żadnej nie przekracza 0,5 procent. Najmniej zainteresowani kupnem akcji byli akcjonariusze Handlowego i Tauronu.

Notowania głównych indeksów giełdy w Warszawie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najważniejsza wiadomość dnia, z punktu widzenia inwestora z GPW, to ta z samego rana, o nastrojach wśród menedżerów z sektora przemysłu. Wskaźnik dla Polski jest najwyżej od początku 2011 roku, osiągając poziom 53,4 punktów wobec 53,1 poprzednio i prognozowanych 52,8 punktów. Mniej więcej zgodne z oczekiwaniami były odczyty dla pozostałych czołowych gospodarek Europy. Motorem wzrostów wycen akcji był głównie PMI z Niemiec. Wynik o 0,2 punku przebił szacunki analityków i o 0,6 punktu poprzednie osiągnięcie. Tym samym niemiecki DAX był dzisiaj jednym z najmocniejszych indeksów.

Notowania głównych indeksów giełdowych z Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Chociaż nie mogliśmy narzekać na brak istotnych publikacji danych makroekonomicznych, przed godziną na rynek napłynęły kolejne informacje, tym razem o zamówieniach w przemyśle w Stanach Zjednoczonych. Okazały się one zbliżone do wcześniejszych prognoz, stąd nie wywołały większej reakcji na giełdach, aczkolwiek zyski z pierwszych minut już wyparowały. Po prawie dwóch godzinach handlu tamtejsze główne indeksy oscylują w okolicy piątkowego zamknięcia.

Wskaźnik PMI dla przemysłu to nie jedyna ciekawa informacja rynkowa z Polski. Kolejna napłynęła z Energi. Spółka ogłosiła zamiar przeprowadzenia oferty publicznej w czwartym kwartale 2013 roku, i o ile nie jest to bardzo odkrywcza zapowiedź, o tyle padły w końcu pierwsze konkrety. Oferta obejmie do141.522.067 akcji należących do Skarbu Państwa, stanowiących do 34,18 procent kapitału firmy.

Oprócz tego Getin Holding zawarł przedwstępną umowę nabycia 100 procent akcji Romanian International Bank. Będzie to piąty zagraniczny bank wchodzący w skład holdingu. Euforii wśród posiadaczy papierów spółki nie było widać, ale i tak odbiło się to 2,52-procentowym wzrostem wyceny. Z kolei zielone światło do przejęć dostała Grupa Azoty. Chodzi o należącą do Skarbu Państwa spółkę Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki _ Siarkopol _. Mimo teoretycznie pozytywnej informacji, walory Azotów zyskały na sesji zaledwie 0,43 procent.

Pozytywne sygnały z Ameryki. Giełdy cały czas na plusie

Damian Słomski, godz. 15:10

Dobre nastroje europejskich inwestorów najprawdopodobniej udzielą się graczom z Wall Street. Sprzyja temu wypowiedź jednego z lokalnych bankierów, którego zdaniem Fed nie powinien spieszyć się z ograniczaniem programu luzowania ilościowego.

James Bullard, szef Fed z St. Louis zwraca uwagę na niski poziom inflacji w gospodarce USA. Według najnowszych danych roczne tempo wzrostu cen wynosi zaledwie 1,2 procent. Według wcześniejszych zapowiedzi Bena Bernanke jeżeli chodzi o ten wskaźnik, to dopóki nie osiągnie poziomu 2-2,5 procent, nie będzie zagrażał kondycji gospodarki.

Na niecałe 30 minut przed pierwszym dzwonkiem na Wall Street, kontrakty terminowe na główne indeksy zyskują między 0,3 a 0,5 procent. W podobnej skali zyskują na wartości najważniejsze indeksy parkietów Europy.

Notowania głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na taki obraz GPW w największym stopniu wpływają zyskujące ponad 2 procent papiery Asseco, PGE i BZ WBK. Pod kreską jest jedynie 5 blue chipów i skala w jakiej ich kursy zniżkują ogranicza się do jednego procenta. Najmniej powodów do zadowolenia mają akcjonariusze Telekomunikacji Polskiej.

