Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobry dzień dla rynków. GPW w czołówce Europy

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, co wydarzyło się dziś na najważniejszych giełdach.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Dzisiejszy handel był pomyślny dla byków. Najważniejsze indeksy w połowie sesji rosły o ponad procent. Pod koniec handlu w Europie tempo wzrostów jednak nieco osłabło. Impet straciło również Wall Street.

To była dobra sesja dla globalnych rynków. WIG20 urósł dziś o 0,96 procent i tym samym znajduje się już na poziomie 2424 punktów. Wzrost osłabł po tym, jak do gry weszli amerykanie.

Najlepszymi dużymi spółkami okazały się te, których działalność jest mocno zależna od cen surowców: Lotos PKN Orlen oraz PGNiG. Na największym minusie znalazł się Synthos obok takich firm jak Orange oraz LPP.

Notowania WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród trzech najważniejszych rynków europejskich najwięcej zyskał dziś DAX. Niemiecka giełda wzrosła o 1 procent. Z gospodarki naszego zachodniego sąsiada pojawiły się rano dane dotyczące zaufania konsumentów (GfK). CAC i FTSE100 zwyżkowały odpowiednio 0,76 i 0,02 procent.

Indeksy na Wall Street po dwóch godzinach sesji nie są już tak duże jak na początku handlu. Pod kreskę spadł technologiczny Nasdaq. Po danych z rynku paliw mocno zanurkowały notowania ropy brent.

Wcześniej ze Stanów Zjednoczonych pokazano nieco lepsze dane o zamówieniach oraz nastrojach w przedsiębiorstwach usługowych. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły o 2,2 procent.

Dane z USA potwierdziły dobre nastroje na rynkach

Przemysław Ławrowski, godz. 15:20

Dobre informacje z USA utwierdziły inwestorów z Wall Street, że warto dziś kupować akcje. Tamtejsze nastroje wpisują się w klimat sesji w Europie. WIG20 cały czas odrabia straty z ostatnich tygodni, a jego wartość przekracza już 2400 punktów.

Wzrosty zagościły dziś na światowych rynkach. Równomierną około jednoprocentową zwyżkę widać na prawie wszystkich warszawskich wskaźnikach. Nieco lepiej radzi sobie WIG50 (+1,7 procent), a nico gorzej WIG250 (+0,6 procent). Około 1 procent rośnie PZU, któremu agencja S&P przyznała ratig A.

Także na pozostałych rynkach europejskich prawie nie widać dziś spadków. Na niewielkim minusie znajduje się grecki ASE, a DAX i CAC rośnie o ponad procent.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wzrosty w Stanach Zjednoczonych są nieco mniejsze od tych w Europie. Dzisiejsze kalendarium wypełniają dane z USA. Najważniejszą był indeks PMI dla usług za marzec, który wyniósł 55,5 punktów (prognoza: 54,2 punktów). Lepszy od oczekiwań odczyt ma potwierdzenie w notowaniach indeksów. Dow Jones, S&P500 i Nasdaq rosną o około 0,4 procent.

Przed sesją pojawiły się informacje o zamówieniach. Także były one lepsze od oczekiwań. Jedną z ostatnich publikacji dnia będą cotygodniowe informacje na temat zapasów paliw, które na pewno wpłyną na krótkoterminowe notowania ropy naftowej.

Mocny WIG20. Najmniejsze spółki pozostają daleko w tyle

Damian Słomski, godz. 13:10

Dobre nastroje utrzymują się na giełdach w Europie. Wśród spółek z GPW wzrosty notuje ponad 230 spółek, w tym zdecydowana większość blue chipów. Gorzej wygląda sytuacja najmniejszych firm.

W czołowej dwudziestce spółek na pozycję lidera wysunęły się walory Handlowego. Drożeją one prawie 4 procent do poziomu ponad 110 złotych. To jak na razie dzienne maksima. Ponad 2-procentową zwyżkę notują jeszcze cztery blue chipy, w tym obie spółki z branży paliwowej.

Z każdą godziną coraz niżej schodzą za to papiery ukraińskiego Kernela. Na półmetku handlu w Warszawie strata przekraczała 1,4 procent. Mniej więcej tyle samo traci indeks ukraińskiej giełdy UX. Na solidnym plusie jest za to rosyjski RTS.

Zmiany wartości głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na krajowym rynku wiele dzieje się też wśród _ średniaków _. Na zapleczu czołowej dwudziestki uwagę zwraca m.in. Grupa Kęty. Wczorajsza bardzo optymistyczna prognoza zysku za pierwszy kwartał tego roku przyczyniła się do wzmożonych zakupów akcji. Kurs rośnie ponad 7 procent. Znajduje się już powyżej psychologicznej bariery 220 złotych.

