Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobre nastroje na świecie sprzyjały wzrostom na warszawskiej giełdzie

0
Podziel się:

Jednym z powodów pozytywnych nastrojów w Europie może być dyskontowanie prawdopodobnego rozluźnienia polityki monetarnej przez EBC.

Dobre nastroje na świecie sprzyjały wzrostom na warszawskiej giełdzie

W mijającym tygodniu na wartości zyskała większość światowych indeksów. Rosły giełdy od USA, przez Europę po Azję, wyjątkiem nie był także parkiet w Warszawie. Dobry tydzień nie musi jednak oznaczać powrotu hossy.

Szczególnie udany okazał się, najbardziej obfity w dane makroekonomiczne, czwartek, kiedy WIG20 przy wysokich obrotach zyskał ponad 2 proc. i okazał się liderem wzrostów w całej Europie. Powody do optymizmu dało podniesienie ratingów Grecji i Hiszpanii, a także przede wszystkim zaskakująco dobry wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu, który skoczył pod barierę 50 punktów. Pozostałe dane o nastrojach w przemyśle i usługach w krajach europejskich raczej rozczarowały (najmocniej we Francji, dla której wskaźniki te po raz kolejny wskazywać zaczęły recesję). Od dłuższego czasu mamy do czynienia ze spadkiem wskaźników nastrojów w europejskim przemyśle, z kolei cały czas poprawiają się one w usługach. Również indeks Ifo (nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców) okazał się w piątek niższy niż prognozy oraz wartość wskaźnika z zeszłego miesiąca.

Innym powodem pozytywnych nastrojów w Europie może być dyskontowanie prawdopodobnego rozluźnienia polityki monetarnej przez EBC. Takiej decyzji na najbliższym posiedzeniu spodziewa się ponad 90 proc. ankietowanych przez agencję Bloomberga. 40 proc. analityków przewiduje obcięcie stopy referencyjnej, z kolei aż 25 proc badanych uważa, że EBC obniży stopę depozytową do ujemnego poziomu. Jeśli rzeczywiście jest to jeden z czynników napędzających wzrosty to czeka nas jeszcze półtora tygodnia spokoju, ponieważ następne posiedzenie Banku będzie mieć miejsce w czwartek, 5 czerwca. Oznacza to również, że oczekiwania względem podjęcia działań jest ogromne, więc rynki będą reagować bardzo nerwowo szczególnie w przypadku, jeśli EBC nadal pozostanie bierny.

W tym tygodniu inwestorzy poznali również raczej mieszane dane z polskiej gospodarki - w kwietniu średnia płaca spadła poniżej 4 tys. złotych miesięcznie (GUS bada jedynie przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 9 pracowników, więc nie uwzględnia ogromnej ich części), miesiąc do miesiąca spadła również sprzedaż samochodów (notujemy jednak 16 proc. wzrost rok do roku). W kwietniu w Polsce nadal było dwa razy więcej firm handlowych, które sygnalizowały poprawę koniunktury względem tych, uważających że sytuacja się pogarsza. Według agencji Amron-Sarfin Polacy zaciągnęli w pierwszym kwartale kredyty hipoteczne o wartości niższej o 10 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Jeden z najważniejszych wskaźników wskazuje jednak nadal poprawę - produkcja przemysłowa wzrosła rok do roku o 5,4 proc (prognozowano wzrost 5-procentowy). Poprawiają się również nastroje konsumentów, w szczególności ich przewidywania co do kondycji finansowej gospodarstw domowych oraz sytuacji ekonomicznej kraju. Ostatnia ciekawa
informacja z tego tygodnia to ponad 50-procentowy wzrost eksportu polskiej żywności do Chin w pierwszym kwartale, w porównaniu do czwartego kwartału 2013 roku (Polska jest 12 największym partnerem Chin w UE w tym obszarze).

WIG20 zanotował bardzo udany tydzień, jednak ostatnią sesja minęła pod znakiem lekkiego odreagowania, w dodatku, zakończyła się w strefie podażowej. Nadchodzące dni będą należały raczej do spokojnych (w poniedziałek wolne mają Brytyjczycy i Amerykanie, w czwartek zaś Niemcy i Francuzi), jednak nawet w takim okresie trzeba uważnie obserwować indeks, ponieważ wciąż znajduje się pod poziomami, na których czaić mogą się sprzedający. W razie realizacji spadkowego scenariusza, WIG20 nie powinien spaść w nadchodzącym tygodniu niewiele niżej, niż pod barierę 2400 punktów.

Wniosek o upadłość układową do sądu w Krakowie złożył IDM SA. Już pod koniec kwietnia dom maklerski informował o szerokiej restrukturyzacji (zwolnienie ponad 80 proc. pracowników i rezygnacja z części działalności maklerskiej).

Na warszawskiej giełdzie zadebiutuje kolejna chińska spółka - JJ Auto. Zapisy już trwają, inwestorzy indywidualni mogą zgłaszać się po akcje do 27 maja, a debiut na rynku równoległym planowany jest na dzień 9 czerwca. Spółka w tym samym czasie wprowadzi swoje akcje na giełdę we Frankfurcie. Chiński producent części zamiennych do samochodów ocenia, że rynek zbytu w Chinach będzie rósł, a popyt już teraz przekracza moce przerobowe firmy.

Rada Nadzorcza PKN Orlen wyraziła zgodę na kolejną emisję obligacji. Spółka będzie chciała pozyskać z rynku nawet miliard euro, a okres zapadalności wynieść ma nawet 10 lat. Ostateczna wartość emisji będzie zależała od warunków rynkowych.

Prezes Śnieżki obawia się kilkudziesięcioprocentowego spadku sprzedaży na Ukrainie, która dotąd generowała około 20 proc przychodów. W udzielonym dla Money.pl wywiadzie, prezes firmy stwierdził, że spółka nie wycofa się z tego kraju, chociaż nie udało się uniknąć zwolnień i reorganizacji budżetu. Mimo to, Śnieżka ma zamiar wciąż rozwijać swoją działalność na tym rynku.

Warszawski sąd nakazał GDDKiA zapłatę kary umownej wraz z odsetkami na rzecz Polimeksu Mostostal za odstąpienie od umowy na budowę odcinka autostrady A4. Powodem zerwania umowy przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad były opóźnienia w budowie. Druga informacja dotycząca tej spółki to uzyskanie dwóch umów w Norwegii przez jedną z firm z Grupy Polimeks Mostostal - norweski odział spółki Torpol. Łączna wartość umów w portfelu Torpol Norge to prawie 100 milionów złotych.

Pesa uzyskała od PKP intercity SA zamówienie na 20 pociągów elektrycznych, rozwijających prędkość 160 km/k, o łącznej wartości ponad 1,3 mld złotych. Komfortowe pociągi mają zacząć jeździć pod koniec 2015 roku. Pesa będzie odpowiedzialna również za serwisowanie składów przez kolejne 5 lat.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)