Na szerokim rynku uwagę zwraca PZ Cormay. Spółka należąca do sektora przemysłowego zyskuje 10 procent przy prawie 2 milionach złotych obrotu. Nie towarzyszy temu ruchowi żadna publicznie dostępna informacja. Można to jednak powiązać z faktem bardzo dużej przeceny w ostatnich tygodniach. Kurs na czwartkowej sesji spadł do poziomu najniższego od prawie 3 lat.

Dobre nastroje na giełdach w Europie po publikacji indeksów PMI

Maciej Rynkiewicz, godz. 12:55

Kupujący na warszawskiej giełdzie utrzymują dobre nastroje z pierwszych minut sesji. Niewiele gorzej radzą sobie inwestorzy na Zachodzie. W centrum uwagi są dzisiaj indeksy PMI, które mimo że pokazały rozwój, mogą być pretekstem do cięcia stóp procentowych przez EBC.

Indeks WIG20 rośnie o około 0,7 procent i notuje 2545 punktów. Nieznacznie słabiej radzą sobie szersze grupy spółek - mWIG40 rośnie około 0,4 procent, sWIG80 balansuje na poziomie czwartkowego zamknięcia.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

W centrum uwagi inwestorów są dzisiaj wskaźniki PMI dla przemysłu w Europie. Indeksy okazały się lepsze od prognoz lub wyników w poprzednim miesiącu. Przemysłowy PMI dla strefy euro zgodnie z oczekiwaniami wzrósł trzeci raz z rzędu, jednak dynamika była skromna - o 0,2 punktu do 51,3 pkt.

Wskaźniki PMI dla europejskiego przemysłu
kraj wynik poziom
źródło: Markit
Irlandia 54,9 30-miesięczne maksimum
Holandia 54,4 2-miesięczne minimum
Austria 52,7 28-miesięczne maksimum
Niemcy 51,7 2-miesięczne maksimum
Hiszpania 50,9 2-miesięczne maksimum
Włochy 50,7 3-miesięczne minimum
Francja 49,1 4-miesięczne minimum
Grecja 47,3 3-miesięczne minimum

Niemniej Markit potwierdził ostatnie dane Eurostatu na temat kulejącego rynku pracy. Instytucja podała, że subindeks mierzący przewidywania na temat zatrudnienia w sektorze przemysłowym, spadł po raz 21 z rzędu. Jest to więc kolejny argument za obniżką stóp procentowych przez EBC w czwartek.

Tymczasem nastroje na zachodnich rynkach akcji są umiarkowane dobre. Niemiecki DAX rośnie o około 0,3 procent, podobnie francuski CAC40. Nieco lepiej radzą sobie inwestorzy na Węgrzech i w Czechach.

W krajowym przemyśle najlepiej od początku 2011 r. GPW zaczyna od wzrostów

Maciej Rynkiewicz, godzina 9:15

Udany początek tygodnia, indeks WIG20 rozpoczyna pierwszą sesję 0,68 proc. powyżej kreski. Tylko nieco gorzej wystartowały szersze grupy spółek. Wiadomością dnia są publikowane właśnie indeksy PMI dla przemysłu - wskaźnik dla Polski jest najwyżej od początku 2011 roku.

Do najlepszych wśród blue chips należy dzisiaj Kernel, którego papiery drożeją w porównaniu do czwartkowego zamknięcia sporo ponad procent. Jest to z jednej strony efekt nadrabiania ogromnych spadków po publikacji kiepskich wyników finansowych oraz dzisiejszej rekomendacji Wood&Company - analitycy zalecają _ kupuj _z ceną docelową 50,7 zł.

Notowania indeksu WIG30 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Motorem do dalszych wzrostów cen akcji może być dzisiejsza publikacja Markit. Głównie ze względu na eksport, indeks PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w październiku o 0,3 punktu do 53,4 pkt. i jest na poziomie najwyższym od więcej niż dwóch lat. Analitycy oczekiwali, że wskaźnik wyniesie 52,8 pkt.