Najsłabszym ogniwem są spółki o najmniejszej kapitalizacji zgrupowane w nowym indeksie WIG250. Wzrost nie przekracza nawet 0,5 procent. Jednym z negatywnych bohaterów jest KDM Shipping.

#

Świetny start sesji. WIG20 na czele europejskich giełd

Damian Słomski, godz. 09:45

W bardzo dobrych nastrojach rozpoczynamy kolejny dzień na rynkach. Na tle Europy szczególnie dobrze wypada GPW. Zwyżka WIG20 przekracza 1 procent. Tym samym kurs wyraźnie odbija się od poziomu 2400 punktów.

Już na otwarciu indeks blue chipów był kilkanaście punktów nad kreską i przez pierwsze 30 minut tylko systematycznie poprawiał wynik. Pierwszy przystanek to do tej pory 2430 punktów. To najwyższy poziom od 7 marca.

Najlepiej prezentuje się na razie PGE, którego akcje drożeją ponad 2 procent. W czołówce jest też KGHM, dla którego jest to czwarta z rzędu wzrostowa sesja.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na solidnych plusach są też indeksy najważniejszych giełd Europy, choć skala nieco mniejsza niż w Warszawie. Po zachowaniu inwestorów widać dużo większy spokój, w czym duży udział ma tymczasowa stabilizacja sytuacji na Krymie. Również giełda w Rosji, mocno ostatnio poszkodowana, zyskuje na wartości.

Neutralne dla inwestorów okazały się jedyne do tej pory istotniejsze dane z Niemiec. Indeks zaufania konsumentów GfK miał w lutym wartość 8,5 pkt., co jest zgodne z wcześniejszymi szacunkami.

#

GPW: WIG20 znów walczy o obronę 2.400 punktów

Łukasz Pałka, 25. marca godz. 22:15

Brak istotnych danych makroekonomicznych, przynajmniej chwilowe uspokojenie sytuacji politycznej wokół konfliktu Rosji z Ukrainą oraz spekulacje na temat przyszłości Chin - te czynniki powinny w środę dalej zachęcać inwestorów do kupowania akcji. Wcale nie jest jednak powiedziane, że wzrosty okażą się trwałe.

Inwestorzy staną rano przed szansą utrzymania wskaźnika WIG20 powyżej poziomu 2.400 punktów. Zadanie będzie jednak trudne, bo wiele zależy od tego, jak będą zachowywać się bardzo niestabilne ostatnio notowania koncernu KGHM, co ma z kolei ścisły związek z wahaniami cen miedzi na światowych rynkach.

We wtorek KGHM był najmocniejszą spółką w WIG20, a jego akcje zyskały prawie 4 procent. Sprzyjającym czynnikiem, który wpłynął na poprawę nastrojów wokół spółki, była rekomendacja analityków Trigon DM, którzy wyznaczyli cenę docelową akcji koncernu na poziomie 135 złotych, czyli 28 procent powyżej kursu wtorkowego zamknięcia. Jednak nie bez znaczenia są też spekulacje, że Chiny pracują nad programem stymulującym gospodarkę, która według szeregu ostatnich danych pokazuje oznaki wyraźnego spowolnienia. Chodzi np. o fatalne wyniki dotyczące spadku eksportu o 18,1 procent r/r, czy też o ostatni, kiepski odczyt przemysłowego PMI na poziomie 48,1 punktu.

Notowania koncernu KGHM w ostatnim tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W środę inwestorzy nie powinni zostać zaskoczeni żadnymi słabymi danymi, które mogłyby popsuć ich nastroje. Dopiero po południu na rynek napłyną dane o zamówieniach w amerykańskim przemyśle, a także najnowszy odczyt wskaźnika PMI dla amerykańskiego sektora usługowego.

Doniesienia nie powinny mieć jednak większego wpływu na rynek, bo przynajmniej na razie najważniejsza dla inwestorów polityka Fed wydaje się dość jasna: według prognoz program skupu obligacji QE3 zostanie wygaszony do końca tego roku, a - jak przyznała Janet Yellen podczas ostatniej konferencji prasowej - stopy procentowe w USA mogą zostać podniesione dopiero sześć miesięcy po zakończeniu programu.

Z kolei szef Fed z Filadelfii Charles Plosser stwierdził właśnie, że jego zdaniem stopy procentowe w USA skoczą do poziomu 3 procent w 2016 roku, a w przyszłym roku wyniosą około 2 procent.

Na razie inwestorzy na Wall Street poznali we wtorek dane, które sprzyjały wzrostom głównych indeksów. Indeks zaufania konsumentów Conference Board znalazł się na poziomie najwyższym od sześciu lat.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)