W ciągu najbliższej godziny Markit poda też wskaźniki PMI dla pozostałych krajów Unii Europejskiej. Szczególnie ważne będą te dla Niemiec, najbardziej zadłużonych gospodarek oraz wskaźnik zbiorczy dla całej strefy euro. Analitycy oczekują, że dla krajów ze wspólną walutą, PMI wyniesie 51,3 punktu wobec 51,1 miesiąc wcześniej.

GPW: Inwestorzy odrobią ostatnie spadki?

Łukasz Pałka, godzina 14:45, 3. listopada

O nastrojach wśród inwestorów w pierwszym tygodniu listopada zdecydują w dużej mierze banki centralne. Inwestorów czeka też kolejna seria publikacji wyników finansowych spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

Po serii spadków w minionym tygodniu jest szansa, że gracze w najbliższych dniach znów zdecydują się na kupowanie akcji. W piątek warszawska giełda nie pracowała, tymczasem na Wall Street ma za sobą czwarty tydzień wzrostów.

Główne wskaźniki na Wall Street w ostatnim tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wzrostom w najbliższych dniach mogą sprzyjać oczekiwania wobec banków centralnych, które w tym tygodniu będą podejmowały decyzje w sprawie stóp procentowych. W środę poznamy informacje po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei w czwartek rynek dowie się o tym, co zdecydowali przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego.

W przypadku Polski RPP najprawdopodobniej utrzyma stopy na rekordowo niskim poziomie, czyli 2,5 procent w przypadku głównej stopy referencyjnej. Ważny będzie za to komunikat po posiedzeniu RPP. Według prognoz ekonomistów bank centralny będzie trzymał stopy procentowe na tym pułapie co najmniej do połowy przyszłego roku, a pierwszej podwyżki możemy spodziewać się dopiero w trzecim kwartale 2014 roku.

Istotniejsza dla europejskich rynków będzie tymczasem decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Obecnie główna stopa procentowa w strefie euro jest utrzymywana na poziomie 0,5 procent. Jednak po ostatnich odczytach wskaźnika inflacji zaczęły rosnąć spekulacje na temat tego, że EBC zdecyduje się na kolejne cięcie już teraz, a na początku przyszłego roku uruchomi kolejną już transzę tanich pożyczek dla banków, w ramach programu LTRO.

Oczekiwanie takich kroków ze strony EBC powinno zachęcić inwestorów do kupowania akcji na giełdach. Takiego znaczenia raczej nie będzie miała dla nich za to decyzja dotycząca stóp procentowych, którą w czwartek podejmie też Bank Anglii. Główna stopa procentowa zgodnie z prognozami ma zostać utrzymana na poziomie 0,5 procent, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej skali skupu obligacji.

W nadchodzących dniach pozostałe informacje z gospodarki będą miały mniejsze znaczenie dla inwestorów. Wśród istotniejszych warto wspomnieć o piątkowym odczycie wskaźnika bezrobocia w USA. Analitycy oczekują wyniku na poziomie 7,3 procent. Jednocześnie prognozy mówią o tym, że w październiku poza rolnictwem przybyło 125 tysięcy miejsc pracy, co będzie słabszym wynikiem od poprzedniego. Dzień wcześniej poznamy dane o zmianie amerykańskiego PKB w trzecim kwartale (prognoza: 1,9 procent). Te informacje potwierdzają, że amerykański bank centralny z pewnością w najbliższych miesiącach nie zdecyduje na zmniejszenie skali programu skupu obligacji QE3.

W poniedziałek warto jeszcze zwrócić uwagę na finalne odczyty wskaźników PMI w europejskich gospodarkach. Nie powinny one przynieść wielkiego zaskoczenia, a więc sam ich wpływ na nastroje wśród inwestorów również będzie umiarkowany.

Jeżeli chodzi o polski rynek, to również w tym tygodniu do inwestorów będą napływać kolejne wyniki finansowe spółek po trzecim kwartale. Wśród największych spółek warszawskiego parkietu raporty opublikują w nadchodzących dniach: ING (środa), CCC, Bogdanka, Bank Handlowy, JSW, Netia (czwartek), Eurocash, Pekao, TVN (piątek).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)